Növénytermesztés

Mi a sikeres repcetermesztés titka? – Néhány mondatban (2.)

Agrofórum Online

A múlt havi lapszámunkban a gazdákat kérdeztük, most az asztal másik oldalán állóktól vártunk két-három mondatos válaszokat.

Az idei év sikernövénye a repce (legalábbis eddig). Ki látott már ilyen repceterméseket? Átlagban (országosan) 3,0 tonna/ha körül alakul. A gyengébb adottságú területeken is közel hármassal kezdődnek a termésátlagok. És ez még nem minden! Ezekkel a kimagasló eredményekkel még messze nem értük el azt a termésszintet, ami a repcében potenciálisan „benne van”. Az ún. demó kísérletek valamivel az országos átlag feletti eredményekkel – 4,0-5,0 t/ha – már mutatják, hogy van még hova fejlődni. A kisparcellás fajtakísérletek legjobb hibridjei az idei évben meghaladták a 7,0-7,5 tonna/ha-os termésátlagot.

*

Mindebből mi következik?
Először: lehet a repcetermesztést jól csinálni, ha megvan hozzá a kellő tudásunk, eszközeink és anyagi forrásaink. Ehhez már csak az kell, hogy az égiek is úgy akarják. Másodszor: a nagy termés okán a felvásárlási árak zuhanórepülésbe kezdtek; de erről most ne beszéljünk.
Szóval mi a sikeres repcetermesztés titka?
A múlt havi lapszámunkban (a gazdákat kérdeztük) egy mondatos termelői válaszokat és azok összegzését közöltük. Most az asztal másik oldalán állóktól vártunk – valamivel bővebb – két-három mondatos válaszokat.
Ezzel szeretnénk kiegészíteni az egyébként értékes, de az egy mondatra korlátozott válaszadás miatt szűkre szabott termelői véleményeket.

*

Tudjuk, hogy nem teljes a válaszadók köre, bár próbáltunk mindenkit elérni, akinek meghatározó véleménye van a repcetermesztésről – igaz, ez nem minden esetben sikerült –, de vagy a betakarítási munkák torlódása miatt, vagy egyéb elfoglaltsága okán, nem volt mindenkinek módja a kérdésünkre válaszolni, vagy – az is előfordult –, hogy nem kívántak nyilatkozni. (Így is érkezett 25 válasz a felkérésünkre.)

Ezért elnézést kérünk azon kollegáktól, cégektől, akik úgy érzik, hogy itt lett volna a helyük, de a fentiek, vagy egyéb körülmények miatt kimaradtak a válaszadás lehetőségéből. A szerkesztőségünkbe érkezett válaszokat nem fontossági, vagy névszerinti sorrendben, hanem a beérkezések időrendjében tesszük közzé.

Dr. Kiss Erzsébet – IKR Agrár Kft.

Vízmegőrző talajművelés, aprómorzsás, kemény alapú vetőágy, megfelelő nedvességtartalom melletti vetés és fajtára specifikált vetéstechnológia.
Mindennapos jelenlét és gondoskodás a keléstől a betakarításig, hogy időben tudjuk meghozni döntéseinket a növényvédelmi (kártevők elleni, gyomirtási, regulátoros és gombaölő szeres) kezelésekről.
Okszerű tápanyag-visszapótlás – ősszel alap-, tavasszal legalább kétszeri fejtrágyázás, beleértve a mezo- és mikroelemeket is.
Megfelelő fajtaismeret alapján történő fajtaválasztás.
A sikeres repcetermesztés kulcsát nehéz pár mondatban meghatározni, mert a repce a termesztéstechnológia minden elemében igényes és folyamatos gondoskodást kíván.

Urbán Máté – BASF Hungaria Kft.

A repce egy rendkívül igényes növény, termesztése folyamatos odafigyelést igényel.
A gondoskodást viszont nagy terméssel képes meghálálni melynek feltétele a technológiai fegyelem következetes és szigorú betartása.

Farkas Ádám – Nufarm Hungária Kft.

A repce az egyik legintenzívebb szántóföldi kultúra.
Fontos a termesztési technológia pontos végrehajtása (ami magában foglalja a talajművelést, tápanyag-utánpótlást és a növényvédelmet).
Nélkülözhetetlen a rendelkezésre álló technológiák folyamatos adaptálása a termőhelyhez az időjárási körülményekhez és az aktuális kórtani, illetve károsító helyzethez.

