A légy bosszantó és csökkenti a fejőstehenek teljesítményét. Ezért is fontos a megelőzés, illetve a hatékonyan védekezés ellenük a fejőházban. Szakembereket kérdeztünk, hogy ők milyen módszerekkel védekeznek a legyek ellen.
Különösen nyáron okoznak kellemetlenséget embernek és állatnak egyaránt a legyek azzal, hogy a bőrön mászkálnak, időnként még csípnek is. A kártevők áldásosnak nem nevezhető tevékenységének eredménye fokozott stressz, ennek következtében a tehenek kevesebb tejet adnak. Megeshet, hogy nem szívesen mennek be a fejőházba, ami újabb problémát jelent a személyzetnek. Ráadásul a higiéniai viszonyokat is rontja a legyek és a szúnyogok jelenléte, amelyek a tőgygyulladás kórokozóját terjeszthetik.
A tisztaság elsődleges jelentőségű
A legyek elleni védekezésre nincs egyetlen üdvözítő megoldás, hanem többfelől kell megközelíteni a problémát. Tehát nem elég, ha mondjuk a fejőházban védekezünk, de a környezetében nem. Minden területet, ahol az állatok áthaladnak, légymentessé kell tenni.
A tisztaság alapvető fontosságú az istállóban és a fejőházban is. Ennél hatásosabb megelőzési módszer nem létezik, még ha sok munkával is jár. Tiszta környezetben ugyanis a kártevők nem tudnak szaporodni.
Egy gazdálkodó ezzel kapcsolatban osztotta meg a saját módszerét. Ő kéthetente eltávolítja a trágyát a mélyalmos boxokból, kitakarít, majd a sarkokba légyölő koncentrátumot tesz. „A készítmény távol tartja a legyeket, mégis marad elég táplálék a fecskéknek” – magyarázza. Olyan rovarölő szert használ, amely a trágyára is kijuttatható. „Lehet, hogy nem olcsó, de hatásos” – állítja a gazda.
A szakember a biológiai légyirtással is rendelkezik tapasztalatokkal, néhány hetente a hígtrágya-elvezetőben ragadozólegyeket juttat ki. A borjakra különösen odafigyel, az ő részükön UV-légycsapdákat, az istállón kívül pedig csalogatóanyaggal működő légycsapdákat használ.
Huzattal a legyek ellen
A legyek nem szeretik a huzatot, ezért a távol tartásuk érdekében a fejőházban érdemes ventilátorokat felszerelni. Ezek átmenetileg elűzik a rovarokat, ugyanakkor főleg a nyári kánikulában a tehenek és a dolgozók közérzete is javul.
Az automatikus fejőberendezések esetében célszerű a ventilátorokat közvetlenül a fejőfülkére irányítani. A ventilátort úgy kell beállítani, hogy a tehenek ne érjék el. Ideális esetben a ventilátort a fejőfülke fölött, oldalra kell elhelyezni, és lefelé, a tehén felé kell fordítani, de a tehén elé is tehető. Ez biztosítja, hogy elegendő friss levegő áramoljon a fejőrobothoz, és a légmozgás elűzze a zavaró legyeket.
A ventilátorok és a mechanikus vagy biológiai légyirtó megoldások mellett egyes gazdák rovarirtó vagy repellens szereket is használnak, amelyeket a fejés előtt lehet kipermetezni. A megoldás hatékony ugyan, de nem biztos, hogy mindenki szeret rovarölő szeres permetben dolgozni.
Fotó: Pixabay