Zöldség

Fagyveszély idején öntözés?

Agrofórum Online

A fűtetlen fóliák esetében egészen április végéig fennáll annak a veszélye, hogy a primőrök fagykárt szenvednek. A fagyvédelem sikere jelentős mértékben a fóliapalást szigetelőképességén múlik. Mivel tudjuk fokozni a fólia, kettős takarás esetén a fóliák szigetelő hatását?

A polietilén fóliáknál kevésbé, a PVC fóliáknál valamivel nagyobb mértékben érvényesül az úgynevezett „üvegház hatás”. A fólia, mint az üveg, átengedi a rövid hullámhosszú napsugarakat, a sugárzást a talaj részben elnyeli, részben hosszabb hullámhosszú sugarak formájában visszaveri. Az üveg ezeket a sugarakat visszatartja, ez által az üvegházban meleg lesz (üvegház hatás), ugyanakkor a fóliák a visszaverődő sugarakat is jelentős mértékbe átengedik – a polietilén jobban, a PVC fólia valamennyit visszatart, de kevesebbet, mint az üveg. Így a fóliák alól a kisugárzás meglehetősen intenzív! Polietilén fóliák esetében előfordulhat, hogy a fólia alatt hidegebb van, mint a szabadban, ugyanis míg kívül szél hatására keveredik a levegő, addig a fólia egy mesterséges fagyzugot képez a növények felett. Ezért fordulhat elő, hogy gyakran ősszel a fólia alatt megfagy, esetleg előbb megfagy a krizantém, mint a szabadban.

Amennyiben a fólia alatt a kritikus, fagyveszélyes este öntözünk, úgy kétféle módon is védekezünk a fagy ellen. Öntözés hatására a fólia belső falán páraréteg alakul ki, intenzívöntözés hatására valamivel vastagabb, ami ugyanúgy viselkedik, mint az üveg, azaz a hosszabb hullámhosszú sugarakat visszatartja, ezáltal a fólia alatti is kialakul az üvegházi effektus.

De az öntözés kedvező hatása más módon is jelentkezik! A vízzel feltöltött talaj, különösen, ha ez nem este – még a déli órákban megtörténik – több meleget képes tárolni, azaz nagyobb a fajhője, ami a hajnali órákban a légtér melegítése formájában érvényesül.

Vagyis fagyveszély esetén a fűtetlen fóliák alatt a talaj erőteljes beöntözésével sikeresen védekezhetünk a nem kívánt lehűlés ellen. Talaj kötöttségétől, a fóliaréteg(ek) vastagságától, a légtér méretétől és az öntözés mértékétől függően 1-5 fok pozitív különbség is elérhető a külső légtérhez képest.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Ezzel a trükkel mindig roppanós lesz a kovászos uborka

2025. július 15. 13:10

A jó kovászos uborka roppan, savanykás, illatos, és a nyár zamatait idézi. Mutatjuk, mitől lesz hibátlan az állag, az íz és a tartósság!

Ne hagyja veszni a friss spenótot – tartósítsa okosan!

2025. július 14. 13:10

A spenót nemcsak frissen értékes, de helyes feldolgozással hónapokig megőrzi beltartalmi értékét is – mutatjuk, hogyan kezelje!

Térdre kényszeríti a kapszaicin – íme a világ legcsípősebb paprikái!

2025. július 12. 14:10

Tudta, hogy egyes paprikákat már csak védőfelszereléssel szabad kezelni? Íme a 2025-ös toplista a világ legcsípősebb fajtáiról!

Paradicsom a tányéron: ízek színek szerint

2025. július 10. 13:10

A paradicsom nem csak piros lehet! A különböző színű fajták nemcsak látványban térnek el, hanem ízben, beltartalomban és felhasználásban is.

Gyakori gond az öntözés során a szórófejek eltömődése

2019. július 2. 07:37

Az öntözési technika fejlődése, a precíziós öntözés, egyre szigorúbb követelményeket támaszt a vízminőséggel szemben. Pontos víz- és tápoldat-adagolásnál használatos szórófejek és csepegtető testek rendkívül érzékenyek a vízminőségre, gyorsan eldugulnak, használhatatlanná válnak.

1967 óta nem volt ilyen drága a narancslé – mit fogyasszunk helyette?

2023. november 26. 07:10

A narancs télen az egyik legjobb C-vitamin-forrás, amelyből egy közepes méretű 70 mg-ot tartalmaz. Azonban idén sajnos nincs jó éve a narancsnak, emiatt nagyon elszállt az ára a narancslének is. Mit válasszunk helyette?

Cultilene kőzetgyapot: ideális termesztőközeg a paradicsom számára

2021. május 19. 09:37

A Cultilene kőzetgyapot lehetővé teszi a víznek és az EC értékének könnyű szabályozását a gyökérzónában, továbbá piacképessége és újrahasznosíthatósága szintén kedvező tényezőkként említhetők.

Fagyasztott zöldségeket hív vissza a Nébih

2018. július 6. 06:09

A panaszok kialakulásának ideje általában a fogyasztást követő 1 nap és 1 hét közé tehető, de akár 90 napig is tarthat.