Zöldség

A mángold kisüzemi termesztésének tapasztalatai

Dr. Szabó Anna, Miklai Margit Henrietta

Mivel a mángold üzemi termesztése nem jellemző sem hazánkban, sem Európában, így kevés irodalmi adat található meg arra vonatkozóan, hogy milyen technológiával célszerű dolgozni a növény esetében.

A Szent István Egyetem Kertészettudományi Karának Zöldség- és Gombatermesztési Tanszéke a Soroksári Kísérleti Üzem és Tangazdaság Zöldségtermesztés Ágazattal együttműködésben 2019-ben mángold termesztési kísérletet állított be. A kísérlet célja volt komplex termesztéstechnológiai leírást összeállítani a hazai, kisüzemi viszonyokra.

Egy részről azt vizsgáltuk, hogy a különböző szedési gyakoriságok milyen hatással vannak a növények fejlődésére, hogy a 7 illetve a 14 naponta történő szedés eredményez-e magasabb hozamot. Felismerve a faj választékbővítésre való alkalmasságát, célul tűztük ki összehasonlítani a mángold egy zöld illetve egy piros levélnyél színű, kiskereskedelmi forgalomban kapható fajtáját. Az állományt különböző trágyaadagokkal kezeltük az optimális tápanyagutánpótlási módszer vizsgálatához.

A két alkalmazott mángold fajta a Lucullus és a Rhubarb volt. A fajtaleírás szerint a Lucullus júniustól októberig folyamatosan szedhető, húsosabb leveleit a spenóthoz, levélnyelét a spárgához hasonlóan használhatjuk. A Rhubarb fajta szedésének jellemzői megegyeznek a Lucullus fajtáéval, ellenben ez egy dekoratívabb, piros levélnyelű mángold, amely főzés után is megtartja színét.

A Lucullus fajta

A 2019-es tenyészidőszak májusa igen csapadékos volt, a talaj magas nedvességtartalma és alacsony hőmérséklete miatt az április közepén történt magvetés nem bizonyult sikeresnek, az állomány nagyon lassan és vontatottan kelt. Az ismételt magvetést egy hónappal később végeztük egy másik parcellában, ez alkalommal azonban növényápolási hibák miatt ismét meghiúsult a kísérlet indítása. A következő alkalommal magvetés helyett palántanövények kiültetése mellett döntöttünk. Mivel a palánták nevelését fűtetlen létesítményben végeztük, ezért a szakirodalomban ajánlott kiültetési időt nem tudtuk tartani, így az végül 2019. július 17-én történt. A sortávolság 50, a tőtávolság 30 cm volt.

Az állományt különböző műtrágya dózisokkal kezeltük a tenyészidőszak során a levélzöldség termesztésben széles körben alkalmazott ammónium-nitráttal. Mind a zöld, mind a piros levélnyelű fajta egy-egy parcellája 500 kg/ha, 1000 kg/ha, illetve 1500 kg/ha mennyiségű műtrágyát kapott, amelyet granulátum formájában szórtuk ki a növényekre, a tenyészidőszak során három alkalomra elosztva.

Az állományt mindössze a tenyészidőszak végén megjelenő poloskák károsították nem jelentős mertekben, ezért növényvédelmi kezelést nem alkalmaztunk. Állati kártételt csak meztelencsigák, illetve az alkalomadtán megjelenő egyéb növényevők (pl. nyulak) okoztak. A tenyészidőszak második felében hűvösebb, párásabb, nedvesebb időszakban a növények levelein megjelent a cerkospóra foltosság, ekkorra azonban az állomány általános állapota már nem tette lehetővé a szedés folytatását, így jelentős hozamkiesést nem okozott a betegség. A kísérletet 12 héten keresztül, egészen október 22-ig végeztük.

A kísérletben használt két fajta egyaránt megfelelő egészségi állapotban fejlődött egészen a tenyészidőszak végéig. Mindkét fajta erős, jó állagú leveleket hozott. A helyi termelői piacon a fogyasztók a mángoldot megismerték és szívesen vették, a levélszínre való tekintet nélkül. Hozam szempontjából azonban jelentős különbség volt a két fajta között.

Kísérleti állomány

Mindkét fajta esetében a ritkább, 14 naponta történő szedés eredményezett magasabb hozamot. A gyakrabban, 7 naponta szedett állomány vélhetően nem volt képes olyan mértékben megújulni, mint a 14 naponta szedett. A zöld fajtánál az 500 kg/ha ammónium-nitráttal kezelt parcellákon 2,59 t/ha, az 1000 kg/ha műtrágya dózissal kezelt parcellákon 2,62, az 1500 kg/ha dózisnál 2,32 t/ha hozamot mértünk. A 7 naponta szedett állományban a legmagasabb hozamot az 500 kg/ha ammónium-nitráttal kezelt parcellán regisztráltuk, de az is mindössze 2,11 t/ha volt.

