32℃ 20℃
július 23. Lenke, Brigitta, Apollinár
Növényvédelem

Gabonák vírusos betegségei

Agrofórum Online

A kellemes, tavaszias időjárás beköszöntével a határ látványosan kizöldül. Ez döntően az ősszel elvetett kultúrák, így a különböző kalászos gabonák növekedésének megindulásának, az új levelek megjelenésének köszönhető. Sok esetben azonban a harsogóan zöld állományban „szemet zavaró” sárga foltok is megjelennek. Ez a sárgulás teljesen más, mint amelyet az őszi árpák esetében kora tavasszal már megszokhattunk.

Az őszi árpa kora tavaszi többé-kevésbé egyöntetű sárgasága alapvetően élettani eredetű. A gyakorta hatalmas levélzetet minimális mennyiségű gyökérzetnek kellene ellátnia tápanyagokkal, így nitrogénnel is. Erre ez a kis gyökérzet képtelen. A napjainkban megfigyelhető sárgulások azonban foltszerűek és nem élettani eredetűek, hanem fertőző növénybetegségek megjelenésének a tünetei.

A március során az őszi árpa állományokban fellépett foltszerű sárgulások döntően egy meglehetősen gyakori kórokozó, az árpa sárga törpülés vírusa által okozott tünetek. A kórokozó a sárgulást jóval ritkábban előidéző búza törpülés vírussal együtt a kalászos gabonák legfontosabb fertőző eredetű betegségei közé tartozik.

Mindkét vírusfaj képes valamennyi termesztett gabonafélénket megfertőzni, de egyszikű gyomokon, fűféléken is előfordulhatnak. A fertőzés gyakorlatilag bármelyik életszakaszban megtörténhet, ha van jelen átvivő vektorszervezet és az képes táplálkozni a gabonán. Az árpa sárga törpülés vírust a gabonákon élő levéltetvek, míg a búza törpülés vírust a kalászosokon, egyéb egyszikűeken szívogató kabócák viszik át egyik növényről a másikra.

A súlyos mértékű törpülés az árpa sárga törpülés vírus tipikus tünete

Bár a gabonákat megbetegítő vírusok vektorok jelenlétében bármikor képesek lehetnek a terjedésre, az általuk kialakított tünetek erőssége és az általuk előidézett kártétel mértéke nagymértékben függ a vírus felszaporodásának mértékétől az adott növényben. Ez viszont a fertőzés óta eltelt idő függvénye. A jelen időszakban észlelhető súlyos sárgulások, a növények törpülése, a levélzet turgorának sokszor rendkívül erős megnövekedése (szélsőségesen merev levélzet), valamint a foltszerű kipusztulás egyértelműen korábbi, az ősz folyamán bekövetkezett fertőzések következményei. A vírusok a tavasz folyamán is fognak terjedni, de ilyen „szép”, tipikus tüneteket már nem, vagy csak elvétve fognak okozni.

A gabonákon károsító vírusok ellen elméletileg létezik genetikai védelem, de erre a hazai fajtaminősítési rendszerben nem találunk hazai kísérleti úton igazolt adatokat. A vírus rezisztencia jelenleg hazánkban nem feltétele az állami elismerésnek. Ugyanakkor vannak rezisztens fajták. E tulajdonságra a nemesítői fajtaleírásban lehet találni adatokat.

A vírusos fertőzés a növényállomány részleges pusztulását, kiritkulását is eredményezheti

A virózisok ellen agrotechnikai megoldásokkal is lehet védekezni. A korai vetések kerülésével, illetve a vektorok tárházának tekinthető árvakelések időben történő felszámolásával a fertőzési nyomás nagymértékben csökkenthető.

Leginkább elterjedt módszere a gabonavírusok elleni védekezésnek a vektor rovarok elleni inszekticides állománypermetezés. Erre a levéltetvek megjelenését követően a legelső helyben létrejött kis (2-5 egyedből álló) kolóniák kialakulása idején van a legjobb lehetőség. Mivel mindkét vírusfaj perzisztens típusú vírus, így felesleges a legelső, még szárnyas egyedek észlelése idején megejteni a kezelést.