Mándy Lajosné dr. – Lajtamag Kft.

A repcetermesztés eddigi sikerét az a tudásbázis adja, hogy jó minőségű vetőágyat kell készíteni, megfelelő tápanyagfeltöltést kell alkalmazni, csávázott vetőmagot kell vetni, időben és optimális csíraszámmal. A biológiai alapok egyre bővülnek, különböző típusokkal és biológiai potenciállal.
Ezt mindeddig egy adott gépi technológia alkalmazásával értük el.
A precíziós szemenkénti vetőgép és a hozzá tervezett sorközművelő kultivátor újabb eszköze a repcetermesztés-technológia továbbfejlesztésének.
Ez a rendszer lehetőséget ad a repce optimális tenyészterületének (akár hibridenként) kialakítására, a mechanikai gyomirtás bekapcsolása révén környezetkímélő termesztés megvalósítására.

Dr. Molnár István – DuPont Magyarország Kereskedelmi Kft.

Az időben, precízen elvetett, helyre adaptált kiváló hibrid, korai gyomirtás, előrejelzésre és helyi megfigyelésre alapozott, preventív, hatékony betegség és kártevő kontroll, kiegészítve szakszerű tápanyag- és mikroelem-ellátással.
Természetesen a sikert ez csak megalapozhatja, de ehhez kell még a jó gazda hozzáállása és a kedvező időjárás.

Gódor-Horváth Boglárka – RAPOOL Hungária Kft.

Jobban figyeljünk oda ősszel a repcénkre!
A repce termésmennyisége 70-80 %-ban ősszel dől el!
Jól elvetett, gyomirtott, jól időzítve regulátorozott, tápanyaggal (mikroelemekkel is!) harmonikusan ellátott repceállomány megalapozza a sikerünket.

Gyuris Kálmán –YARA Hungária Kft.

A legfontosabb a stabil alaptrágyázás és a gyorsan váltózó környezeti tényezőkkel összhangban lévő fej- és lombtrágyázás együttes alkalmazása, ami egyrészt jelent magas szintű foszfor és kálium alapot, az ezekből történő megfelelő ellátottságot, valamint rugalmas nitrogénkijuttatást, kiegészítve a lombon keresztüli mezo- és mikroelempótlással.
Mind a nitrogén, mind a lombtrágyázás esetében egyértelműen szükség van az őszi alkalmazásra, illetve a későbbiekben a vegetáció és a környezeti tényezők változására adott gyors reagálás.

Varga Zsolt – FMC/Cheminova Magyarország Kft.

Véleményünk szerint a sikeres repcetermesztés alapja az integrált termesztési szemlélet, amely magába foglalja a genetikai hátteret, agrotechnikát és a precíz növényvédelmi technológiát.
Ezen paraméterek további eredményességét egyértelműen a környezeti és időjárási tényezők határozzák meg.

Radvány Béla – Syngenta Magyarország Kft.

Vízmegőrző talajműveléssel kialakított aprómorzsás magágy.
Növényvédelemben a gyommentesség biztosítása valamint a rovarkártevők elleni eredményes védekezés.
Az állományszárítást követően jól beállított betakarító géppel, jól megválasztott időben történő betakarítás.

Vitéz Péter – Arysta LifeScience Magyarország Kft.

Az összes szántóföldi növényünk, így a repce termesztése is egy bonyolult puzzle-hoz hasonlatos. Ha a repcetermesztési kirakó egy darabkája kisebb, hiányzik vagy rossz minőségű, az nagyban befolyásolja az összképet.
A termelők felelőssége, hogy az adott termesztési környezetben ezt a képet helyismeretükkel, szaktudásukkal, a „minden beavatkozást időben és a lehető legjobb minőségben elvégezni” elv mentén összerakják.
A biostimulátorok fontos elemei ennek a puzzle-nek, velük együtt válhat teljessé a kép, jövedelmezővé a termelés.

Molnárné Fehér Gyöngyi – Caussade Semences Hungary Kft.