A piros levélnyelű fajta műtrágyaadagtól és szedési gyakoriságtól függetlenül kevesebbet termett: a legmagasabb hozam 2,01 t/ha volt, szemben a zöld levélnyelű fajta 2,62 t/ha-os legnagyobb hozamával.

A 2019-es mángold termesztéstechnológiai és fajtakísérlet mérési eredményei alapján elmondható, hogy a szakirodalmi forrásokban megtalálható adatok alapján összeállított és alkalmazott technológia kisüzemi körülmények között alkalmas a mángold sikeres termesztésére. Az alkalmazott 50*30 cm-es térállás a kísérlet céljára és a terület adottságainak megfelelt, de kisüzemi termesztésben a hozam optimalizálásához ez módosítható, a töveket egészen 20*20 cm-ig lehet sűríteni. A mért hozamadatokat nagyobb állománysűrűségre átszámítva megkapjuk a szakirodalomban is leírt, akár 50-80 t/ha-os hozamot.

A tapasztalatok az mutatják, hogy az 1000 kg/ha ammónium-nitrátos műtrágya adagot nem javasolt túllépni. Megállapítható továbbá, hogy nem célszerű hetente szedni a leveleket, mivel a 14 naponta történő szedés mellett jobban meg tud újulni az állomány, anélkül, hogy a levelek elöregednének. A fajtaválasztásnál figyelembe kell venni, hogy a zöld levélnyelű Lucullus fajtával magasabb hozamot lehet ugyan elérni, de választékbővítésre érdemes – még ha kisebb területen is – a Rhubarb, piros levélnyelű fajtát is termeszteni, mivel a fogyasztók ez utóbbit is szívesen megveszik, a 2019-es termőidőszakban kistermelői piacon 200 forint/csokor áron került értékesítésre.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A zöldbab gazdasági jelentősége

2025. május 12. 14:10

A fajtakiválasztásnál, a környezeti és agrotechnikai lehetőségek mellett, a piac igényeivel is számolni kell.

Kelbimbó a kertben: bőséges és ízletes termés őszre

2025. május 8. 11:10

A kelbimbó megosztó zöldség. Sokan csak úgy emlékeznek rá, mint a  gyerekkori mumus a tányéron. Valójában egy rendkívül értékes növény,

Zöldségvetőmagok: egy láthatatlan, mégis meghatározó szektor

2025. május 6. 13:10

A zöldségvetőmag-szektor a mezőgazdaság egy rendkívül specializált ágazata, amely ugyan ritkán kerül reflektorfénybe, ám kulcsszerepet játszik a globális élelmezésbiztonságban.

Miért olyan drága a paprika? + videó

2025. április 30. 16:10

A tavaszi, kora nyári időszakban mélyen a zsebünkbe kell nyúlni egy jó adag primőr zöldség megfizetéséért (is). Nézzünk a mélyére, hogy hogyan áll össze a paprika ára! Videónkból kiderül.

A szárazság nem kedvez a betegségek terjedésének - károsítanak a vetésfehérítő bogarak és a gabonapoloskák

2019. április 23. 07:18

A tartós szárazság miatt a szántóföldi növények gombabetegségei alig jelentkeznek, hiszen életfeltételeik nem segítik ezt elő. Kártevők közül a vetésfehérítő bogarak és lárváik mellett már feltűntek a vetésekben a gabonapoloskák. Létszámuk egyelőre alacsony, de folyamatos a kártevők betelepedése.

Gyümölcsfák: mi a teendő szüret után?

2022. október 25. 04:36

A legtöbb tévhit abból keletkezik a kiskerttulajdonosok fejében, hogy leterem a sok gyümölcs, és ott már lehúzzuk a rolót, nincs több teendőnk a gyümölcsfákkal. De persze a valóság ennél sokkal izgalmasabb és teendőkben dúsabb.

Repce Különszám – ingyenesen letölthető szakmai kiadvány (PDF)

2019. február 26. 09:52

A Nufarmer magazin tavaszi különszámának főszereplője a repce, köszönhetően annak, hogy – bár Magyarországon nem mindenhol optimálisak számára a feltételek – az egyik legnagyobb árbevételű kultúra, stabil piaccal.

Az EU-ban 6 százalékkal csökkent a növényvédő szerek értékesítése

2021. április 27. 07:04

Az Európai Unióban 2019-ben értékesített növényvédő szerek mennyisége elérte az adatsor kezdete óta látható legalacsonyabb szintet.