Míg a nyári hónapokban a szárazságból, addig a késő őszi-téli hónapokban gyakran a sok csapadékból, magas talajvíztartalomból, a túlöntözésből adódó tápanyag-ellátási zavarok figyelhetők meg.
Túlöntözés következtében vashiány tüneteket mutató paprika
Sok esetben a fényviszonyok romlását követő gyors vízfelhasználás-csökkenést a termesztők nem veszik figyelembe. Amíg augusztus elején-közepén a nagyobb adagú öntözésre kedvezően reagálnak a növények, szeptembertől ez a hatás lényegesen kisebb mértékben érzékelhető. Rövidebbek a nappalok, gyengébb a nap energiája, azaz kevesebb a fény, hűvösebbek az éjszakák, ennek következtében lényegesen kisebb a hajtatott növények vízfelhasználása. Ebből adódóan gyakori a túlöntözés, és a levegőtlen, vízzel telített talajban megváltoznak a redukciós és oxidációs viszonyok, az oxigénben szegény környezet (vízzel telített talaj), a vasion felvételét akadályozza. Erre gyakran lehet példát találni az uborka-, paradicsom- és paprikahajtásban.
Túlöntözés következtében vashiány tüneteket mutató paradicsom
A növények hajtásvége kivilágosodik, kisárgul, tipikus vashiány tünet mutatkozik, ami – gondolná az ember – vastartalmú lombtrágyák használatával gyorsan orvosolható. A lombtrágyák ilyen esetben viszont kevésbé hatásosak, gyorsabban megszüntethető a hajtásvég klorózis, ha átmenetileg szüneteltetjük az öntözést, és a talajt kapálással fellazítjuk, levegősebbé tesszük.
(Terbe István – Agrofórum Online)