A repcetermesztés sikere a hibridválasztás mellett előrelátó gondolkodásmódon, a növény igényeinek észszerű kiszolgálásán múlik.
Az elővetemény lekerülése után azonnal elvégezzük a tarlóhántást és a talajt lezáró hengerezést.
A vetés előtt 2-3 héttel előkészítjük a talajt, ülepedett, egyenletes felszínű szilárd alapú, tömörödött magágyat alakítunk ki.
A 3,0-3,5 tonna fölötti termés reményében intenzív kemizálást (gyomirtás, rovarölők, regulátorok, tápanyag-utánpótlás); nagy, luxusfogyasztást igénylő (4 tonna feletti) termésekhez teljes körű, a talaj típusát és az évjáratot is mérlegelő őszi alaptrágyázást tervezünk.
Abban az esetben, ha a repce hibridünkkel sikerrel eljutottunk a betakarításig, jó befektetés lesz a veszteségeket csökkentő oldalkasza is.

Jáger Ferenc – Sumi Agro Hungary Kft.

Megbízható, eredeti növényvédőszer-hatóanyagok / termékek alkalmazása.
Precíz permetezés időzítés.
Megfelelő kijuttatás mód.
A repcetermesztőnek mindig legyen raktáron egy kezelésre való rovarölő szere, mert nincs idő várni a kereskedőre!

Prof. Pepó Péter – DE MÉK Növénytudományi Intézet

A repce intenzív termesztéstechnológiát igénylő növény.
A nagy és biztonságos termés realizálásához az optimum szintű inputok (talajművelés, tápanyag-visszapótlás, vetéstechnológia, növényvédelem) mellett kifejezetten fegyelmezett technológiára van szükség.
Az agrotechnikai elemek közül bármelyiknek a hiánya, hiányossága, vagy helytelen végrehajtása „bottle-neck” (gátló-visszafogó) hatást eredményez.
Ahhoz, hogy a technológia „hardware” része hiánytalanul működjön legalább olyan fontos a „software” feltételek, azaz a szakmai tudás biztosítása is.

Szundy Péter – Bayer Hungária Kft.

A sikeres repcetermesztés kulcsa – véleményem szerint – abban van, hogy sok aprónak tűnő technológia kérdésben hozunk következetesen, egy irányba mutató döntéseket.
Az adottságainkhoz igazítjuk a fajtaválasztást és úgy válogatjuk össze a technológiai elemeket, hogy a választott hibrid erősségei minél jobban megnyilvánulhassanak. Így például egy magas olajtartalmú repcét virágzáskor fungiciddel kezelünk.

Csigó György Tamás – Kwizda Agro Hungary Kft.

Az egyik legfontosabb a többéves termelői tapasztalat.
Az input anyagok és technológiák (nagy terméspotenciálú, rugalmasan alkalmazkodó hibrid, őszi gyomirtás és rovarirtás, időbeni regulálás, tavaszi többszöri fejtrágyázás, lombtrágyázás, rovarölő szeres kezelés és gombaölő szeres védekezés, ragasztás, deszikkálás) szakszerű kiválasztása és időbeni alkalmazása.
Az időjárás: elsősorban a megfelelő hőmérséklet, elegendő csapadék mennyiség és eloszlás.

Sándorfy András – Dow AgroSciences Hungary Kft.

A repcetermesztés eredménye már a rajtnál eldől.
A legfontosabb, hogy a kultúrnövény őszi gyomkonkurenciáját kiiktassuk.
Nagyon fontos, hogy napjainkban már nem elég a „klasszikus” őszi gyomok ellen védekezni, mivel az egyre melegedő környezet hatására a T4-es gyomok adják a legerősebb versenytársat a repcenövénynek (ma már több mint két hónapot tölt ezen gyomok társaságában az őszi káposztarepce).
Azért kell ősszel elvégezni a gyomirtást, mert a kisebb egyedszámú repce fejlődését akadályozzák a kikelő gyomok, amelyek a nagyobb térben erőteljesebben tudnak fejlődni.
Ezáltal akadályozzák kultúrnövény őszi fejlődését, aminek következtében az gyenge fejlettségű lesz, a gyomkonkurencia miatt felnyurgul és kisebb eséllyel vészeli át a telet.
Nő a kifagyás veszélye, az állomány tavasszal később indul fejlődésnek, kevesebb elágazódás fejlődik, erősebb lesz a tavaszi gyomosodás, erősen csökken a termésátlag.

Csengődi Péter – Monsanto Hungária Kft.

A helyi klimatikus és talajadottságok ismeretében az elérendő pénzügyi cél meghatározása. Semmilyen technológia sem lehet sikeres reális gazdasági cél nélkül!
A fenti célnak és adottságoknak legjobban megfelelő genetika kiválasztása.
A fentiekhez illesztett technológia és annak szigorú alkalmazása, nyomon követése napi szinten.

