Talajélet

Mennyi idő alatt bomlik le a papír?

Agrofórum Online

A legtöbb ember nem is gondol arra, hogy hány éven keresztül bomlik le a szemét, és milyen helyrehozhatatlan károkat okoz a természetben. De a hulladékok lebomlásának ideje több ezer és millió év. A papír lebontása viszonylag rövid ideig tart.

A tiszta papírtermékeket azonban ritkán tekintik szemétnek. A papírról sokan úgy gondolják, simán lebomlik – nyugodtan használható a papírtányér és -pohár, papír zsebkendő és -szalvéta, és akár mehet is a komposztba, jó tápanyag lesz belőle. De nem mindegy, milyen papír a papír! Leggyakrabban a tipográfiai nyomtatással ellátott papírhulladékot kidobják. A festék mérgező anyagokat tartalmaz, amelyek a talajba kerülve károsítják a környezetet. Tudjuk, hogy a papír fából készül. De kevesen emlékeznek arra, hogy azzal, hogy a papírhulladékot a szemétlerakóba dobják és nem küldik el újrahasznosításra, azzal hozzájárulhatnak az erőirtásokhoz.

Újságok, folyóiratok, nyomdatermékek

A vékony újságpapír bomlási ideje egy hónaptól három-négy hónapig tart. A vastag folyóiratpapír lebomlása sokkal hosszabb időt is igénybe vehet, ez a folyamat akár több évig is eltarthat.

Kartontermékek

A készülékdobozok, a tej-, gyümölcslé- és egyéb élelmiszer-kartonok és sok más kartonhulladék lebomlása három-négy hónapig tart.

A nyomtatóknak szánt legegyszerűbb papír lebomlása két évig tart.

További lebomlási idők:

papír táska (papírszatyor): 1 hónap;

kartonpapír: 2 hónap;

tejesdoboz: 5 év;

papír törlőkendő: 2-4 hét.

A papír gyártása igen összetett folyamat, nyersanyagok, vegyi anyagok, víz és energia szükséges hozzá. Sőt, ha nyomtatva is van rá, még a nyomdafestékről se feledkezzünk el. A gyártás során a legtöbb esetben károsanyag-kibocsátás is keletkezik. A papír legfontosabb nyersanyaga a fa. Ezt be lehet szerezni a meglévő természetes erdők kivágásával, viszont a környezetbarát megoldás a kifejezetten erre a célra ültetett és fenntartott fák felhasználása. Készülhet papír továbbá szalmából, rongyból és újrahasznosított papírból is.

A fa finomabb szálakra való szétválasztásához vegyi oldást alkalmaznak. A különböző fajta papírtípusokhoz más és más kemikáliák szükségesek. Pl. a fehér színt klór, a víztaszítóságot enyv hozzáadásával érik el. A környezetbarát papírban minimális vagy nulla a vegyszertartalom, ezenkívül jó, ha minél nagyobb arányban tartalmaz újrahasznosított papírt. Minél kevesebb energiával, károsanyag-kibocsátással és erőforrás-felhasználással dolgozik egy üzem, annál környezetbarátabb. Tehát az csak egy dolog, hogy egy gyár vegyszermentes papírt készít, az sem mindegy, ezt milyen környezeti terhelés mellett teszi.

A papírpohár és papírtányér csak papírból áll? Sajnos nem. Sőt még a lángosos papírtálca sem. Ugyanis ezek a hagyományos, széles körben elterjedt papírtermékek műanyaggal vannak bevonva, hogy ne ázzanak, ne zsírosodjanak át. Ennek a felszíni vékony műanyag rétegnek a lebomlási ideje nem néhány hónap, hanem néhány évszázad.

Forrás:

https://podarilove.ru/hu/chto-dolshe-razlagaetsya-plastik-ili-zhelezo-skolko-let/

https://www.ecocatering.hu/blog/lebomlo-teritekek-papir

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A talaj világnapja alkalmából

2024. december 5. 14:15

A talaj, mint az élet feltétele egyre nagyobb figyelmet kap hazai és nemzetközi szinten egyaránt. Egyre több a tudatosan gondolkodó gazdálkodó, akik képesek felfogni a földi élet léte és a talaj egészségének kapcsolatát.

Talajminőség-védelem kötött talajon – lehetőségek és korlátok

2024. november 12. 08:10

A különböző kötöttségű talajok művelhetősége erősen függ a nedvességtartalomtól. Legkedvezőbb a nyirkos állapot.

A giliszták: a talaj elfeledett ápolói

2024. november 5. 17:10

Sokan óckodnak a gilisztáktól, jóllehet a talajélet fenntartásában betöltött szerepük, élettevékenységük nyomán hátramaradó anyagcsere-termékeik a talaj szervesanyag-tartalmát gazdagítva a sikeres növénytermesztés ,,alapköveivé" kellene, hogy emeljék őket.

Kerti talaj vagy virágföld? Melyik a jobb?

2024. október 31. 14:10

Az élő talaj tele van hasznos mikrobákkal és szerves anyagokkal, amelyek tápanyagokat juttatnak a növények gyökereihez.

A szántást azonnal be kellene tiltani Magyarországon?

2023. szeptember 26. 07:10

A forgatásos talajművelés teljes elhagyását sem tartaná drasztikus lépésnek idehaza Gyuricza Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) rektora, aki szerint a szemünk láttára omlik össze az ökológiai rendszer.

Növényvédő szerek „mozgása” a talajban

2023. június 26. 05:39

A hatóanyag és a talaj adszorpciós/deszorpciós folyamatainak vizsgálata fontos adatokat szolgáltat a vegyület környezeti megoszlásának előrejelzéséhez.

Földigiliszták szerepe a talajainkban

2021. november 1. 04:36

A földigiliszták segítségével javítható a talaj vízelvezető képessége, illetve a levegőztetése, akár a mélyebb talajrétegekben is.

A szerves trágya vagy a műtrágya jobb a növények számára?

2022. október 5. 04:37

Jobb a szerves trágya a növénynek, mint a műtrágya?