Növényvédelem

A DuPont-nál már indul a növényvédelmi szezon

Agrofórum Online

A hagyományoknak megfelelően szezonindító növényvédelmi konferenciasorozattal kezdte az újévet a DuPont Magyarország Kft. Növényvédelmi Üzletága.

A hagyományoknak megfelelően – immár 21. alkalommal – szezonindító növényvédelmi konferenciasorozattal kezdte az újévet a DuPont Magyarország Kft. Növényvédelmi Üzletága. A 2015. január 6-a és 9-e között, nyolc helyszínen (Kecskemét, Győr, Orosháza, Siófok, Debrecen, Pécs, Szolnok, Miskolc) megtartott konferencián nemcsak a DuPont legújabb fejlesztési eredményei kerültek reflektorfénybe, hanem elismert üzemi, valamint egyetemi és növényvédelmi igazgatási szakemberek hívták fel a hallgatóság figyelmét az elmúlt év növényvédelmi kihívásaira (sárgarozsda járvány, napraforgó peronoszpóra primer fertőzés, tavaszi vetésű kultúrák gyomosodása stb.).

A január 6-ai kecskeméti rendezvényt Kovács Gyula, a DuPont Magyarország Kft. kereskedelmi igazgatója nyitotta meg. Bevezetőjében kitért arra, hogy a DuPont vállalat napjainkban nagyon komoly átalakuláson megy keresztül, 2015-ben pl. a teflon bevonatok révén jól ismert Fluroproducts termékcsaládjától is megválik. Mindez azonban annak érdekében történik, hogy a cég tevékenységét olyan területekre tudja koncentrálni, amelyek alapvetően meghatározzák az emberiség jövőjét. Ilyen kiemelt terület az élelmiszeripar, és a DuPont élelmiszerbiztonság iránti elkötelezettsége révén a növényvédelmi üzletág is.

Rácz Attila (DuPont területi képviselő) Magyarország egyik legfontosabb szántóföldi növénye, a kukorica kapcsán röviden a gyomirtószer-piacot jellemző sajátosságokat, a pre-, korai poszt-, ill. posztemergens kezelések alakulásának tendenciáit összegezte a 2013-as és a 2014-es év adatainak tükrében, majd előadása hátralévő részében a DuPont Principal® Plus Gold gyomirtó szer kereskedelmi csomagját mutatta be és ajánlotta a jelenlévő gazdálkodók figyelmébe.

A Principal® Plus Gold öt különböző hatóanyag (nikoszulfuron + rimszulfuron + dikamba +petoxamid + terbutilazin) gyári kombinációja, posztemergens kezelésben széles hatásspektrumot biztosít az összes fontos évelő és magról kelő egy- és kétszikű gyomnövény ellen. A kukorica 2-3 leveles korától akár 7 leveles fejlettségéig rugalmasan, a csapadékviszonyoktól függetlenül kijuttatható. Elhangzott, a Kleffmann piackutató cég felmérései alapján a Principal® Plus Gold kereskedelmi csomag 2014-ben a negyedik legnagyobb felületen felhasznált gyomirtó szerré nőtte ki magát kukoricában.

Fazekas Károly (DuPont területi képviselő) „Éljen a lehetőséggel! Coragen® már árukukoricában is!” című előadásában a zöldség- és gyümölcstermesztők után, azon kukoricatermesztők figyelmébe ajánlotta  e rovarölő készítményt, akiknek nemcsak az elért termésmennyiség, hanem a -minőség is fontos. A Coragen® (Rynaxypyr = klorantraniliprol) ugyanis új hatásmódja révén kiválóan irtja a kukoricatermesztésben egyre nagyobb gondot okozó kukoricamoly, valamint gyapottok-bagolylepke lárvákat.

Az idei, eredményes védekezés megalapozása érdekében kiemelte a fény- és szexferomon-csapdák fontosságát, valamint felhívta a hallgatóság figyelmét arra is, hogy a DuPont szakemberei 2015-ben is üzemeltetni fogják a cég Evalio® AgroSystems névre hallgató kártevő nyomonkövetési rendszerét, mely egy web alapú szolgáltatás, és rovarcsapdák széleskörű hálózatának adatait gyűjti össze és osztja meg a regisztrált felhasználókkal.

Továbbra is a kukoricánál, azon belül a kukoricamoly és a gyapottok-bagolylepkénél maradva videó-bejátszás keretében Dr. Keszthelyi Sándor (KE Agrár- és Környezettudományi Kar) az elmúlt két év vizsgálati eredményeit osztotta meg a takarmánykukoricák mikotoxin szennyezettségének legfontosabb ízeltlábú kiváltóiról, a szántóföldi megfékezésük lehetőségeiről, valamint az egyes rovarölő szeres kezelések hatékonyságáról. A vizsgálataik során arra keresték a választ, hogy az inszekticides állománypermetezések milyen mértékben, ill. képesek-e csökkenteni az említett károsítók kárképeit. Kíváncsiak voltak arra is, hogy a kezelésszámok milyen mértékben befolyásolják a kárképek megjelenési formáját, valamint, hogy az eltérő hatóanyag-összetételű készítmények között van-e igazolható hatékonyságbeli különbség. A bemutatott kísérleti eredmények alapján egyértelműen kijelenthető, a célzott állománypermetezések, így pl. a Coragen® használata, sikeresen csökkentik a kukoricamoly kárképeit. Mint ahogy az előadó is megjegyezte, a teljes képhez az is hozzátartozik, hogy vizsgálataik során a kukoricamoly ellen irányuló permetezések az egyéb kártevőket (pl. gyapottok-bagolylepke) csak mérsékelten gyérítették, mivel a rovarok rajzáscsúcsai eltérő időpontokra esnek.

