Zöldség

Sűrűbbre vagy ritkábbra ültessem? (II. rész) – Melegigényes zöldségfajok ültetése

Agrofórum Online

Szabadföldre kockázattal április végétől, biztonságosan a talajmenti fagyok elmúltával, május közepétől ültethetők az úgynevezett melegigényes, két nagy és fontos családhoz, a burgonyafélékhez és a kabakosokhoz tartozó zöldségfélék.

Palántázhatók a környezetére nagyon igényes paprika és padlizsán (tojásgyümölcs), a házikertekből elmaradhatatlan paradicsom, illetve az uborka, az egyre népszerűbb cukkíni, a patisszon (csillagtök), a spárgatök (főzőtök), valamint a görög és sárgadinnye.

Paprika ültetésével nem tanácsos sietni, még a május elejei lehűlések hatására a kirakott palánta megfázhat, nem is beszélve a május közepi talajmenti fagyok várható veszélyéről.

A növénysűrűséggel úgy számoljunk, hogy a kisebb növésű, determinált (csokros) fajtákból 12-17 db növényt is ültethetünk négyzetméterenként, a közepes növekedésűekből (pl. hegyes – fűszer paprikák, cseresznye paprika, alma paprika) 9-12 db-ot, míg az erős növekedésű, nagy lombozatot fejlesztőkből csak 5-9 db-ot (paradicsom alakú paprikafajták).

Sortávolságnak 50-60 cm-t, illetve úgynevezett ikersortávolságot (50+20 vagy 60+20 cm-t) válasszunk. Folyóméterként legfeljebb 4-7 növényt ültessünk, ami az ültetéskor lehet, hogy kevésnek tűnik, de később a könnyebb ápolás, permetezés és szedés miatt előnyösebb. Fontos, hogy a sor- és tőtávolságot úgy alakítsuk ki, hogy a jelzett növénysűrűség (db/m2) kijöjjön!

Érvényes valamennyi palántázásra kerülő növényre: a kirakás után – a talajnedvesség tartalmától függetlenül – alaposan öntözzük be.

Ezzel a gyökerekhez mossuk a földet, a levegőt kiszorítjuk, úgy is mondjuk, hogy a palántát beiszapoljuk, ilyen formán a jobb gyökeresedést segítjük elő. Ha van rá lehetőség, az ültetésre borúsabb napokat, illetve a késő délutáni órákat válasszuk.

Várjuk meg a talajmenti fagyok végét

A padlizsánt is, mint a paprikát, csak a májusi talajmenti fagyok után szabad kiültetni, azaz május 10-15. után. Az ennél későbbi ültetések – tekintettel a tojásgyümölcs hosszú tenyészidejére – már keveset teremnek, korábbiak pedig megfázhatnak, esetleg kifagynak. (Fűtetlen fóliák alá április legvégétől-május elejétől ültethetők nagy biztonsággal.)

Kisüzemben a 60 cm körüli sortávolságot javasoljuk, esetleg érdemes az ikersoros elrendezést alkalmazni, ami az ápolási munkákat (talajlazítás, növényvédelem, gyomlálás, levelezés) jelentősen megkönnyíti. Termesztésénél számításba jöhető sor- és tőtávolság variációk:

Normál soros elrendezés:         sortávolság 50–70 cm

                                                  tőtávolság   30–40 cm

Ikersoros elrendezés:                sortávolság 60–80 + 20 cm

                                                  tőtávolság   30–40 cm

A fent javasolt értékek megfelelnek 3,5–6 db/m2 (30–60 000 db/ha) növénysűrűségnek, hajtatásban az alsóbb, szabadföldön a felsőbb értékhatárok tartását tartjuk gazdaságosabbaknak.

Támrendszerrel, éveken át

Paradicsomot lehet hagyományos módon, bokor formában termeszteni, de jobb és gazdaságosabb a korábban karósnak, újabban támrendszeresnek nevezett termesztési mód. A jól megépített támrendszer hosszú éveken át alkalmas a paradicsom nevelésére.

A támrendszert úgy alakítsuk ki, hogy a sorok közötti távolság 1,2-1,6 méter legyen, ennek megfelelően ássuk le a 2,4-2,5 m hosszú oszlopokat kb. 50-60 cm mélyre.

Soron belül – számolva a növény súlyával és a szél nyomásával is – 3-4 méterenként helyezzük el egymástól a karókat. Laza talajon lehet mélyebbre vagy sűrűbbre tenni a dróthuzalokat, illetve a növényeket tartó szerint akácfából készült karókat, vagy vasoszlopokat.

Az oszlopok tetején 0,3-0,5-ös acéldrótot feszesen húzzuk ki, amire a növénytartó zsinegeket kötjük, ugyanis laza drót esetén a szél a növényeket erősen mozgatja, letépi, szaggatja.

Jobb és biztonságosabb még középtájon, kb. 0,8-1,0 méter magasságban egy második drótot is kifeszíteni az oszlopok között, tovább csökkentve ezzel a zsinegekre futtatott növények mozgását. A támrendszer stabilitását nagyban növeli, ha a sor legszélső karóin továbbvezetve a drótot a földhöz is lecövekeljük.

Többféle megoldás létezik, van, ahol ikersoros formában alakítják ki a támrendszert, azaz az oszlopokra kereszt irányban léceket rögzítenek, és így két drót kifeszítésére nyílik lehetőség.

Az ikersor alkalmazása gazdaságosabb, kevesebb karót igényel, jobb a növények számára a mikroklíma, ugyanakkor az ápolást, permetezést, de a szedési munkákat megnehezíti. Ikersor termesztés esetén valamivel szélesebb utat hagyunk az oszlopok között, fontos, hogy a fent javasolt tenyészterület kijöjjön.  

