Zöldség

Leállt az oldalhajtás képződés! (uborka és paradicsom)

Agrofórum Online

A paradicsomot és az uborkát legtöbben már szabadföldön is támrendszer (karó) mellett termesztik, de egyre többen a paprikával is próbálkoznak a felfuttatással. Gazdaságosan csak az úgynevezett folyton növő fajták nevelhetők ilyen formán, amely termesztési módnak feltétele a  kedvező (folyamatos) víz- és tápanyagellátás mellett a gondos növényvédelem.

Előfordul, hogy egy bizonyos idő után megtorpan, megáll a főszár növekedése, és az oldalhajtások is szemmel láthatóan gyengébbek, rövidebbek. A kiváltó okok nagyon különbözőek lehetnek.

Az uborka esetében a június közepén, végén jelentkező peronoszpóra fertőzés szokta visszavetni az oldalhajtások növekedését. Hatékony növényvédelmet követően intenzívebb káliumnitrát fejtrágyázás megindíthatja a megtorpant növekedést. A kálium kedvezően hat a tenyészőcsúcsok fejlődésére (sejtdifferenciálódására), a nitrát – lévén gyorsan ható nitrogéntrágya – a zöldtömeghez szükséges nitrogént biztosítja.

Túlterhelés is okozhatja az oldalhajtás leállását. Főleg az úgynevezett generatív fajok képesek „túlteremni magukat”, több termést kötnek, mint amennyit képesek kinevelni. Rendszerint az ilyen növény tele van apró terméssel, ugyanakkor a lombozatuk kicsi fejletlen.

Elsősorban paprikánál ismert a jelenség, de paradicsomon is kialakulhat. Ilyenkor kiritkítjuk a termést, egy-egy fejletlen bogyót eltávolítunk. Paradicsom esetében a nagy napközi hőingadozás hatására úgynevezett óriás fürtök képződhetnek (hajnali hideg – déli meleg), ilyen esetben egy-egy fürtön 20-30 vagy még több bogyókezdemény is kialakul. A fürtök csonkázásával, azaz a fajtára jellemző bogyószám meghagyásával a fürtöt megvágjuk.

Paradicsomnál gyakrabban, de uborkánál is – főleg meszes talajon – kialakulhat a bórhiány. Tekintettel arra, hogy a bórnak jelentős szerepe van a hajtásképződésben, leállhat az oldalhajtások, de a csúcs növekedése is. Megismételt 0,2-0,3%-os bórax oldat levelekre történő kipermetezésével a hiány megszüntethető.

(Terbe István – Agrofórum Online)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A cékla helyes tárolása: így marad sokáig friss

2024. november 12. 16:10

Az optimális tároláshoz helyezzük a céklát fából készült ládákba, nedves homokkal vagy fűrészporral, ügyelve arra, hogy a gumók ne érjenek egymáshoz.

A hagymalégy velünk van a hidegebb hónapokban is

2024. november 10. 08:10

Bár hűvösebb időben a kártevő aktivitása csökken, a lárvák a talajban átvészelhetik a telet, és tavasszal újra támadásba lendülhetnek.

Egyéves vöröshagyma talaj- és tápanyagigénye, valamint trágyázása

2024. november 6. 09:40

A termesztés visszaesésének okait kutatva első helyen kell megemlíteni az öntözés hiányát, és az alacsony színvonalú tápanyagellátást.

Hogyan tároljuk helyesen a hagymát?

2024. november 5. 06:40

A hagymát nem elegendő bármilyen módon tárolni. Idővel büdösséget érezhetünk. A helyiség felforgatása után rájövünk, hogy a hagyma okozza azt.

Padlizsán hajtatása

2020. március 6. 04:37

A padlizsán fóliás és üvegházi termesztése - a holland tapasztalatokat átvéve, és a hazai viszonyokra adaptálva - járható útnak bizonyult.

Eltűnhetnek az erdélyi zöldségek a piacokról?

2023. január 5. 11:41

Nehéz helyzetbe hozta az erdélyi zöldségtermesztőket a mezőgazdaságot sújtó inputanyag- és energiaárrobbanás. A gazdák és szakemberek a helyi termékek védelmét sürgetik az önkormányzatok által fenntartott piacokon.

Hipermarket kontra termelői piac: így vásárolnak zöldséget a magyarok

2021. október 27. 12:50

A magyarok többsége hetente 2-3 alkalommal fogyaszt zöldséget vagy gyümölcsöt, naponta mindössze 10-ből 2 embernél kerülnek ezek a tányérra. A megvásárolt zöldségek toplistáját még mindig a klasszikusok, a tévépaprika és a fürtös paradicsom vezetik, de a fiatalok egyre inkább az édesebb verziókat keresik – derül ki az ötszáz termelőt tömörítő DélKerTÉSZ kutatásából.

Kerti kalendárium – júliusi teendők a házikertben

2020. július 14. 13:13

Júliusban is várnak ránk a díszkertben gondozott növények, a veteményest lakó zöldségfélék, a gyümölcsfák, a gyógy-és fűszernövények, sőt a gyep is. Előtérbe kerülnek a júliusban károsító kórokozók és kártevők, fokozottan ügyelnünk kell az öntözésre és a gyomnövényekre is.