Zöldítő
Zöldítő

A 15 legszebb rovar a világon

A 15 legszebb rovar a világon

Agrofórum Online

A legtöbb ember nem szereti a rovarokat, pedig léteznek olyan fajok, amelyek akár a legnívósabb művészeti múzeumban is megállnák a helyüket – műalkotásként.

A rovarokra jellemző különleges színek és minták az álcázásban és a védekezésben egyaránt igen komoly szerepet játszanak, illetve védelmi funkciót látnak el. Vannak rovarok (például a sáskák), amelyek beleolvadnak a környezetükbe és ily módon láthatatlanná válnak a zsákmányuk előtt. Mások, mint például a pávapók, vonzerejük növelésére használnak élénk színeket, megint mások pedig (például a Phymateus viridipes) feltűnő színükkel figyelmeztetik a környezetüket arra, hogy mérgezőek.

Most azonban lássuk a legszebb rovarokról készült listát!

1. Picasso-poloska

Latin neve: Sphaerocoris annulus

Honnan származik? Afrikából, a trópusi területekről

Mit kell tudni róla? A Picasso-poloska állítólag a címeres poloska rokona. Jellegzetes, élénk mintázatával figyelmezteti a ragadozókat, hogy maradjanak távol tőle.

2. Orchideamanó

Latin neve: Hymenopus coronatus

Honnan származik? Délkelet-Ázsiából

Mit kell tudni róla? Az apró, virágszerű orchideamanók (amelyek bár rendszertanilag nem sáskák, a köznyelvben mégis orchideasáskának nevezik őket) éteri szépségük ellenére meglehetősen vérszomjasak: virágokat imitála magukhoz csábítják a gyanútlan beporzókat, amelyeket aztán gyorsan felfalnak.

3. Kacsafarkú szender

Latin neve: Hemaris spp.

Honnan származik? Észak-Amerikából, Afrikából, Európából és Ázsiából

Mit kell tudni róla? Bár külleme és mozgása megtévesztő lehet, ez nem egy kolibri – hanem egy lepke, méghozzá egy igen hatékony beporzó, amely 4 perc alatt több száz virágot képes meglátogatni.

A kacsafarkú szendert a hazai kertekben is rendszeresen megcsodálhatjuk
A kacsafarkú szendert a hazai kertekben is rendszeresen megcsodálhatjuk

4. Fémdarazsak

Latin neve: Chrysis spp.

Honnan származik? a világ minden tájáról (kivéve az Antarktiszt)

Mit kell tudni róla? Ezek az apró, színes árnyalatú szépségek nagy valószínűséggel nem csípnek – többnyire más darazsakban élősködnek. Csillogásuk vélhetően a fénytörésnek és a gödrös külső vázuknak köszönhető, de a tudósok még mindig nem tudják pontosan, miért ilyen színesek.

Más darázsfajokhoz hasonlóan a fémdarázs is élősködő
Más darázsfajokhoz hasonlóan a fémdarázs is élősködő

5. Phymateus viridipes (nincs magyar megfelelője)

Latin neve: Phymateus viridipes

Honnan származik? Dél-Afrikából

Mit kell tudni róla? Ezek a sáskafélék színes szárnyaikat felvillantva figyelmeztetik a ragadozókat, hogy maradjanak tőlük távol – ez valójában nagyon hasznos tulajdonság, mivel ha fenyegetve érzi magát, a rovar kellemetlen hatású folyadékot bocsát ki magából.

6. Tüskés poloska

Latin neve: Umbonia crassicornis

Honnan származik? Dél- és Közép-Amerikából, Mexikóból

Mit kell tudni róla? A Florida déli részén gyakori kártevő tüskés poloska úgy alkalmazkodott a környezetéhez, hogy nagyon hasonlít a bokrokon megjelenő tüskékhez, így rendkívül nehéz észrevenni őt.

7. Rózsás juharlepke

Latin neve: Dryocampa rubicunda

Honnan származik? Észak-Amerikából

Mit kell tudni róla? A legkisebb molyok közé tartozik, szárnyfesztávolsága csupán 5 centiméter. A faj gyapjas testéről és a különleges színéről ismert, amely a krémszínűtől az élénk rózsaszínig vagy sárgáig terjed.

Elképesztő színekben pompázhat a rózsás juharlepke
Elképesztő színekben pompázhat a rózsás juharlepke

8. Levélsáska

Latin neve: Phyllium bioculatum

Honnan származik? Délkelet-Ázsiából

Mit kell tudni róla? A levelek hasonmásának tartják ezeket a rovarokat, mivel annyira hasonlítanak a zöld lombozatra, hogy alig lehet észrevenni őket. E lassan mozgó növényevők lehetnek zöldek, sárgák, narancssárgák vagy vörösek, és már évmilliókkal ezelőtt is így néztek ki.

A levélsáskák mimikrije szinte tökéletes
A levélsáskák mimikrije szinte tökéletes

9. Tengerparti pávapók

Latin neve: Maratus speciosus

Honnan származik? Dél-Ausztráliából

Mit kell tudni róla? A South Beachen élő tengerparti pávapókok bonyolult „táncot járnak”, hogy a nőstényeknek udvaroljanak – és akárcsak a névadó pávák esetében, e pókok mesés színei is nagy szerepet játszanak a vonzerejükben.

