Állattenyésztés

Nehéz lesz a szarvasmarha-ágazatnak a kibocsátáscsökkentés

Agrofórum Online

Még a 2021-es glasgow-i COP26 klímacsúcson több mint 100 ország csatlakozott a globális metánegyezményhez, amely azt a célt fogalmazta meg, hogy 2030-ig 30%-kal csökkentik a globális metánkibocsátást. Egy évvel később az Egyesült Államok bejelentette a COP27-en, hogy új lapot nyit, és 20 milliárd dollárt fektetne be a metánkibocsátás csökkentésére.

A kezdeményezés azonban az élelmiszer-ágazatra összpontosít, a legtöbb metáncsökkentési erőfeszítést itt akarja elérni. A legnagyobb metánkibocsátó, körülbelül 40%-kal a mezőgazdaság. Ennek ellenére a szabályozó hatóságok szerte a világon csak lassan kezdenek megbirkózni ezzel a kérdéssel, és mindössze 16 ország tűzte ki célul a metánkibocsátás csökkentését a mezőgazdaságban, miközben az iparban is lennének teendők.

Konkrét célok nélkül

A marhahús- és tejtermelők számára is számos országban vakfolt a terület, bár a szarvasmarha-ágazat felelős a mezőgazdasági metánkibocsátás több mint 70 százalékáért a szakértők szerint. Míg a világ 60 legnagyobb fehérjetermelőjének 82%-a tette nyilvánossá általános kibocsátási adatait, közülük csak öt vállalat a metánkibocsátását. Ráadásul csak hárman határoztak meg konkrét célokat a metánkibocsátás csökkentésére.

2023-ban a Danone lett az első olyan nagy élelmiszeripari vállalat, amely konkrét célt fogadott el a metán mennyiségének 2030-ra történő 30%-os csökkentésére a tejtermelésben.

A tejágazat számára fontos fejlemény történt a tavalyi COP28-on, amikor fél tucat márka, köztük a Bel Group, a Nestle, a Danone, a General Mills és a Lactalis American Group csatlakozott a tejipari metáncsökkentési akciószövetséghez. Ebben vállalták, hogy jelentést állítanak össze éves metánkibocsátásukról, és nyilvános cselekvési tervet készítenek ezek csökkentésére az idei év végéig. A Clover Sonoma és a Starbucks áprilisban csatlakozott a szövetséghez.

Termelékenységi kérdés

Szakértők szerint a vállalatok kezdik belátni, hogy itt valóban az üzletmenet folytonosságáról, az ellátási lánc rugalmasságáról és kockázatáról van szó. A szarvasmarha-tenyésztők és a tejtermelők az éghajlati hatások frontvonalában állnak, amelyek már itt vannak. Aszályok, áradások, erdőtüzek okoznak stresszt az állatállományban és hatással vannak a termelékenységre.

Növényi alapú származékok

A Nestlé például a metáncsökkentését a jobb mezőgazdasági gyakorlatok ösztönzésével érné el, és megmutatta a tejtermelőknek, hogyan növelhetik bevételeiket és csökkenthetik kibocsátásukat egyidejűleg. Számos versenytársával együtt a Nestlé is a tejtermékek növényi alapú származékokkal való helyettesítését tervezi egyes termékkészítményekben – számolt be a Reuters brit hírügynökség.

Ára van a környezetvédelmi intézkedéseknek

A metán a fermentáció mellékterméke, amivel a tehén gyomrában lévő baktériumok a füvet energiává alakítják – magyarázza Duncan Williams, a fenntarthatósági non-profit Forum for the Future élelmiszer- és regeneratív mezőgazdasági igazgatója. Minél durvább a rost, például a szalma és a széna, annál nehezebben bomlik le, és annál több metánt termelnek a mikrobák az erjedés során.

A szervezet egyetért abban, hogy az olyan étrend-kiegészítők, mint a Bovaer, fontos előrelépést jelentenek a kibocsátás elleni küzdelemben, de felteszik a kérdést: „Ki fog fizetni érte, amikor a tejtermelők árrése már olyan alacsony?”