Fábián László – Pioneer Hi-Bred Magyarország Zrt.

A sikeres repcetermesztés egyik kulcsa, hogy folyamatosan nyitottak legyünk az új technológiák és új hibridek iránt.
Külön ki szeretném emelni a fél-törpe hibridek térhódítását és a hatékonyabb termesztéstechnológiákban betöltött szerepüket.
A sikeres repcetermesztés szempontjából ezek az új hibridek megkerülhetetlenek!

Falusi János – GKI Nonprofit Kft.

Megfelelő szakmai ismeretek szükségesek a magas színvonalú agrotechnika megvalósításához.
Elégséges finanszírozás szükséges a magas termelési költségek fedezéséhez.
Jó időjárás (bő csapadék és enyhe tél).

Szeidl Balázs – KWS Magyarország Kft.

A sikeres repcetermesztés titka a nagy termőképességű, kimagasló évjárat- és termőhelyi stabilitással rendelkező egészséges repce hibrid, valamint a precízen megtervezett és következetesen végrehajtott termesztéstechnológia, különös tekintettel a tápanyagellátásra és a növényvédelemre.

RAGT Vetőmag Kft.

Minden növény sikeres termesztésének – s így a repcének is – a záloga, hogy tisztán lássuk magunk előtt a termesztési célt: hogy mennyi termést és ezzel mennyi nyereséget kívánunk elérni.
Ehhez persze jól kell ismernünk a területünk adottságait, hogy elvárásaink a realitás szintjén maradjanak.
Ezen ismeretek tükrében kell megválasztanunk a legalkalmasabb fajtát és az alkalmazott technológiát, mely nagymértékben hat mind a termés-, mind a költségszintre. Innentől már csak következetesen végre kell hajtani a tervünket, és ha az időjárás is a pártunkat fogja, a siker nem marad el.

Fejes Vilmos – Karintia Kft.

Fajtaválasztás! Genetika! Fontosnak tartjuk a „Pannon régióra” nemesített fajták és hibridek használatát!
Optimális vetésidő, optimális vetésterület megválasztása. Aprómorzsás magágy készítése. Repce szemenkénti vetésének az elterjedésére érdemes figyelni.
Figyelni kell arra, hogy ősszel ne „engedjük” el az állományt! Esetleges törpítés, amely kora tavaszra is igaz.
Növényvédelem! Különös tekintettel a rovar- és gombakártétel ellen!
Betakarítás! Optimális időbeni betakarítás (ragasztás, deszikkálás)!

Tamás István – AGRO.bio Hungary Kft.

Hosszú éveken keresztül intenzíven foglalkoztam a repcetermesztéssel, mint termelő, és mint szaktanácsadó is.
Megtanultam, hogy a siker ősszel eldől. Ugyanis, az őszi „hibák” tavasszal nem korrigálhatók.
A technológiai elemek közül kiemelném a mikrobiológiai termékek, úgy mint talajbaktériumok és parazita hasznos gombák használatát, melyek igen hatékonyan képesek támogatni a növényvédelmet (pl. szklerotínia) és a tápanyag-gazdálkodást.
Az őszi gyomirtás szintén nélkülözhetetlen, e nélkül nem tudom elképzelni a sikeres repcetermesztést.
Végezetül, ahogy más kultúrnövények esetében is, a gazdálkodóknak fel kell ismerni, hogy a talaj és a növény egy rendszert képez, szétválasztani értelmetlen.

Novoszádi Renáta – Limagrain SE

A sikeres repcetermesztés egyik alappillére a termesztett hibrid, amely biztosítja a klimatikus és a termőhelyi viszonyokhoz történő alkalmazkodást, választ ad az adott területen lévő igényekre, a nagyobb termés, jobb termésbiztonság (pl. kipergés-ellenállóság) és a kiszámíthatóbb értékesítés érdekében.
Mindezek megfelelnek a modern technológiai és gazdasági követelményeknek, hiszen a termőképesség növelése és a minőség javítása érdekében szem előtt tartjuk a növények betegségekkel, kártevőkkel és kedvezőtlen környezeti hatásokkal szembeni ellenállóságát is.

Összegezve a fenti válaszokat, feltettem magamnak a kérdést: miben egyezik a gazdák véleménye (júliusi lapszámunkban közöltük) a nemesítésben, vetőmag- és egyéb inputanyag-forgalmazásban, illetve a kutatásban résztvevők véleményével és miben nem?

