3℃ -1℃
február 23. Alfréd, Polikárp, Mirtill
Állattenyésztés

Automatikus szarvasmarha istálló üzemeltetése a gyakorlatban – OkosFarm

Agrofórum Online

A Senit Kft. 2013 óta foglalkozik mezőgazdasági telephelyek informatikai fejlesztésének kivitelezésével és üzemeltetésével. A cégen belül egy olyan telepfelügyeleti, automatizációs rendszert hoztak létre, amely az agrárium speciális igényihez igazodva nyújt megoldást az égető problémákra.

Kövesdi József, a Senit Kft. tulajdonosa, ügyvezetője a PREGA-n az elmúlt évek tapasztalatairól és a rendszerben rejlő lehetőségekről beszélt.

„Nekünk az a tapasztalatunk a mezőgazdaságban, hogy nem lehet komplett rendszereket, komplett változásokat, informatikai migrációt ráönteni a mezőgazdasági cégekre. Annyit szabad, amennyit be tud építeni a gazdálkodó a saját szervezetébe, a saját működésébe.

Aztán amikor szépen beépítette, akkor ő már maga jelentkezik azért, hogy szeretne tovább fejleszteni. Lépésről-lépésre kell ezt megtenni. Ezért nagyon fontos, hogy moduláris legyen a rendszer” – kezdte előadását Kövesdi József, a Senit Kft. tulajdonosa, ügyvezetője.

Az OkosFarm kifejlesztésénél fontos szempont volt az érthető vizualizáció. A multiszenzor által mért adatok rögzítésére, internetről és okostelefonról is elérhető szoftvercsomagot kínálnak, amely képes az adatok megjelenítésére, egy telepre szabható grafikus környezetben. Az adatokat csak az arra jogosultságot kapó dolgozók láthatják, így elkülöníthető a dolgozói és vezetői szint.

A rendszer legnagyobb előnye az automatizáció, ami a teljes felügyeletet jelenti, illetve az automatikus reagálást esetleges problémák, hibák esetén. Az emberi tényező szinte kizárható vagy átcsoportosítható. 

Mire is jó a SCADA? 

Mérési adatgyűjtést lehet vele készíteni. Riasztáskezelést, automatizálást, vezérléseket lehet vele végrehajtani. Támogatja a riportokat és teljeskörűen naplózza a belépéseket, eseményeket stb. 

Ki tudja ezeket használni? 

Azok az emberek, akik részt vesznek a munkafolyamatban operatívan vagy minőségbiztosítási szakemberként. Illetve a cégvezető által is, hiszen látja az energia adatokat, a fogyasztási adatokat stb., így innentől fogva költséganalizálásra is alkalmas. A mért adatok monitorozása és elemzése egy külön feladat, amit a szoftver el is végez a számukra.

2022-ben a cég felkérést kapott a Kisalföldi Mezőgazdasági Zrt.-től egy automata tejelő szarvasmarha istálló technológiájának kifejlesztésére. Az alapoktól tudták tervezni az informatikát. Elképesztő az a terhelés, ami ezekre az informatikai elemekre hárul, hiszen rengeteg olyan agresszív anyag van a mezőgazdaságban – gondoljunk csak az ammóniára –, amit ott a területen a rendszernek el kell tudni viselnie. Ehhez kellett – a gépészeti elemek mellett – a megfelelő informatikai elemeket is kiválasztani. 

A trágya frász egy tragédia a szarvasmarha-tartásban. Az OkosFarm segítségével a trágyakezelés teljes gépészetét lehet elindítani, leállítani, vezérelni stb. 

A következő lényes pont a ventilláció volt. Nagyon fontos, hogy nem csak ki-be kapcsolja a rendszer a ventillátorokat, hanem a különböző adatok – páratartalom, hőmérséklet – függvényében elkezdi szabályozni a ventilátoroknak a teljesítményét. Százalékosan be lehet állítani a ventilátoroknak a működését akár kézzel, akár automatikusan is. 

