Magyarországon nagyjából 8000 hektáron vetjük a burgonyát – a kiadós esőzések miatt most ennél jóval több krumpli fulladt a sárba Nyugat-Európában. Hollandia a legnagyobb vesztes.
Ágazati szereplők már néhány leadták a vészjelzést Nyugat-Európában, hogy a szokatlanul csapadékos időjárás miatt képtelenek lesznek az összes burgonyát betakarítani a földekről. Mi is megírtuk, hogy sárban fuldoklik a krumpli Hollandiától és Belgiumtól kezdve Németországon át Franciaországig, és már azt is tudjuk, mekkora a kár.
A felmérések szerint összesen 11 ezer hektáron veszett oda a burgonya az Európai Unióban, és különösen Hollandiában termett belőle látványosan kevesebb, mint az előző évben. Náluk 15 százalékkal esett vissza a hozam, ami hidegzuhanyként érte a gazdákat.
A többi felsorolt ország is szenvedett a sűrű, áztató esőzésektől, ami miatt a betakarítógépek nem tudtak mindig időben rámenni a földekre. Mindezzel együtt Belgiumban 18, Franciaországban pedig 13 százalékkal emelkedett az összhozam, és mivel Németország a szokásos mennyiséget produkálta, ezért 2023-ban 22,66 millió tonna burgonyára számítanak az említett nyugat-európai államokban.
Mindez 5 százalékos (1,1 millió tonnás) emelkedés 2022-höz képest, vagyis összességében nem rossz a kép.
Az előzetes becsléseket azonban alulteljesítették, amit sohasem fogad jól a piac. 2023 novemberében még úgy kalkuláltak az ágazatban, hogy hektáronként 45,8 tonna burgonyatermés várható. Most azonban úgy néz ki, hogy 43,7 tonna realizálódik, ami a bő 500 ezer hektáros nyugat-európai termőterületet nézve már tetemes különbséget ad ki.
Magyarországon – úgy tűnik – a gazdák egy jó ideje már lemondtak a krumpliról, hiszen az ezredforduló táján regisztrált 47 ezer hektáros termőterület helyett mostanában már csak 8000 hektárról takarítjuk be ezt a fogyasztók körében keresett gumós növényt.
(Fotó: Pexels/Pixabay)