Talajélet

Mennyi idő alatt bomlik le a papír?

Agrofórum Online

A legtöbb ember nem is gondol arra, hogy hány éven keresztül bomlik le a szemét, és milyen helyrehozhatatlan károkat okoz a természetben. De a hulladékok lebomlásának ideje több ezer és millió év. A papír lebontása viszonylag rövid ideig tart.

A tiszta papírtermékeket azonban ritkán tekintik szemétnek. A papírról sokan úgy gondolják, simán lebomlik – nyugodtan használható a papírtányér és -pohár, papír zsebkendő és -szalvéta, és akár mehet is a komposztba, jó tápanyag lesz belőle. De nem mindegy, milyen papír a papír! Leggyakrabban a tipográfiai nyomtatással ellátott papírhulladékot kidobják. A festék mérgező anyagokat tartalmaz, amelyek a talajba kerülve károsítják a környezetet. Tudjuk, hogy a papír fából készül. De kevesen emlékeznek arra, hogy azzal, hogy a papírhulladékot a szemétlerakóba dobják és nem küldik el újrahasznosításra, azzal hozzájárulhatnak az erőirtásokhoz.

Újságok, folyóiratok, nyomdatermékek

A vékony újságpapír bomlási ideje egy hónaptól három-négy hónapig tart. A vastag folyóiratpapír lebomlása sokkal hosszabb időt is igénybe vehet, ez a folyamat akár több évig is eltarthat.

Kartontermékek

A készülékdobozok, a tej-, gyümölcslé- és egyéb élelmiszer-kartonok és sok más kartonhulladék lebomlása három-négy hónapig tart.

A nyomtatóknak szánt legegyszerűbb papír lebomlása két évig tart.

További lebomlási idők:

papír táska (papírszatyor): 1 hónap;

kartonpapír: 2 hónap;

tejesdoboz: 5 év;

papír törlőkendő: 2-4 hét.

A papír gyártása igen összetett folyamat, nyersanyagok, vegyi anyagok, víz és energia szükséges hozzá. Sőt, ha nyomtatva is van rá, még a nyomdafestékről se feledkezzünk el. A gyártás során a legtöbb esetben károsanyag-kibocsátás is keletkezik. A papír legfontosabb nyersanyaga a fa. Ezt be lehet szerezni a meglévő természetes erdők kivágásával, viszont a környezetbarát megoldás a kifejezetten erre a célra ültetett és fenntartott fák felhasználása. Készülhet papír továbbá szalmából, rongyból és újrahasznosított papírból is.

A fa finomabb szálakra való szétválasztásához vegyi oldást alkalmaznak. A különböző fajta papírtípusokhoz más és más kemikáliák szükségesek. Pl. a fehér színt klór, a víztaszítóságot enyv hozzáadásával érik el. A környezetbarát papírban minimális vagy nulla a vegyszertartalom, ezenkívül jó, ha minél nagyobb arányban tartalmaz újrahasznosított papírt. Minél kevesebb energiával, károsanyag-kibocsátással és erőforrás-felhasználással dolgozik egy üzem, annál környezetbarátabb. Tehát az csak egy dolog, hogy egy gyár vegyszermentes papírt készít, az sem mindegy, ezt milyen környezeti terhelés mellett teszi.

A papírpohár és papírtányér csak papírból áll? Sajnos nem. Sőt még a lángosos papírtálca sem. Ugyanis ezek a hagyományos, széles körben elterjedt papírtermékek műanyaggal vannak bevonva, hogy ne ázzanak, ne zsírosodjanak át. Ennek a felszíni vékony műanyag rétegnek a lebomlási ideje nem néhány hónap, hanem néhány évszázad.

Forrás:

https://podarilove.ru/hu/chto-dolshe-razlagaetsya-plastik-ili-zhelezo-skolko-let/

https://www.ecocatering.hu/blog/lebomlo-teritekek-papir

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Talajélet: összefüggések a talajélet-javítás mentén

2025. május 4. 05:40

A talajélet a talajban élő mikroorganizmusok - baktériumok, gombák, egysejtűek, fonálférgek -, valamint makroorganizmusok, például földigiliszták, rovarok tevékenységét foglalja magában.

Tényleg növeli a pocokkártétel kockázatát és súlyosságát a talajbolygatás elhagyása?

2025. április 5. 08:10

A csökkentett mértékű talajbolygatás legnyilvánvalóbb előnyei mellett, a károsítók fennmaradásának megnövekedett kockázata mindig felmerül.

Tudományos érdekességek a növények és a mikrobák kapcsolatáról

2025. március 27. 16:10

Már a magokban is ott vannak a hasznos mikrobák, amik kulcsszerepet játszanak a csírázásban, a tápanyagfelvételben és a stressztűrésben.

A baktériumos talajoltásról

2025. március 4. 08:10

Egyes kutatások szerint a talajbaktériumok száma mintegy ezerszer kevesebb, mint az optimális állapot.

A baktériumtrágyák használata – biológiai megoldás

2019. január 28. 04:33

Termőföldjeink állapotának javítására a biológiai megoldásként a baktériumtrágyák használhatók eredményesen.

A mérget termelő mikroszkópikus gombák a növényi trágyában negatív hatással vannak a talajéletre

2020. október 14. 13:10

Nemrégiben látott napvilágot annak a kutatásnak az eredménye, amely a mikroszkopikus gombák toxinjainak a talajéletre gyakorolt hatását vizsgálta. A vizsgálat során kiderült, hogy bizonyos mikrotoxinokkal szennyezett kukorica hatására az ún. ugróvillások – amelyeknek fontos szerepük van a növények növekedésében és a humuszképzésben – szaporulata jelentősen lecsökkent, ennek pedig negatív következményei lehetnek a növénytermesztésre nézve.

Miért is fontos csapadékmentes időszakban a talajbaktérium készítmények használata?

2019. április 10. 13:36

A kérdést Holopovics Zoltánnak, az Agrova Kft. Fejlesztési- és Szakmai vezetőjének és Varga Sándornak, Biológiai- és Talajerőgazdálkodási Szakmérnökünknek tettük fel.

A szárbontás a kulcsa a talajerő megőrzésének – a szabályozott szárbontással alapozhatjuk meg a jövő évi termést

2021. október 7. 08:51

A termőföld csak akkor képes megtartani a növények fejlődéséhez szükséges értékeit, ha a belőle kivett anyagokat folyamatosan visszajuttatjuk. Nem elég azonban az, ha a talaj tartalmazza a szükséges anyagokat, a haszonnövények ideális fejlődéséhez arra is szükség van, hogy ezekhez a legmegfelelőbb időben és a formában juthassanak hozzá. Ebben döntő szerepe van a betakarítás utáni szárbontásnak, aminek az okos és folyamatos szabályozásával nagyon sokat tehetünk a következő évek terméséért – állítja Takács József, a Malagrow Kft. szakmai vezetője, aki szerint így őrizhetjük meg tartósan a talajunk életerejét.