Tápanyag-utánpótlás

Repce alapozás időben, magas minőségben!

Agrofórum Online

Az elmúlt évek alapján minden figyelmet megérdemel a repce agrotechnikája, különös tekintettel az alaptrágyázásra. Az olajos növények, így a repce is a leggazdaságosabban termeszthető növények között szerepel, ezért is érdemes kiemelten foglalkozni vele. Nem lehet elégszer hangsúlyozni az alaptrágyázás jelentőségét , a teljes technológiára gyakorolt hatását, amit a későbbiekben már semmilyen mértékben és formában nem lehet korrigálni, pótolni, javítani, kiegészíteni.

A Yara Hungária Kft által forgalmazott YaraMilaTM műtrágyacsalád minden szempontból ideális választás, akár a magas hatóanyag tartalom, a kiváló minőség, a széles NPK arány, vagy mezo-mikroelem kiegészítés oldalról nézzük. A három makroelem közül első helyen a nitrogént említve, a Yara termékek által biztosított 20-30 kg/ha mennyiség vetés előtt kijuttatva a kezdeti fejlődéshez elegendő, természetesen ha sok a szármaradvány, vagy nagyon intenzív az őszi fejlődés, akkor mindenképpen szükséges a kiegészítés, de ezt mindenkinek esetileg kell kezelni. A repce elsősorban kálium igényes növény, ezt kell összhangba hozni azzal a ténnyel, hogy a magyarországi talajok viszont foszforban gyengébben ellátottak. Az általunk kínált termékekben a legfontosabb P/K arány a 4:1, 1:1, 1:2, valamint az ezek közötti értékek, tehát minden kombináció megtalálható, amire magyarországi viszonyok között szükség lehet. A termékek több, mint 50%-a makroelem tartalmukkal is kiemelkednek a mezőnyből. Ezen felül még megemlíteném a kiváló minőségű foszfort, melynek a teljes mennyiségisége a növény számára felvehető formában található (víz-, és citrát oldható), ezen belül pedig átlagosan több, mint 85%-a könnyen és gyorsan, folyamatosan elérhető vízoldható rész. Ritkábban említjük, pedig igen fontos a különböző mezo- és mikroelem kiegészítés. A konkrét termékek közül első helyen a YaraMilaTM 9-12-25 szerepel, ez a termék követi legjobban a repce átlagos NPK igényét. A termékben 2% MgO, 6,5% kén-trioxid, illetve bór található még. (Azt csak zárójelben jegyzem meg, amikor valaki a termékek hatóanyag árát hasonlítja össze, akkor ezt is vegye figyelembe, hiszen ezek tényleges, a növény számára értékes , felvehető mezoelemek). Másodikként említem a YaraMilaTM 8-24-24 összetételű alaptrágyánkat, amely a makroelemek mellett ként (5%), vasat, mangánt, cinket és bórt is tartalmaz. A termék népszerűségét igen jól mutatja, hogy ott, ahol egyrészről egy magasabb kálium igény jelentkezik, másrészt pedig rosszabb a foszfor ellátottság, leggyakrabban ezt a terméket választják. A széles P/K arányú termékek közt még egyet kiemelnék, mégpedig a YaraMilaTM 16-27-7 összetételt, amely 5% kén mellett cinket is tartalmaz. A termék kiemelkedő foszfortartalma a magas kálium ellátottság, vagy külön kálium kijuttatás mellett alkalmazandó. A fent említett termékek átlagosan javasolt dózisa 250-350 kg /ha között van, a megcélzott termés, a talaj tápanyag tőkéje, elővetemény, stb., függvényében.

Abban az esetben, ha már a nyárvége, ősz folyamán van lehetőség a nitrogén beszerzésére, minden alkalommal kérjen ajánlatot a magas minőséget képviselő YaraBelaTM család nitrogénes termékeire is, különös tekintettel a YaraBelaTM Sulfan-ra.

Zárásként két dologra hívnám fel a figyelmet, vásárlás előtt mindenképpen számoljon, elemezzen, hasonlítsa össze a termékeket részletesen, vagy hívja szaktanácsadó kollégáinkat.

Gyuris Kálmán
Yara Hungária Kft.
+36 30 383 9341

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A nitrogén-műtrágyázás hatása a szója hozamára és táplálóanyag-tartalmára

2024. november 15. 14:40

Számos kísérlet igazolja, hogy a szója terméshozama – csakúgy, mint a termés fehérje- és olajtartalma – nem mutat összefüggést a N-műtrágyázással. Ugyanakkor hasonló számban találkozhatunk olyan kutatási eredményekkel, amelyek a N-műtrágyázás eredményességét bizonyították.

Hektáronként több mint 800 adat precíziós talajszkenneléssel a megfelelő tápanyagellátásért

2024. november 7. 11:10

Az elmúlt évtizedekben sokat romlott a talaj szerkezete, ami talajvesztéshez - deflációhoz és erózióhoz - vezethetett, és csökkent vízmegtartó képessége is.

A giliszták: a talaj elfeledett ápolói

2024. november 5. 17:10

Sokan óckodnak a gilisztáktól, jóllehet a talajélet fenntartásában betöltött szerepük, élettevékenységük nyomán hátramaradó anyagcsere-termékeik a talaj szervesanyag-tartalmát gazdagítva a sikeres növénytermesztés ,,alapköveivé" kellene, hogy emeljék őket.

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024. október 31. 09:40

Fontos, hogy a mintavétel szakszerű legyen. Hiszen a helytelenül kivitelezett talajmintavételből származó adatok felhasználása nem eredményezhet helyes döntést.

Ami késik, nem múlik - Tudósítás az állami növényfajta elismerést tanúsító oklevelek átadásáról

2018. március 2. 17:00

Megkésett, de ma is aktuális beszámoló az állami növényfajta elismerést tanúsító oklevelek átadásáról.

Az argentin szárazság miatt drágult a szójabab

2021. március 6. 11:25

Chicagóban a búza 0,6 százalékkal, a kukorica 2,7 százalékkal, a szójabab pedig 1,6 százalékkal drágult.

A jó repcetermés alapja az átgondolt tápanyagellátás

2020. július 1. 06:00

A repce a harmadik legjelentősebb olajnövény (az őszi káposztarepce magja 40-50 % olajat tartalmaz), és a második legfontosabb fehérjenövény a világon (repcedara fehérjetartalma kb. 38-40 %).

Szántóföldi szemle tavasszal a repcében

A repce a szántóföldi növények királynője. Ez a növény a vetés pillanatától kezdve aratásig folyamatos jelenlétet igényel, ugyanis a legtöbb időt tölti kint a szántóföldön, és sok tényező hatással van rá.

Határszemle Videó