24℃ 20℃
július 27. Olga, Liliána, Natália, Pantaleon
Növényvédelem

Már védekezni kell a repceormányos és a repcefénybogarak ellen is

Agrofórum Online

Az őszi búzában az enyhe tél miatt nagy mennyiségben teleltek át a sárgarozsda fertőzést okozó szaporító képletei is.

A Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Kormányhivatal Növény- és Talajvédelmi Igazgatósága Károsító Diagnosztikai Osztálya sárgatál-csapdákat működtet repce kártevők megjelenésének előrejelzésére. A kihelyezett csapdák március 12. óta fogják a repce-szárormányos és a nagy repceormányos egyedeit, valamint már repcefénybogarakat is.

Tekintettel az elkövetkező napokra előjelzett jelentős felmelegedésre (+ 16-17 °C), várható a kártevők tömeges betelepedése a repcetáblákra. Az eredményes védekezés időpontjának meghatározása érdekében javasoljuk minden gazdálkodónak a repcevetések folyamatos vizsgálatát. A fertőzés megállapítására a sárgaszín csapdák mellett legalkalmasabb eszköz a fűháló, ennek hiányában a növények átvizsgálása. Fűhálózás esetén, amennyiben 10 hálócsapásban 10-20 db, vagy növényvizsgálat esetén négyzetméterenként 1-2 db ormányos található, a kártevők elleni védekezés indokolt.

Felhívjuk továbbá a gazdálkodók figyelmét, hogy az őszi búzában az enyhe tél miatt nagy mennyiségben teleltek át a sárgarozsda fertőzést okozó szaporító képletei, már megtalálhatóak a sporuláló telepek is az állományokban. A kórokozónak kedvező időjárás esetén (hűvös, csapadékos időjárás) számítani kell az elmúlt évihez hasonló járványszerű fellépésre. Készüljenek a sárgarozsda elleni védekezésre már az első permetezés alkalmával!

A mezei pocok állomány szintén a tavalyihoz hasonló veszéllyel fenyeget. Az áttelelt állomány egészséges, jól fejlett, hamarosan a szaporodásuk is megkezdődik. Jelenleg még jól fellelhetők a mezei pocok fertőzési gócok (nem takarja a növényzet), eredményesen lehet védekezni. Amennyiben 100 m2-en betaposott járatok közül 3-4 járat „kifúr”, úgy már indokolt a védekezés.

Szakmai segítségért, tanácsért forduljanak növényorvoshoz, felsőfokú végzettségű növényvédelmi szakemberekhez. A kezeléseket a készítmények használati előírása szerint körültekintően, a hasznos élőszervezeteket óvva végezzék el.

(jaszboldoghaza.hu)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A cirok gyomirtásának kihívásai + videó

2025. június 27. 16:10

A cirok növényvédelmi kihívásainak zömét a gyommentesítés képezi. Soron következő videónkban ezt a témakört járjuk körbe - A tábla széléről.

EFSA: biztonságos szinten a növényvédőszer-maradékok

2025. június 16. 13:10

Az EFSA 2023-as adatai szerint az EU-ban a legtöbb élelmiszerben kimutatható maradékok szintje biztonságos.

Növényvédelmi szakmérnöki képzés a MATE Georgikon Campusán, Keszthelyen, a Balaton fővárosában

2025. május 13. 17:16

A növényvédelmi szakmérnöki szakirányú továbbképzési szak képzési helyszíne a 228 éves keszthelyi Georgikon.

Bővül a megfigyelő hálózat: pontosabb növényvédelmi előrejelzés

2025. április 3. 13:10

Tovább bővült a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) országos megfigyelő hálózata, amely a kártevők elleni hatékony védekezést segíti.

Járvány lehet a szőlőkben, az almát a varasodás veszélyezteti

2018. május 16. 13:49

A szőlő, a szeder, a mogyoró, az alma, a körte, a cseresznye, a meggy és a barack növényvédelméről.

Oregánó, avagy fűszertől az illóolajig

2023. február 1. 05:36

Az oregánót akár napi szinten használjuk a konyhában, továbbá értékes illóolaja az aromaterápia egyik fontos eleme lehet, de a kertben is hasznos funkciója van a növényvédelmi leveknél.

Április végi SOS teendők a kiskertben

2022. április 30. 17:41

Áprilisban, főleg most az utolsó két hétben rendkívül sok eső esett, ami egyrészt jó, mert hirtelen beindul és zöldül a gyeptől a gyomokig minden. De a gombabetegségekre például jobban oda kell figyelni.

3 millió tonna növényvédő szert használunk évente

2020. szeptember 11. 11:38

Haszonnövényeink és állataink védelme érdekében jelenleg globálisan 3 millió tonna peszticidet használunk fel évente. Magyarországon 2018-ban a legutolsó szerforgalmi jelentés alapján 26,5 tonna növényvédő szer került forgalomba, melyek 40%-a gyomirtó, 27%-a gombaölő, 16%-a talajfertőtlenítő, 8%-a rovarölő szer volt.