10. Arany teknősbogár

Latin neve: Charidotella sexpunctata

Honnan származik? Észak- és Dél-Amerikából

Mit kell tudni róla? Az Egyesült Államok nagy részén megtalálható arany teknősbogár úgy néz ki, mint egy apró, átlátszó szélű aranyérme. Meglepő módon ragyogó fémes fénye elhalványul, amikor elpusztul, és tompa, vörös-sárga színűvé válik.

11. Automeris Io lepke zöld hernyója

Latin neve: Automeris io

Honnan származik? Észak-Amerikából

Mit kell tudni róla? Ez a hernyó olyan ártalmatlannak tűnik, mint a fán megtelepedő puha moha, noha igencsak fájdalmas a csípése. Jellegzetes tüskéi hegesedést, viszketést és bőrpírt okozhatnak.

12. Azúrlepke

Latin neve: Morpho menelaus

Honnan származik? Dél- és Közép-Amerikából.

Mit kell tudni róla? Az azúrlepke a Föld legszínpompásabb élőlényei közé tartozik: felül drágakő-árnyalatú, míg alulról barna színű, így a ragadozók nehezen találják meg.

Káprázatos kék színe varázslatossá teszi az azúrlepke megjelenését
Káprázatos kék színe varázslatossá teszi az azúrlepke megjelenését

13. Tüskés virágsáska

Latin neve: Pseudocreobotra wahlbergii

Honnan származik? Afrika déli és keleti részéről

Mit kell tudni róla? A zöld, rózsaszín, sárga és vörös változatokban is előforduló faj kannibál, illetve a levegőből elkapott rovarokkal táplálkozik, amelyeket a furcsa, kavargó mintázatával csalogat magához. Nem mindig ilyen szép azonban: amikor először kikel, úgy néz ki, mint egy fekete hangya.

14. Kobaltkék madárpók

Latin neve: Poecilotheria metallica

Honnan származik? Indiából és Srí Lankáról

Mit kell tudni róla? A kobaltkék madárpókok gyönyörűek. Kék színüket valószínűleg a párkeresésre használják. Ezeket a madárpókokat a Nemzetközi Természetvédelmi Unió a vadászat és az élőhelyük elvesztése miatt a kritikusan veszélyeztetett fajok közé sorolja.

Fokozottan veszélyeztetett faj a kobaltkék madárpók
Fokozottan veszélyeztetett faj a kobaltkék madárpók

15. Vörös pettyes jávai díszbogár

Latin neve: Chrysochroa buqueti

Honnan származik? Thaiföldről

Mit kell tudni róla? Egy 2017-es tanulmány szerint a bogarak az élénk színeket valójában álcázásra használják, nem pedig figyelmeztetésként.

Forrás: https://www.prevention.com/life/g36608310/most-beautiful-insects/

Fotók: Pixabay

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Beporzó rovarok védelme

2024. március 1. 10:15

Vannak olyan növények, amelyek már ebben a kora tavaszi időszakban is virágoznak. Ha jelen van a táplálékforrás, akkor pedig megjelennek azok a rovarok is, amelyek e növények nektárjával táplálkoznak és közben elvégzik azok beporzását is.

Elképesztő, mennyi erdei fülesbagoly telel át Magyarországon

2024. február 25. 12:10

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) idén is a lakosság és a média segítségét kérte a Magyarországon telelő erdei fülesbagoly-csapatok országos felméréséhez január végén.

Hogyan kerüljük el a kistavak elszigetelődését?

2024. január 5. 11:10

Az élőhelyek fragmentációja egyre növekvő globális fenyegetést jelent a természetes ökoszisztémákra, amelynek mérséklése és visszafordítása napjaink egyik legnagyobb kihívása a biodiverzitás megőrzése tekintetében is.

2,5 millió facsemetével gazdagodott a Pilisi Parkerdő

2023. december 25. 08:10

A Pilisi Parkerdő saját erdőfelújítások és erdőtelepítések, valamint megbízásos munkák során 2023-ban 2,5 millió facsemete ültetésével erősítette és gyarapította Budapest, illetve tágabb környékének legfontosabb klímavédelmi és rekreációs zöld infrastruktúráját, az erdőket.

Hazánk kincsei II. rész - A 2019-es év rovara és halfaja

2019. augusztus 27. 04:36

A Magyar Természettudományi Múzeum idén januárban is kihirdette a 2019-es év „legjei” szavazatgyűjtő verseny győzteseit. Voksolhattunk a szakma által nevezett madár-, rovar-, emlős-, hal-, és kétéltűfajokra, valamint a növény- és gombavilág képviselőire. Jelen cikkben a páratlan havasi cincér és a csendes vörösszárnyú keszeg kerül bemutatásra.

Időszerű a gabonák vírusait átvivő rovarok elleni védekezés

2019. október 22. 06:36

A levéltetvek és kabócák betelepülése az ősz folyamán kedvező (nem szeles, esős) időjárás mellett szinte folyamatos és ezt a tevékenységet csak a tél eleji erős fagyok képesek lezárni.

Ismerjük fel a beporzó rovarokat a kertünkben! – A kétszárnyúak

2023. március 29. 05:36

Termesztett növényeink 75%-a rovarbeporzású virágokkal rendelkezik, ami azt jelenti, hogy a szorgos kerti vendégeink nélkül alig kerülhetne valami az asztalunkra a veteményesből. De kik is valójában a beporzók? Milyen fajok segítenek nekünk a virágok megtermékenyítésében?

Rovarszkenner technológiát tesztel a Syngenta

2021. november 13. 06:36

A Syngenta és a Faunabit egy intelligens rovarszkenner technológia mezőgazdasági alkalmazását vizsgálja Hollandiában.