Az állatjóléti elemek, a tehén zuhany, illetve az istálló itatójának a fűtését is ki- és bekapcsolni lehet a rendszerben. 

Manapság kiemelkedő szempont az energiamonitor, hiszen pár évvel ezelőtt még egészen más volt a költségszerkezete egy ilyen istállónak. Gondoljunk csak a reflektorokra, amiket lehetőség van alkonykapcsolóval, fénymérővel szabályozni. Pontosan meg lehet meghatározni, hogy mikor mennyi lux kell ahhoz, hogy bekapcsoljanak, illetve kikapcsoljanak a fények. 

Természetesen van egy magas szintű vizuális kontroll is, tehát az az egy-két embernek, aki ott dolgozik, lehetősége nyílik távolról felügyelni a körülményeket, hogy a váratlan eseményekre is reagálni lehessen. Amikor hirtelen kell egy vészleállítást eszközölni, hőstressz gyanú esetén bekapcsolni a ventillációt, trágyakezelést vezérelni stb.

Röviden összefoglalva a rendszer legnagyobb előnyeit: alacsony a szükséges üzemeltetői létszám, nagyon jól paraméterezhető a működés és magas az üzembiztonság. 

A Senit Kft. folyamatosan ismerteti meg a technológiákat a gazdálkodókkal. Céljuk, hogy tevékenységünkkel hozzájáruljanak partnereik hatékonyabb és versenyképesebb működéséhez.

(Fotó: fietzfotos/Pixabay)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Be kellene tiltani a kutya-farkas hibridek tenyésztését?

2025. február 12. 11:10

Úgy néznek ki, mint a farkasok, úgy vonyítanak, mint a farkasok, és úgy is viselkednek, mint a farkasok a kutya-farkas hibridek.

Oroszország 2024-ben 777 millió euróval támogatta a tejtermelőit

2025. február 1. 14:10

Oroszországban a mezőgazdasági szektorok közül a legtöbb támogatást a tejtermelés kapja, ami tovább bővül az idei évben.

Skót-felföldi marhákkal virágzó magyar farm

2025. február 1. 08:10

A család 66 hektáron gazdálkodik, ez az ő esetükben leginkább legeltetéses állattartást jelent, 12 hektár az csupán, amelyen lucernát és szénát termesztenek.

Magyarországon először mutatták ki a kiskérődzők pestisét

2025. január 28. 13:10

A vírus súlyosan fertőző, a betegség bejelentési kötelezettséggel jár. Az érintett állományt felszámolják.

Tapasztalatok egy kiforrott termesztési rendszerről - Tanulmányút az Egyesült Államokban

2018. november 7. 12:36

Az Egyesült Államokban a precíziós gazdálkodásnak már „múltja” van, ennek köszönhetően termőzóna-lehatárolásnál a hozamtérképek sorozatára alapozhatnak. A drónokkal, multi- és hiperspektrális kamerákkal minden egyetem intenzíven kísérletezik, több cég komoly, igazi hightech szolgáltatást épít rájuk.

A magyaroknak NAGYOBB van, mégis JOBBAN kihasználja az adottságait ez a picike ország a BUSA KS segítségével!

2020. május 12. 10:24

Hollandia, az ország, ami fentről szemlélve egy óriási patcheworknek tűnik. Amerre a szem ellát mindenütt szigorúan rendezett mezőgazdasági területeteket látunk.

A precíziós gazdálkodásé a jövő

2020. február 5. 06:38

Egy precíziós technológia olyan műszaki, informatikai, információs- és termesztéstechnológiai alkalmazások kombinációja, melyek hatékonyabbá teszik a szántóföldi növénytermesztést, a gépüzemeltetést és az üzemszervezést.

Tévedés, hogy a mechanikai gyomirtás csak a permetszerek elhagyását jelenti

2023. szeptember 15. 09:10

A mechanikai gyomirtás nem csupán abban különbözik a kémiai növényvédelemtől, hogy (legalább részben) elhagyjuk a permetszerek használatát, hanem mást, ennél sokkal többet jelent. De pontosan mit is?