Négyzetméterenként a folytonnövő fajtákból legfeljebb 2-3 db-ot, a féldetermináltakból, amelyek 10-12 fürt után befejezik a hosszanti növekedésüket, maximum 3-4 db-ot ültessünk (0,2-0,5 m tőtávolság), és ennek megfelelően alakítsuk ki a támrendszert.

Sűrűbb ültetés az ápolási, növényvédelmi stb. okok miatt nem javasolt, de ha van rendelkezésre álló terület, úgy akár 20-30%-kal is tovább növelhető a fent említett tenyészterület.

Hagyományos (bokor) termesztést a determinált növekedésű fajtáknál javasolt, amelyek 5-6 fürt után befejezik hosszanti növekedésüket. Ezek ültethetők sűrűbbre.

Szimpla vagy ikersoros módon

A méretes vagy berakó uborka esetében a korábban alkalmazott síkműveléses (földön elfektetett tövek) termesztés helyett kialakult egy általánosnak mondható támrendszeres termesztési mód, amelyben többnyire csak a fajták és a növényvédelemben használt vegyszerek és műtrágyák összetétele, márkaneve változik.

A termesztési technológia meghatározó része a támrendszer kialakítása, ami hasonlóan a paradicsomhoz, lehet szimpla és ikersoros.

Az ikersor elrendezés a növény-igénye (pl. fényviszonyok, szellősebb növényállomány) és termesztéstechnikai szempontokból (pl. szedés, hatékonyabb növényvédelem stb.) kevésbé szerencsés, de a kisebb beruházási költségek és a hatékonyabb betakarítás miatt, a konzervgyári értékesítésre termesztők is nagyobb felületen ezt a módszert alkalmazzák.

Intenzív technológiában a támrendszer alatt 20-25 cm magas, szimpla sor alkalmazás esetén 60 cm-es, ikersoros termesztésnél 80-100 cm-es bakhátat képeznek, erre fektetik rá az öntöző-tápoldatozó rendszer csepegtető csöveit, majd fekete fóliával lefedik.

Ezt követően a talajtakaró fólián – fajtától függően – a palánták helyét 20-25 cm távolságra kivágják. A sor- és tőtávolságot úgy kell kialakítani, hogy egy négyzetméterre 2,5-3,3 növény kerüljön.

Cél a minél korábbi ültetés – mint a nagyobb termésátlag egyik feltétele – de a túl korai palántázás a növények megfázásával, esetleg megfagyásával járhat. A korai, április végi, május elejei ültetésnél sok helyen alkalmazzák a kiültetett palánták fóliával (fátyolfóliával) történő takarását, amit csak a május közepén, a talajmenti fagyok elmúltával vesznek le.

Síkműveléses uborka nevelése esetén, ami elsősorban a saláta uborkánál javasolt módszer, 80-100 cm-es sortávolság mellett15-30 cm-es tőtáv kialakítása szükséges.

Az egyéb tökfélék, így a cukkinit, patisszont, főzőtököt lehet helyre vetni, de a koraiság és a jobb kelés miatt célszerűbb palántázni, síkművelés formában nevelni.

Talajtakarással nevelt cukkini ültetést követően
Talajtakarással nevelt cukkini ültetést követően

Tenyészterület igényük 100×100 cm, sűrűbbre, azaz négyzetméterenként egy növénynél többet ne ültessük. Erősen gyomos területen a sorokat fekete fóliával takarják, ott célszerűbb nagyobb sortávolságot és a kisebb tőtávolságot (50-60×120-150 cm) alkalmazni.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Az oltott növények jelentősége a zöldséghajtatásban

2025. április 2. 11:10

Az oltást eredetileg a monokultúra miatt kezdték el használni, hogy növényvédelmi problémákat kerüljenek el általa.

A magyar dinnyetermesztők átálltak a vöröshagymára is

2025. február 24. 08:10

A vöröshagyma termesztése csak profi termelés, és korszerű, magas hozamú fajták használata mellett jövedelmező.

Sárgarépák érzékszervi jellemzőinek vizsgálata

2025. február 17. 07:10

A termesztőket mindig foglalkoztatta, hogy a különböző földrajzi régiókban termesztett répák között milyen különbségeket lehet kimutatni.

Egyre nagyobb figyelmet kap a retek

2025. február 10. 09:40

Az ősi retekfajták gyökere hosszúkás és kúpos. Az új fajták ugyanakkor hengeresek, gömbölyűek vagy lapítottak.

Hogyan előzzük meg a paradicsom bogyóinak repedését?

2024. augusztus 27. 04:36

Felrepednek a kertemben termesztett paradicsombogyók. Hogyan előzhetem meg ezt a kedvezőtlen jelenséget?

Beérhet még a zöld paradicsom ősszel a kertben?

2023. október 10. 04:39

Szeptember végén, október elején van még esély arra, hogy beérik a kertben a zöld színű paradicsom?

Miféle rovarok terjednek a fóliában nevelt paradicsomon?

2023. december 22. 04:36

A képen látható apró rovarok terjednek fóliában nevelt paradicsomokon. Saját célra termesztek, és ez az első próbálkozásom mini fóliaházamban. Mik ezek, és mivel tudok ellenük védekezni, elsősorban vegyszermentes módszerekre gondoltam?

Hány fok kell ahhoz éjjel, hogy a palánták a fólia alatt ne károsodjanak?

2025. március 15. 04:37

Hány fok kell ahhoz éjjel, hogy a jelenleg cserepekben növő paradicsom- és paprikapalánták a fóliában éjszaka kinn maradhassanak károsodás nélkül? Nem fóliába kívánom kiültetni, hanem majd szabadföldbe, és kiültetésig tartanám ott, mivel nincs már máshol hely számukra.