Állattenyésztés

Tippek, hogyan tarthatók távol a legyek a fejőháztól

Agrofórum Online

A légy bosszantó és csökkenti a fejőstehenek teljesítményét. Ezért is fontos a megelőzés, illetve a hatékonyan védekezés ellenük a fejőházban. Szakembereket kérdeztünk, hogy ők milyen módszerekkel védekeznek a legyek ellen.

Különösen nyáron okoznak kellemetlenséget embernek és állatnak egyaránt a legyek azzal, hogy a bőrön mászkálnak, időnként még csípnek is. A kártevők áldásosnak nem nevezhető tevékenységének eredménye fokozott stressz, ennek következtében a tehenek kevesebb tejet adnak. Megeshet, hogy nem szívesen mennek be a fejőházba, ami újabb problémát jelent a személyzetnek. Ráadásul a higiéniai viszonyokat is rontja a legyek és a szúnyogok jelenléte, amelyek a tőgygyulladás kórokozóját terjeszthetik.

A tisztaság elsődleges jelentőségű

A legyek elleni védekezésre nincs egyetlen üdvözítő megoldás, hanem többfelől kell megközelíteni a problémát. Tehát nem elég, ha mondjuk a fejőházban védekezünk, de a környezetében nem. Minden területet, ahol az állatok áthaladnak, légymentessé kell tenni.

A tisztaság alapvető fontosságú az istállóban és a fejőházban is. Ennél hatásosabb megelőzési módszer nem létezik, még ha sok munkával is jár. Tiszta környezetben ugyanis a kártevők nem tudnak szaporodni.

Egy gazdálkodó ezzel kapcsolatban osztotta meg a saját módszerét. Ő kéthetente eltávolítja a trágyát a mélyalmos boxokból, kitakarít, majd a sarkokba légyölő koncentrátumot tesz. „A készítmény távol tartja a legyeket, mégis marad elég táplálék a fecskéknek” – magyarázza. Olyan rovarölő szert használ, amely a trágyára is kijuttatható. „Lehet, hogy nem olcsó, de hatásos” – állítja a gazda.

A szakember a biológiai légyirtással is rendelkezik tapasztalatokkal, néhány hetente a hígtrágya-elvezetőben ragadozólegyeket juttat ki. A borjakra különösen odafigyel, az ő részükön UV-légycsapdákat, az istállón kívül pedig csalogatóanyaggal működő légycsapdákat használ.

Huzattal a legyek ellen

A legyek nem szeretik a huzatot, ezért a távol tartásuk érdekében a fejőházban érdemes ventilátorokat felszerelni. Ezek átmenetileg elűzik a rovarokat, ugyanakkor főleg a nyári kánikulában a tehenek és a dolgozók közérzete is javul.

Az automatikus fejőberendezések esetében célszerű a ventilátorokat közvetlenül a fejőfülkére irányítani. A ventilátort úgy kell beállítani, hogy a tehenek ne érjék el. Ideális esetben a ventilátort a fejőfülke fölött, oldalra kell elhelyezni, és lefelé, a tehén felé kell fordítani, de a tehén elé is tehető. Ez biztosítja, hogy elegendő friss levegő áramoljon a fejőrobothoz, és a légmozgás elűzze a zavaró legyeket.

A ventilátorok és a mechanikus vagy biológiai légyirtó megoldások mellett egyes gazdák rovarirtó vagy repellens szereket is használnak, amelyeket a fejés előtt lehet kipermetezni. A megoldás hatékony ugyan, de nem biztos, hogy mindenki szeret rovarölő szeres permetben dolgozni.

Fotó: Pixabay

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Dániában megállapodtak a „szellentésadóról”

2024. november 20. 16:10

Dániában megállapodás született az első, a mezőgazdasági kibocsátásokra, köztük az állatok termelte szénhidrogénekre kivetett adóról.

Sarplaninai juhász, a jugoszláv néphadsereg leghűbb szolgálója

2024. november 19. 13:40

A jugoszláv farkasölő, az egyik leghosszabb múltú kutyafajta egy csupán 1918 és 1991 között fennálló államalakulatról kapta közismertebb nevét.

Legyünk óvatosak: reális veszély a kutya gombamérgezése!

2024. november 19. 09:40

Egy-egy gombafajnak még a megkóstolása is mérgező lehet a kutyák számára. Mik a tünetek, és mit tegyünk, ha az eb gombát evett?

Brutális szaporítótelepeket buktattak le Vas és Zala vármegyékben

2024. november 14. 17:10

Szerdán, november 13-án állatvédők összefogásával 35, borzalmas körülmények között élő fajtatiszta kutyát foglaltak le. És ez csak a kezdet.

Gerinces kártevők a gyümölcstermesztésben, III. rész

2024. október 3. 11:10

„Veszélyes” hazai nagyvadak az Európai dámvad (Dama dama), az őz (Capreolus capreolus) és a gímszarvas (Cervus elaphus).

Mi szőhette össze az almafa termését és leveleit?

2019. szeptember 11. 05:37

L. Ilona kérdése: Almafáim termésének felületét valami megrágta, és összeszőtte a levelekkel. Mi tehette ezt?

Hányszor kell permetezni a barackfákat a molyok ellen?

2023. július 5. 04:39

Hányszor kell permetezni az őszibarackfákat a gyümölcsbe berágó molyok ellen?

Gyökerek – a szőlőtőkék láthatatlan szervei

2019. november 2. 08:44

A gyökerek, a szőlő láthatatlan részei, mivel a talajban fejlődnek, ott végzik életfunkcióikat. Talán ezért is szerény és hiányos ismeretünk szerveződésükről és életükről. Sokkal kevesebbet tudunk róluk, mind a tőkék föld feletti részeiről. De azt biztosan tudjuk, hogy a gyökérrendszer finom, vékonyka gyökerei veszik fel a talajból a tápanyagokat, amihez a talaj vize oldószerként szolgál.