Vírusos foltok őszi árpa állományban

Mindezek a védekezési lehetőségek a veszélyben levő kalászos gabonák esetében csak az ősz folyamán vezetnek eredményre. A növénybe már bejutott, ott elszaporodott és tüneteket okozó vírusok ellen jelenlegi ismereteink szerint nincs reális védekezési lehetőség. A gabonák állományaiban most megjelenő sárguló foltok ellen csak az ősz folyamán tehettünk volna valamit. A jelenlegi időszakban viszont fennállhat annak a veszélye, hogy a gazdálkodók esetleg nem ismerik fel a vírusos fertőzéseket, vagy élettani betegségnek, vagy valamilyen gombás fertőzésnek vélik azokat. A téves diagnózis alapján történő kezelések (akár tápanyag-utánpótlásról, akár fungicides kezelésről legyen is szó) biztosan hatástalanok lesznek a vírusos megbetegedések ellen és csak feleslegesen növelik a termesztés költségeit.

A vírusos állományok termése biztosan kisebb lesz, mint a mentes állományoké. Érdemes lesz a gyomirtásra nagyon odafigyelni, mivel a virózis miatt foltokban kiritkuló állományok gyomelnyomó képessége jóval kisebb a megszokottnál, és a vírusos gócok a növények csökött növekedése, esetleges elhalása után gyomosodási gócokká válhatnak. Mindamellett emlékezzünk majd ősszel is a most, márciusban látottakra, és a jövő évi vetések növényvédelme során ne feledkezzünk el a vírusvektor rovarok elleni védekezésről sem.

Hertelendy Péter
Her – Ba Kft.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Mitől rohad, sárgul, pusztul a paradicsom? Itt a válasz!

2025. július 20. 11:10

Még a legnagyobb nyári melegben is sok veszély leselkedik a paradicsomra – így védje meg kártevőktől és betegségektől!

Újraengedélyezési kérelmet kell benyújtani a növényvédő szernek nem minősülő, növényvédelmi hatású készítmények engedélytulajdonosainak!

2025. július 20. 05:40

A Nébih felhívja a növényvédő szernek nem minősülő növényvédelmi hatású készítmények engedélytulajdonosainak figyelmét, hogy fokozottan ügyeljenek az „újraengedélyezési” kérelmek időben történő elindítására.

Sárgul, pusztul – mit tehet a csicseriborsó megmentéséért?

2025. július 18. 11:10

A csicseriborsó termesztése hazánkban is egyre népszerűbb, de a melegkedvelő növény több veszélyes betegséggel is küzdhet nyáron.

Agresszív kértevő jelenléte a magyarországi máktermesztésben

2025. július 17. 16:10

Egyre nagyobb gondot okoz a mák-gyökérormányos hazánkban – gyökérkárosítása akár a termés felét is elviheti.

A 130 éves Budai Arborétumról

2023. október 18. 05:40

A Budai Arborétum története gyakorlatilag elválaszthatatlanul összekapcsolódik a kertészeti oktatás kialakulásával Magyarországon. Október 13-15. között került megrendezésre az „Őszkert” 2023 Őszi Kertészeti Napok, melynek keretein belül az arborétum fennállását is ünnepelték a résztvevők.

Innovatív növényvédelmi megoldások a kalászosokban

2023. április 6. 13:46

A növénytermesztés technológiájának tervezésénél sokszor felmerül a megfelelő inputanyagok kiválasztásának kérdése. A 2022-es év hektikus ár és árfolyamváltozásai, valamint az aszályos időjárás a terméshozam és minőség maximalizálásának szükségességét hangsúlyozza az idei évben, melyhez segítséget adhatnak az innovatív növényvédelmi megoldások.

Trendek a szántóföldi növényvédelemben - Agritechnica 2019

2020. március 27. 14:47

Az új technológiai megoldások egy célt szolgálnak, nevezetesen azt, hogy csak annyi szert használjunk amennyi szükséges, olyan pontosan amennyire csak lehet és ilymódon hozzunk létre egy modern integrált növényvédelmi rendszert.

Méhkímélő növényvédelem

2020. április 8. 14:48

A növényvédelmi munkálataink során kiemelt fontosságú a beporzó rovarok védelme, melynek szabályait a 43/2010 FVM rendelet 15. §-a szabályozza hazánkban. Ez alapján a növényvédő szerek felhasználását szabályozó engedélyokiratban is külön tételként felsorolják az adott készítmény méhekre gyakorolt hatását, besorolását, ezek az adatok a szerek csomagolásán olvashatók.