Nehéz évük volt tavaly a holland burgonyatermesztőknek, hiszen a vetéssel és a betakarítással is jelentősen megcsúsztak a kedvezőtlen időjárás miatt.
A Trekkerweb nevű holland mezőgazdasági oldal április 19-én meglepő hírt tett közzé. Az a furcsaság fordult elő ugyanis, hogy az egyik gazda ugyanazon a napon kezdte el a 2024-es burgonyavetést, amelyen az előző szezonban földbe rakott krumplit takarította be.
Hollandiában már a 17. század óta alapélelmiszernek számít a burgonya. A nagyjából fél magyarországnyi területű állam a világ 10 legnagyobb krumplitermesztője közé tartozik, nagyjából évi 7 millió tonna burgonya előállításával. Csak összehasonlításképpen: hazánkban tavaly 161,5 ezer tonnát takarítottak be a gazdák.
2023-ban óriási tragédiát jelentett a hollandok számára, hogy a szélsőséges időjárás, a rendkívül sok csapadék miatt a termés 5–10 százaléka a földben maradt. A Trekkerweb által bemutatott termelő ezek szerint a kedvezőtlen klimatikus viszonyok által sújtott gazdálkodók közé tartozott.
Idén a vetéshez ideálisabb volt az idő, mint tavaly, amikor a burgonya földbe rakása zömmel májusra csúszott át. Októberre nem is tudták az összeset betakarítani, és nemcsak az időjárás miatt, hanem azért sem, mert a gumók egyszerűen kicsik, fejletlenek voltak.
Az alábbi videóban a krumplivetés és -betakarítás egyszerre végzett, ritka művelete látható: