Cél, hogy a mostani 2,5 millió tonna helyett 1 millió tonnával többet termeljen az ágazat.
Elkészült a magyar zöldség-gyümölcs ágazat stratégiája, amelynek megvalósulása esetén emelkedne a termelékenység és nőne a foglalkoztatottság is.
A tárca elkészítette a Magyar Zöldség-gyümölcs Ágazati Stratégiát, amelynek célja, hogy a mostani 2,5 millió tonna helyett 1 millió tonnával többet termeljen az ágazat, miután az Európai Unióban ezek a termékek jó minőség esetén eladhatók – mondta Nagy István, a Földművelésügyi Minisztérium parlamenti államtitkára október 24-én, hétfőn, a Zsámbéki-medence és Térsége Gazdakör és az Őszibarack Budakörnyéki Szövetkezet szakmai rendezvényen.
Hozzátette, hogy a fejlesztések eredményeként a zöldségtermesztés termésátlaga 35 százalékkal, míg a gyümölcstermesztésé 70 százalékkal emelhető, ez pedig az egy hektáron elérhető termésmennyiség szempontjából az uniós átlag fölé emelné az ágazat eredményeit. Szerinte a sikeres fejlesztés esetén százezer új munkahely is megvalósítható a zöldség-gyümölcs ágazat területén, amelyek 80 százaléka a termesztésben, míg 20 százaléka a feldolgozóiparban jöhet létre.
Nagy István elmondta, az egy főre jutó zöldség- és gyümölcsfogyasztás az utóbbi évtizedekben csökkenő tendenciát mutat, ugyanakkor a magyar gasztronómia a nemzetközi hatások erősödésével átalakulóban van. A fogyasztók egy része egyre inkább az egészséges életmódhoz szükséges, természetes, minőségi alapanyagok felé fordul, így a prémiumtermékek kulcsfontosságú szerepet játszhatnak az ágazat sikerességében, a termelés és fogyasztás mennyiségének növelésében.
A fórum házigazdái, a Zsámbéki-medence és Térsége Gazdakör és az Őszibarack Budakörnyéki Szövetkezet nemcsak szakmai és gasztronómiai kiállítást szerveznek évről évre a budaörsi őszibarack népszerűsítésére, hanem egy mintakertet is létrehoztak az őshonos őszibarackfák visszatelepítése érdekében. Kezdeményezésükre a Pest megyei értéktárba is bekerült a budaörsi barack.
(MTI/FM Sajtóiroda)