Növényvédelmi előrejelzés

Védekezni kell az aranka és a hamuszürke szárkorhadás ellen, egyre több a gyapottok bagolylepke

Agrofórum Online

A hetek óta tartó hőségnek csak az augusztus közepén érkezett kisebb hidegfront vetett véget, de a nappali hőmérsékletek így sem csökkentek 30 Celsius-fok alá, inkább az éjszakák lettek kissé frissítőbbek. A tartós meleg hatására szántóföldön és a kertészetekben is rohamosan érnek a növények, tartják időbeli előnyüket más évekhez viszonyítva.

Ha nem lesz sok csapadék, akkor biztonságban van a napraforgó

Sokéves tapasztalatok alapján a napraforgó deszikkálására augusztus utolsó dekádjában- szeptember első napjaiban kerül sor. Most a termelők jó része már túl van ezen a feladaton, mert a kaszatok nedvességtartalma természetes száradás következtében 20 % alá csökkent, viszont a tányér és a szár még jórészt vizes.

A vegyszeres termésszárítás előtti határszemlék tapasztalatai alapján a legtöbb megbetegedést a hamuszürke szárkorhadás kórokozója, a Macrophomina phaseoli okozta, mellette az egyéb betegségek kisebb kárt idéztek elő. A szárakon és lombozaton kisebb mértékben még megfigyelhető volt az alternáriás levél- és szárfoltosság, a tányérokon pedig a szürke- és fehérpenészes rothadás tünete. Ha az aratás idejéig nem hull jelentősebb mennyiségű csapadék, ezekből a fertőzésekből nem keletkezik nagyobb mértékű kár.

Az aratás gyorsaságán múlik…

kukoricaállományok állapotán is megfigyelhető a hőségnapok káros hatása. Még megfelelő nedvességellátottság mellet is megégtek a felső levelek és megkezdődött a természetes száradás.

Az előrehaladott érés ellenére még most is a gyapottok bagolylepke rajzás erősödése figyelhető meg a feromoncsapdák fogási adatai alapján. A kártételi viszonyok alapján már most készülni kell arra, hogy csak az időjárási tényezőkön és az aratás gyorsaságán fog múlni, hogy mekkora lesz a bagolylepke által okozott kár, illetve a kár mértékéhez szorosan kapcsolódó fuzáriumos csőpenész fertőzés nagysága.

Az eddig igen intenzív amerikai kukoricabogár rajzás immár a múlté, egyre kevesebb a bogár a kukorica csöveken. A kukoricamoly második nemzedékének lepkéi legintenzívebben augusztus első hetében repültek, azóta a rajzás mértéke csökkenő tendenciát mutat. Az érőfélben levő növényeken már jól megfigyelhető a korábbi fertőzésekből eredő címer- és szártörés.

Mezei pocok, aranka

Most zajlott le a lucerna kaszálás negyedik szakasza. A tarlókon jól látható az aranka fertőzés foltjai, ezért most végezzék el a foltok vegyszeres perzselését a további fertőzések megelőzése érdekében. Az évelő pillangós területek mezei pocok fertőzöttsége jelenleg csak kevés helyen haladja meg a veszélyességi küszöbértéket jelentő 1 db/ 100 m2-es szintet. Ennél magasabb fertőzöttség inkább az árokpartokra és a ruderális területekre jellemző.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Metszhetünk is a lemosó permetezés előtt – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. október 30. 16:10

A lemosó permetezés megkezdése előtt már most érdemes eltávolítani az év során elpusztult, megsérült ágrészeket, sőt egyes fafajokon (pl. dió) a metszést elvégezni.

Ideálisak a feltételek a mezei pocok szaporodásához – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2024. október 30. 08:10

Látványosabb kártételt a mezei pocok okoz, a területek mintegy 20%-án, de a lakott járatok száma a veszélyességi küszöbérték határán mozog (3-4 db/100 nm).

Itt az ideje a gyepszellőztetésnek – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. október 23. 11:10

Magunk sem gondolnánk, mekkora elhalt fűtömeg távolítható el a szellőztetés során, de a lehullott faleveleket is gyűjtsük össze!

Figyeljünk a levéltetvekre és a kabócákra! – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2024. október 22. 17:10

A vetéseket a fejletlenség miatt betegségek, kártevők nem veszélyeztetik, de az árvakeléseken, gyepterületeken megtalálhatók a fertőzési források.

A szója gyomirtása

2018. december 28. 03:36

A hosszú tenyészidő miatt szükség van a preemergens kezelés után állománykezelés alkalmazására is, különösen akkor indokolt, ha a preemergens kezelések „gyengeségeit”, ki kell egészíteni.

Inváziós kártevők: a pettyesszárnyú muslica

2019. március 22. 05:36

A földrészek közötti személy- és áruforgalom ugrásszerű növekedése következtében folyamatosan telepednek meg korábban nem ismert idegenhonos károsítók Európában, újabb és újabb kihívást jelentve a növényvédelmi szakemberek számára.

Kellemetlen őszi meglepetés: a csócsárló

2018. október 7. 12:44

A gabonafutrinka (Zabrus tenebrioides) régóta ismert Magyarországon, mint a kalászos gabonák fiatalkori károsítója, előfordulásával szinte minden évben számolni kell. A kártevő számára döntő jelentőségű, hogy a peterakás idején milyen az időjárás, talál-e megfelelő, kellően nedves talajt.

Nufarmer magazin – ingyenesen letölthető szakmai kiadvány (PDF)

2018. szeptember 5. 09:57

Vetőmagcsávázás és őszi gyomirtás, a repce őszi növényvédelme, állományszárítás, tarlóápolás, valamint kijuttatástechnológiai tanácsok.