5℃ -4℃
február 21. Eleonóra, Zelmira, Péter
Növénytermesztés

Hogyan tervezzük a vetést, ha nem bízunk az időjárásban?

Agrofórum Online

Egyelőre reménykedünk benne, hogy a 2025-ös termesztési év végre „átlagos” lesz, fel kell készülni az időjárási kihívásokra és úgy tervezni a vetést, hogy bármilyen csapás érkezik, ne menjen minden tönkre.

A HungaroMet írja a tavalyi időjárást elemző cikkében, hogy globális skálán tekintve 2024 nyara volt a mérések kezdete óta a legmelegebb nyár, és ez Magyarország időjárásában is szélsőségekben nyilvánult meg. A valaha mért ötödik legmelegebb júniust a legmelegebb július követte.

2024 augusztusa a mérések kezdete óta második legmelegebb volt, mindössze 0.01 fokkal lemaradva 1992 augusztusától. A júliusi és augusztusi forróságot hosszú, száraz időszakok kísérték. A szeptemberbe áthúzódó nyarat Közép-Európában egy rendkívül csapadékos időszak zárta le, súlyos árvizeket okozva.

Bár az időjárás mindig is nagy kihívást jelentett az agrárium számára, a károk súlyossága és mértéke évről évre nő. A következő két tanácsot érdemes megfogadni és a vetésre tudatosan felkészülni.

1. Ne tegyünk mindent egy lapra!

A szélsőséges időjárás az egyik ok, amiért a vetőmagválasztás diverzifikálása javasolt. Nincs olyan, hogy tökéletes faj, fajta vagy hibrid. Ami a legjobban működik az egyik kultúrában, nem biztos (sőt, sokszor biztosan nem), hogy a legjobb a másik szempontjából. És fajon belül is óriási a változatosság a termesztési tulajdonságok alapján. Ezért a szakemberek szerint legalább három-négy különböző hibridet érdemes vetni, és ezek mindegyikének más-más legyen az erős oldala.

Van egy fajtánk, amely a legtöbb termesztési tulajdonság alapján nagyon jól teljesít. Ha kedvező év következik számára, az remek, de ha valamelyik gyengeségét éri kihívás, és emiatt alulteljesít, legyen más, ami legalább részben pótolja a terméskiesést. Lehet, hogy a legjobb hozamú fajtának csak átlagos betegségcsomagja van, de ez rendben van, ha oda vetjük, ahol egyébként is jellemzően permetezünk. És válasszunk mellé nagyon jó betegség-ellenállóságú, de talán kisebb hozamú fajtát, főleg oda, ahol a növényvédelem hiánya vagy az elővetemény nagyobb a károsítóknak való kitettség.

2. Maradjunk a bevált módszereknél, de legyünk rugalmasak is, ha szükséges!

Fontos, hogy a tavalyi időjárás ne játsszon túl nagy szerepet az idei döntéseinkben. A gazdálkodókra ugyanis jellemző, hogy visszafelé gondolkodnak. Ha volt egy rossz tapasztalatuk mondjuk 2024-ben, feltételezik, hogy 2025-ben hasonló lesz a helyzet.

Nem szabad hagyni, hogy egy év megváltoztassa azt, ahogyan a dolgokat általában csináljuk. Érdemes ragaszkodni ahhoz, ami az évek hosszú sora alatt a legjobban bevált azon a területen, ahol gazdálkodunk.

Persze ha vannak hosszú távon kirajzolódó tendenciák az időjárásban (például növekvő számú aszályos nap vagy hamarabb érkező nyári szárazság), ahhoz óvatosan és fokozatosan érdemes alkalmazkodni. Például rövidebb tenyészidejű fajtákat kell vetni vagy néhány nappal korábban elkezdeni a vetést. A rugalmasság a gazdálkodók egyik fontos jó tulajdonsága, aminek például abban is szerepe van, hogy akkor vetnek, amikor az időjárás éppen a legalkalmasabb rá.

Fotó: Pixabay

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Csökkenő kereslet, feketepiac: megoldások a dohányágazat kihívásaira

2025. február 12. 09:40

Az évente megrendezett dohánytermelői nyílt nap lehetőséget biztosít a termelőknek a szakmai ismeretek bővítésére és az iparági párbeszédre.

Magyar fejlesztésű toxinvizsgáló forradalmasíthatja a gabonafélék ellenőrzését

2025. február 10. 13:10

A fejlesztés segíthet a gabonafélék minőségének javításában a beléjük kerülő növényi és gombatoxinok analizálásával.

Ismét segíti a kukoricatermelőket a legjobb hibridek kiválasztásában a GOSZ-VSZT-NAK

2025. február 2. 14:10

A GOSZ-NAK-VSZT országos kukorica fajtakísérletei 2025-ös évben is folytatódnak. Tavaly ősz óta folyamatban van 8 helyszínen az őszi búza, valamint 6 helyszínen az őszi káposztarepce fajtakísérlet.

Tippek a növénytermesztés inputköltségeinek csökkentésére

2025. február 2. 08:10

Növénytermesztési szaktanácsadók ötletei arra, hogyan növelhető a termesztés bevétele. Avagy lehetőleg kerüljük a pénzköltést, de ne mindenáron.

Mitől lesz sikeres a fűmag vetése?

2023. június 18. 10:36

Jönnek a nyári melegek, és ha a fűmagvetésbe most kezdünk bele, akkor lesz pár olyan szempont, amit érdemes figyelembe venni.

Tavaszi talajvizsgálat fontossága

2023. március 17. 05:39

A tavaszi talajvizsgálat elmaradása könnyen vezethet nem megfelelő tápanyag-utánpótláshoz, aminek következménye lehet a jelentős terméskiesés is.

Megbízható fajták szélsőséges körülmények között is

2022. szeptember 13. 05:36

Egy jó fajtával akár sok százezer forint plusz nyereséget tudtak realizálni a tavalyi és idei szezonban a gazdák.

Túl meleg az idő, ez odacsaphat a vetéseknek

2024. január 21. 08:10

Az optimálisnál enyhébb az idő, és a jövő héten még éjszaka sem várhatók fagyok. A kórokozók és kártevők egyelőre nem gyérültek számottevően, ami tavasztól visszaüthet a vetésekre.