Növénytermesztés

A jól választott silókukorica-hibrid a takarmányelőállítás alapja

Corteva Agriscience

A magyarországi kukoricatermesztés főleg a szemes hibridekre fókuszál és Európában is ezeket a hibrideket vetik nagyobb többségben. A 2023-as évre elmondható, hogy itthon a silókukorica vetésterülete nem csökkent olyan mértékben, mint a szemes kukoricáé, hiszen az állatállomány jelentősen nem lett kisebb. A szemes hibridekhez hasonló tulajdonságokkal és technológiával termesztett silókukoricákból jellemzően takarmányt állítanak elő itthon, de jelentős mennyiség kerül felhasználásra a biogáz-előállításban is.

A silókukoricából készített kukoricaszilázs magas rosttartalma és emészthetősége miatt a kérődző állatok takarmányozásának egyik fontos alapanyaga. A kukoricaszilázs előállításának egyik alapja a megfelelő silóhibrid gondos és tudatos kiválasztása.

A később érő, jó szemtermő képességű fajták jobban megfelelnek a silózásra. A silókukoricák legfontosabb vetési tulajdonsága, hogy magas tőszámmal (megközelítőleg 70-80 000 tő/ha) termeszthetők. Általában magas, erős felépítésű növények, melyek látványosan nagy csöveket hoznak.

A kukoricaszilázs előállítása során a teljes silókukorica növény betakarításra kerül. A szántóföldről betakarított növény még korántsem kész takarmány. Oltóanyagok használatával megvalósítható a tömegtakarmányok tartósítása és emészthetőségük javítása. Silókukorica-nemesítők és takarmányozási szakértők folyamatosan keresik annak lehetőségét, hogy hogyan lehet növelni a takarmánynövény termését és takarmányértékét. A technológia fejlődését nézve, a leggyorsabban az oltóanyagok terén érhető el eredmény.

A leszecskázott növényt minden esetben légmentesen, megfelelően terítve és tömörítve kell tárolni. A zölden, takarmányozás céljából betakarított és részleges erjesztéssel, légmentes silókban tárolt kukoricák könnyen emészthetőek és nagyobb tápértéket kínálnak a legtöbb kérődző állat számára.

A Corteva Agriscience nemzetközi mezőgazdasági vállalat Pioneer® nemesítésű, kiváló genetikával rendelkező silókukoricák megbízhatóan magas hozamukkal, kiváló megoldást kínálnak, azoknak a gazdálkodóknak, akik állati takarmányelőállítással foglalkoznak. A Corteva 2024-es tavaszi kínálatába 2 új silóhibrid érkezik Magyarországra. A P0920 silókukorica minőségi silókészítésre javasolt, száraz évjáratban is jól teljesítő kukoricahibrid, mely szemes hibridként is megállja a helyét és dinamikus szemszáradásra képes. A vállalat portfóliójában szintén új P15382 a legkésőbbi és egyben az egyik legnagyobb terméspotenciállal rendelkező hibrid a vállalat silókukorica-kínálatában. Gyors, korai fejlődés jellemzi ezt a hibridet, mely érésideje miatt elsősorban a déli országrészbe ajánlott. A Corteva kínálatába érkező mindkét hibrid egyaránt alkalmas biogáz-előállításra is.

A vállalat prémium kategóriás Pioneer® vetőmagjai majdnem egy évszázados nemesítési tapasztalatra épülnek. A vállalat silókukorica vetőmagjainak és kukoricaszilázs oltóanyagainak együttes alkalmazása lehetővé teszi a gazdálkodók számára, hogy az általuk előállított takarmány megfelelő minőségű, magas rosttartalmú és jól emészthető legyen az állatok számára.

Szerző: Sólyom János, vetőmag termékmenedzser, Corteva Agriscience

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Búzatermesztés 200 évvel ezelőtt

2024. december 20. 10:10

A 19. század elején a búzatermesztés fáradságos tevékenység volt, hiszen gépek nem, kizárólag kézi szerszámok álltak rendelkezésre.

Mesterséges huminsavak menthetik meg a termőföldeket?

2024. december 18. 14:40

Egy új eljárással talán a jövőben a szerves maradékokból néhány perc alatt mesterséges huminsavakat lehet előállítani.

Bizonyítottan előnyökkel jár a szója korábbi elvetése

2024. december 13. 13:10

Az Iowai Állami Egyetem kutatása szerint termesztéstechnológiai módszerekkel is csökkenthető a mezőgazdaság kibocsátása, miközben a hozam nő.

Máktermesztés: mekkora területnagyság fölött engedélyköteles?

2024. december 12. 08:10

Hazánkban az elmúlt 10 évben 9 ezer hektárról több mint 12 ezer hektárra bővült a mák termőterülete.

Különösen fontos az ASP elleni védekezés aratáskor

2020. július 9. 11:17

Magyarországon az ASP csak a vaddisznóállományban van jelen. Éppen ezért a betegség terjedésének lassítása, felszámolása mellett a legfontosabb feladat a házisertés-állományok megóvása.

Szudánifű: aszályos évben is jövedelmezően termeszthető

2020. április 28. 08:20

Az egyre aszályosabb tavaszi időjárás évről-évre nehezebbé és bizonytalanabbá teszi az állattartók tömegtakarmány termelési folyamatát. A kisebb vízigényű, rövidebb tenyészidejű szudánifüvet egyre nagyobb területen vetik. Az igényesebb silókukorica és cirokfélék remek kiegészítője vagy alternatívája lehet a növény.

Jön a tél, a lovaknak is szükségük van az extra gondoskodásra

2024. november 4. 14:40

Bár a lovak nagytermetűek, így csak nagyon ritkán fáznak, több takarmányra, friss vízre és alkalmanként némi melegítésre is szükségük lesz.

Mégsem korlátozzák a takarmányok nitrogéntartalmát

2020. augusztus 25. 14:02

Korlátozni akarták a tejelő szarvasmarha takarmányozásában használt, proteinben gazdag koncentrátumot az idén szeptember és december közötti időszakra.