Amit a válaszokból leszűrhettünk:
– A talajművelést szinte mindenki első helyre tette, kihangsúlyozva a vízmegőrzés fontosságát.
– Ezt követi az egyenletes kelést biztosító jó magágy készítése.
– A növényvédelmi és tápanyag-ellátási kérdésekben és annak meghatározó szerepében teljes volt az egyetértés.
– A felsorolásból nem maradt ki a fajtaismeret alapján a termőtájban legeredményesebben termeszthető hibrid megválasztása sem.
– Együtt élni a repcével! Nem így fogalmaztak, de ez a lényeg, vagyis állandó odafigyelés a technológia teljes folyamatában.

Az már a „finomhangolás” kategóriába tartozik, hogy egyes válaszadók néhány általuk fontosnak tartott – és nyilvánvalóan mások által sem elhanyagolható – szempontra külön is felhívták a figyelmet, úgymint az elővetemény, a vetésidő, a gyomirtás, a regulátor használata és természetesen a veszteségmentes betakarítás.

*

Voltak olyan kollégák is, akik a felkérést úgy értelmezték – a maguk szemszögéből jogosan –, hogy csak arra vonatkozóan mondtak véleményt, amire a technológia folyamatában ráhatásuk van, pl.: növényvédelem, tápanyag-utánpótlás.
A Baki Agrocentrum szakembere, mire eljutott hozzá a felkérés (kézen-közön), mint a „fülbe súgós” viccben más értelmezést nyert, és a 2016-os évről készített a kolléga beszámolót, amely számos olyan, az eredményességet befolyásoló megállapítást tartalmaz, hogy érdemesnek láttuk külön cikk formájában közzétenni.

*

Végezetül, keresve sem találtam olyan választ, amely ellentmondott volna egymásnak, akár a termelők, akár az utóbb megszólítottak részéről.
Záró mondatként: köszönetünket fejezzük ki mindazoknak, akik a válaszaikkal hozzásegítettek bennünket ahhoz, hogy a termelők számára hasznos információkkal szolgáljunk, immár a következő évi sikeres repcetermesztés érdekében.

(Dr. Bódis László – Agrofórum Online)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Kényelmetlenné vált a brazil szójabab a gigacég számára

2024. november 8. 12:10

Brazília vezet a világon az esőerdők pusztításában, bár az erdőirtások aránya az Amazonas dzsungelében több mint felére esett vissza.

Új módszer a drénvízzel kimosódó foszfor újrafelhasználására

2024. november 7. 09:40

Fenntartható, megfizethető bioszénpellettel csökkenthető a mezőgazdasági üzemek foszforszennyezése. Sőt, a foszfor visszajuttatható a földekre.

Holdtalajban termesztett mustárnövények hoztak életképes magokat

2024. november 1. 14:10

Szenzáció a MATE kutatóitól: nemcsak egészséges mustárnövényt, hanem egészséges magokat is termesztettek a Holdról származó talajban.

Több mint 100 ezer euró egy hektár földért

2024. október 30. 13:10

Hollandiában 2024 3. negyedévére tovább emelkedtek a termőföldárak, és meghaladják a 100 ezer eurót (400 millió forint).

Magyarországon is megalakult a Corteva Agriscience™, a DowDuPont mezőgazdasági divíziója

2018. augusztus 30. 12:30

A Corteva Agriscience™ a tervek szerint 2019 júniusában lesz önálló, tőzsdén forgalmazott vállalat. Ennek a folyamatnak a része a magyarországi divízió megalakulása.

A DowDuPont™ mezőgazdasági divíziója különálló vállalattá válik Corteva Agriscience™ néven

2018. február 26. 18:57

A tervezett mezőgazdasági vállalat neve Corteva Agriscience™ lesz – a „Corteva” a szív és a természet szavak kombinációjából ered.

RUNWAY - 40.000 Ft/hektár kárt okozhatnak a melegigényes gyomok ősszel a repcében

2017. szeptember 8. 13:48

A címben szereplő kijelentésre sokan csak legyintenek, mivel azt gondolják és vélik, hogy a nyári gyomokat majd az első fagyok elintézik. 

Dow AgroSciences: Új generációs készítmények a repce gyomszabályozásában

2017. július 25. 11:03

Új generációs készítmények debütáltak a nagyközönség előtt a repce gyomszabályozásában a Dow AgroSciences júniusi szántóföldi bemutatóin.