34℃ 20℃
július 24. Kinga, Kunigunda, Kincső, Krisztina
Állattenyésztés

Mennyi kolosztrumra van szüksége egy borjúnak?

Agrofórum Online

A föcstej nélkülözhetetlen összetevőket tartalmaz az újszülött borjú számára.

Ma már tudjuk, hogy kolosztrum hozzájárul a jól működő bélnyálkahártya kialakulásához. A kolosztrum különösen a bélbolyhok növekedését segíti elő, növeli a bélnyálkahártya felületét, ezáltal a táplálék összetevőinek a felszívódását. A tápanyagok fokozott felszívódása a borjú hormonális rendszerére is pozitívan hat, ami fontos a növekedés elősegítése szempontjából.

A bélrendszer számára különösen fontos az első kolosztrum. A benne található fehérvérsejtek még a bélben segítik elő az immunrendszer fejlődését, de az ellenanyagok mennyisége a vérben is megnő a kolosztrum bevitele után. Speciális cukrok felelősek az egészséges mikrobiális flóra kialakulásáért a borjak bélrendszerében. Ezek a vegyületek megakadályozzák azt is, hogy a kórokozók megtapadjanak a bélfalon.

A leggyakoribb hibák a borjak kolosztrummal való ellátásában

Fontos, hogy a borjak a kolosztrumot és a későbbi fejési időszakokban a tejpótlót is megfelelő mennyiségben és ideig kapják, hogy a kolosztrum pozitív tulajdonságai érvényesülhessenek. A legjobb, ha a tejet a borjak ad libitum kapják, ugyanis a takarmányozásukkal kapcsolatban a legfőbb gond, hogy nem az igényeiknek megfelelő mennyiséghez jutnak hozzá. Ha egy gazdaságban gondok vannak a kolosztrumellátással, fontos megállapítani, hogy a problémák tudatlanságból vagy munkaerőhiányból adódnak-e.

Az előbbit úgy lehet a legegyszerűbben orvosolni, ha világossá tesszük, hogy a kolosztrumellátás a legfontosabb prioritás. Nehezebben kezelhető probléma, ha a munkaerőből áll kevés rendelkezésre, és a borjakat a feladatok között hátrasorolják.

Mennyi hát a szükséges mennyiség?

A cél az, hogy minden borjú legalább 3 liter jó minőségű föcstejet igyon életének első két órájában. Ennek a legjobb időpontja akkor van, amikor egyébként is szopnának, azaz a borjú kondíciójától függően az első fél órában. Ha ez az idő kimarad, a borjak hajlamosak kevésbé jól táplálkozni. Ha a borjú nem issza meg önként a kolosztrumot, akkor azt fecskendővel kell adni.

A szabály: csak egyszer adjuk, de megfelelő mennyiségben. Tehát ha a borjú korábban nem fogyasztott semmit, körülbelül 3,5 litert. A második etetésre körülbelül 6 óra múlva, de mindenképpen 12 óránál rövidebb idő elteltével kerüljön sor. Ha a borjú az első etetésnél sokat evett, vagy kényszeretették, akkor nem kell aggódni, ha 6 óra elteltével vagy a következő etetésnél még nincs étvágya.

A kolosztrum minőségének vizsgálata

Annak biztosítása érdekében, hogy minden borjú jó minőségű kolosztrumhoz jusson, azt ellenőrizni kell. Ez egyszerűen és olcsón elvégezhető egy Brix-refraktométer segítségével. A kolosztrum-refraktométer egy kézi optikai refraktométer, amelynek a segítségével meg lehet mérni a tej szárazanyag tartalmát és a kolosztrum minőségét.

  • 18 Brix-százalékos vagy annál alacsonyabb értékek: a kolosztrum nem megfelelő minőségű.
  • 22 Brix-százalékos vagy annál magasabb értékek: a kolosztrum jó minőségű.

A nagyon rövid, 40 napnál rövidebb időre szárazra állított teheneknél, illetve azoknál, amelyeknek a borjadzás előtt is volt teje, feltételezhető, hogy a kolosztrum nem megfelelő minőségű.

Fotó: Pixabay

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Hazánk újra madárinfluenza‑mentes – mit jelent ez a gyakorlatban?

2025. július 22. 08:10

Július 5-től hazánk hivatalosan is mentes a madárinfluenzától – ez fontos mérföldkő az állattenyésztők és az exportpiacok számára.

Fűfehérje: új fehérjeforrás a tejágazatban?

2025. július 3. 14:10

Holland innováció: fűből nyert fehérje válthatja a szóját, miközben csökkentheti a nitrogénkibocsátást és a trágya mennyiségét.

Juhhimlő Romániában: mi következik?

2025. június 19. 14:10

Romániában először azonosították a juhhimlő vírusát. A betegség gyorsan terjed, és komoly gazdasági károkat okozhat az állattartóknak.

Drágulás jöhet a mézpiacon: súlyos kiesést jelentettek

2025. június 11. 11:10

Az ukrán méhészek gyenge évre és mézdrágulásra számítanak – az akácot elvitte a fagy, a napraforgó sem ígér sokat.

SAATEN-UNION: többletérték a szójaföldről

2018. december 27. 06:36

Törekszünk a biztonságos és profitorientált gazdálkodást lehetővé tevő fajták és hibridek nemesítésére, amelyek alkalmasak az egészséges vetésforgó kialakítására.

Silókukoricát vetne?

2022. január 28. 05:47

Kínálatunk kialakításakor igyekszünk minden elvárásnak eleget tenni, és nagy hangsúlyt helyezünk arra, hogy a szarvasmarhatartással és a biogáz-előállítással foglalkozó gazdálkodók is megtalálják számításukat a portfóliónkban.

Korszerű szarvasmarha-takarmányt fejlesztettek ki

2022. május 29. 10:04

A tejelő szarvasmarhák számára fejlesztett ki korszerű, a pálmazsírt kiváltó, nagyüzemi körülmények között is használható takarmányt a Hód-Mezőgazda Zrt. és a Szegedi Tudományegyetem (SZTE).

Bővítse takarmánybázisát őszi vetésű gabonafélékkel!

2022. augusztus 26. 13:29

A tömegtakarmányt fogyasztó állatállományok esetében különösen nagy jelentősége van a termésbiztonságnak, ezért célszerűnek látszik több növényfajra alapozni az ellátásukat.