A Coragen rovarölő szerre alapozott kukoricamoly elleni védekezés felhasználói tapasztalatait Jenet László (Kutas 95 Zrt.) foglalta össze – szintén videó-bejátszásban.

Dr. Molnár István (fejlesztési igazgató – DuPont) az illegális növényvédő szerek használatának kockázataira, lehetséges következményeire mutatott rá röviden előadásában.

E témakörhöz csatlakozva Popovics István (területi képviselő – DuPont) azt emelte ki, miért is frekventált célterülete az illegális és paralel importból származó, valamint generikus termékeknek a gabona gyomirtószer-piac és milyen előnyökkel jár a termelőknek, ha a DuPont készítményeket, és így az SX formulációt választják.

Csenky Éva, növényvédelmi mikológus (Békés Megyei KH NTI) a 2014-es sárgarozsda járvány kapcsán nemcsak a kórokozó biológiáját, a betegség tüneteit, valamint az elmúlt évi járvány kialakulásának hátterében álló okokat ismertette, hanem vizsgálati eredményeik alapján, különböző fungicidek e kórokozó elleni hatékonyságát is összegezte.

Dr. Kürti Antal a 2014-es év tapasztalatai alapján a DuPont 2015-ös gombaölő szer ajánlatát (Wirtuoz®, Acanto Plus® és Wirtuoz® Trio 20 ha-os kereskedelmi csomag) foglalta össze a kalászosok védelmére.

A napraforgó kórtani helyzetét, a fontosabb betegségek (fehérpenészes szár- és tányérrothadás, diaportés szárfoltosság, fómás szárfoltosság, alternáriás foltosság) alakulását Dr. Zsombik László (DE AGTC KIT Nyíregyházi Kutatóintézete) elemezte az elmúlt évek ismereteire alapozva.

A DuPont napraforgó védelmi megoldásait mind a gyomirtás (Express), mind a gombakórokozók elleni védekezés (Acanto® Sun kereskedelmi csomag, Acanto® Plus) terén Hatala Ákos szaktanácsadó ismertette.

Dr. Piukovics László, a DuPont Pioneer olajnövények kelet-európai termékmenedzsere 2015-ös –Express® technológiához kapcsolódó – hibridajánlatukat, annak újdonságait mutatta be.

Utolsó előadóként Hőgye Szabolcs egy új DuPont hatóanyag-kombinációt tartalmazó gyomirtó szert, a Salsa® 75 DF-et ajánlott a repcetermesztők figyelmébe. Ez egy gyökér- és levélherbicid, mely tartamhatású, egyaránt alkalmas őszi korai, vagy akár tavaszi posztemergens kezelésre és beilleszthető integrált növényvédelmi technológiába is.  

(Kosztolányi Attila – Agrofórum Online)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Átverés: nem mérgeznek a növényvédő szerek évi 385 millió embert

2024. november 18. 08:10

Egy tanulmányról, amely hivatkozási alap lett az egész világon, kiderült, hogy hamis állításokat fogalmaz meg a növényvédő szerekről.

Ezért érdemes kombinálni a biológiai és a hagyományos növényvédő szereket

2024. október 22. 18:10

Sok biológiai készítmény olyan folyamatokat támogat, amelyeket a növények természetes módon végeznek. Segíthetnek a teljesítmény fokozásában, az abiotikus stresszel, például a kedvezőtlen időjárással szembeni ellenállóképesség kialakításában.

Fokozódik a lisztharmat-rezisztencia a szőlőben

2024. október 16. 12:10

A szőlőben jelentkező lisztharmat rezisztenciája is egyre nagyobb gondot fog okozni a jövőben.

Hogyan szabaduljunk meg a poloskáktól?

2024. október 14. 08:10

A márványos poloska az utóbbi évek istencsapásává vált, amely ellen folyamatos védekezésre van szükség, mind a kertekben, mind az otthonainkban.

Bayer Farm: növényvédelmi technológiákkal ismerkedtek az egyetemi hallgatók

2019. június 19. 09:41

A szihalmi Goldfarm Kft. telephelyén látta vendégül a legújabb növényvédelmi technológiák és fajták iránt érdeklődőket a Bayer Hungária Kft. Crop Science üzletága.

A levéltetvek jelenlétének 5 korai jele

2023. augusztus 21. 17:10

A kertet megtámadó kártevők közül a levéltetvek a legrosszabbak, mivel nem csupán a leveleket vagy terméseket csócsálják meg, hanem szó szerint kiszívják a növényekből az életet. Kolóniáik rémes pusztítást végeznek, miközben súlyos növénybetegségeket hordoznak és terjesztenek.

A szőlőtripsz jelentősége, kártétele és a védekezés lehetőségei

2019. június 10. 13:37

A szőlőtripsz károsítására rügyfakadás után lehet számítani. Mivel tavasszal meglepetésszerűen jelentkezhet a kártétel a fiatal hajtásokon, a fakadást követően rövid időn belül megelőző védekezés lehet szükséges.

Úton a mezőgazdaság megújulása felé

2019. május 23. 06:53

A mezőgazdaság sürgős megújulásának egyik záloga, ahogy látható, a dróntechnológia lehet, amelyben további komoly potenciál rejlik.