Kulcsfontosságú a fogyasztói hozzáállás

Miközben a metáncsökkentés piacai kezdenek kialakulni, különösen az Egyesült Államokban, kulcsfontosságú, hogy a termékekkel egy időben változzon a fogyasztói hozzáállás is, hiszen ez kell ahhoz, hogy a metánkibocsátás-csökkentési célokat széles körben elfogadják.

A teljes hús- és tejiparnak holisztikusabb módon kell kezelnie a metánkibocsátást a szakértők szerint, többek között innovációval, hogy szelektív tenyésztési programokkal csökkentsék a kibocsátást.

Szabályozói felelősség

A Danone pénzügyi igazgatója, Juergen Esser szerint fontos, hogy a szabályozó hatóságok támogassák azon vállalatok erőfeszítéseit, amelyek a metánkibocsátás csökkentése érdekében tesznek lépéseket.

„Amikor a Danone bejelentette, hogy ígéretet tett a metánkibocsátás csökkentésére, mi voltunk az első olyan vállalat a világon, amely ezt megtette. A társainktól kapott visszhang nem volt pozitív, mert ez nyomást gyakorol másokra – mondta. – De a mezőgazdaságban dolgozók számára ez a módja annak, hogy csökkentsük a metánkibocsátást, ami nem egyszerű. Ez egy olyan kezdeményezés, amely hatással van az iparágra, és szabályozó hatóságoknak is el kell fogadniuk az érveket.”

Fotó: Pixabay

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Brutális szaporítótelepeket buktattak le Vas és Zala vármegyékben

2024. november 14. 17:10

Szerdán, november 13-án állatvédők összefogásával 35, borzalmas körülmények között élő fajtatiszta kutyát foglaltak le. És ez csak a kezdet.

Szarvasmarhatartás kis léptékben: feladás helyett újratervezés

2024. november 14. 12:10

Egyetlen terméketlen bika majdnem tönkretett egy gazdaságot. A tulajdonos a mesterséges megtermékenyítésben látja a megoldást.

Baranyába is bekopogtatott a madárinfluenza

2024. november 13. 17:10

A Nébih szerint a baranyai Szárászon található, mintegy 5500 példányt számláló hízópulyka-telepen megemelkedett az elhullott állatok száma.

Beütött a madárinfluenza: magas szintű riasztás Ausztriában

2024. november 13. 12:10

A betegség eljut az osztrák baromfitenyésztés központjába. Amstetten 3,3 millió állatával az ország legmagasabb baromfisűrűségű kerülete.

Szarvasmarha-szépségverseny indult – nevezés január 6-ig!

2023. december 15. 09:10

Szarvasmarha-szépségversenyt hirdetett Magyarország piacvezető takarmánygyártó cégcsoportja, az UBM. A versenyre 2024. január 6-ig bármely hazai állattartó nevezhet maximum két, saját nevelésű szarvasmarhájával.

A Sano megvásárolja a Solum Mezőgazdasági Zrt.-t

2020. augusztus 15. 04:36

A fejlesztések során a Solum szarvasmarhatelepén a tejelő tehenek számát 900-ról 2000-re növelik, a Sano saját sertéstelepén pedig 500 kocáról 1200-ra emelik az állományt.

Tizenhat fejőrobot nyolcszáz szarvasmarhára

2020. augusztus 19. 11:40

Európa legnagyobb automatikus GEA márkájú fejőrendszere Németország Brandenburg tartományában működik. A 16 fejőrobottal működő rendszer a legnagyobb ilyen eddig a kontinensen és 800 szarvasmarhát tudnak vele fejni.

Kerüljük el a legelőket kirándulás közben, a borjú nem játék!

2024. július 16. 12:10

Nyári úti célnak sokan választják Ausztriát vagy Erdélyt és a hegyeket, ahol kirándulás közben akár legelő szarvasmarhákkal is találkozhatnak.