24℃ 18℃
július 28. Szabolcs, Alina, Ince, Győző
Terményárak

Csendes oldalazás – változatlan szinteken a jegyzések

Agrofórum Online

November közepére megnyugodni látszanak a kedélyek, az északi félteke terméseredményei már jó közelítéssel ismertek, a déli még nincs annyira közel, hogy befolyásoló legyen, így egy változatlan szint körüli ingadozással telt az elmúlt néhány nap.

A szeptember elejei mélypontról el tudtak mozdulni az árak és ez kedvező folyamatot hozott a termelők számára, az európai és az észak-amerikai jegyzések is emelkedni tudtak. Ennek hátterében a korábban vártnál kisebb termés, a vevők megjelenése és részben a kereskedelem-politikai feszültségek csökkenése állt.

Az október legvégén megbicsakló trend azonban nem fordult esésbe és ez volt fontos tényező az elmúlt napokban is és most várható, hogy nem is fognak érdemben csökkeni az árak. Persze ami jó az egyik félnek, az a másiknak nem, de most úgy látszik kiegyenlített a helyzet és a vevők is elfogadták a bekövetkezett áremelkedéseket.

Nem valószínű azonban, hogy egy újabb rally induljon el, a mérleg főbb számai ismertek és újabb negatív változást csak a tavasz hozhat. A legutóbbi USDA (az USA Mezőgazdasági Minisztériuma) becslésben pár adatot a piaci szereplők túlságosan óvatosnak tartanak, de a piac már inkább azt árazta be, semmint az USDA számait. Arról van konkrétan szó, hogy Oroszország búzatermelését emelték 1,5 millió tonnával 74 millió tonnára, de a többlet nagyobb részét a becslés a készletek feltöltésére várja, az export volumene csak 0,5 millió tonnával lesz nagyobb. Ezzel szemben a piac 75 millió tonnás termést várt, összességében az USDA véleménye szerint nem emelkedik az export volumen 35 millió tonna fölé.

Hasonlóan ehhez Ausztrália esetében is nagyobb változást várt a piac, de ott ellenkező irányba: a szárazság miatt a korábbi 20 millió tonna feletti termést már eddig is 18 millió tonna alá becsülték, most az USDA ezt elfogadta, de mintha késésben lennének, mert a független elemzők szerint nem lesz meg a 15 millió tonna sem. Ez már veszélyeztetheti az ország 9 millió tonnára várt exportját is, a belső felhasználás 8-9 millió tonnás szintje nem tud csökkeni, a készletek terhére sem tudják az export korábbi szintjét fenntartani.

A piaci folyamatok látványos része az árak, jegyzések alakulása és ennek igazolása az egyes nagyobb tenderek eredményeiben tükröződnek. Az általam is rendszeresen követett egyiptomi tenderek eredményénél is látszik az árak lelassult mozgása – a legutóbbi két tender eredménye gyakorlatilag megegyezett, annyi eltéréssel, hogy legutóbb a francia piacról ajánlottak olcsóbban és nem a fekete-tengeri régióból. Az eredmények részleteiben az is látszik viszont, hogy ebben nagy szerepe volt a szállítási költségnek, mert a két legutóbbi tender fuvardíjainál a francia díj esetében 3 USD/to-s csökkenés van. Ez eredményezhette a jobb eredményt, de a leszállított áraknál is bekövetkezett 2 USD/to-s csökkenés. Így most az árszint a 215-217 USD/to-s fob szintekre állt be, az október végi 220,-USD/to-s csúcs elérést követően.

Ez azt is jelentheti, hogy a magyarországi értékesítési lehetőségekben sem szabad további emelkedésre számítani. Az elmúlt időszak tapasztalati alapján a költség Magyarországról a fekete-tengeri kikötőkben történő berakodásig legalább 27 USD/to-t tehet ki és így a FOB Dunai kikötő árszint 190,-USD/to körülre adódik, ami 57.000,-Ft/to-ra jön ki. Nem meglepő ezek után, hogy itthon is tudtak emelkedni az árak, de adódik a kérdés, van-e tovább.

Grafikonunkon is látszik, a betakarítási időszakot követően a hazai búza árak 150,-EUR/to körül voltak, ez ugrott meg mintegy 10-12 EUR/to-val. Nem zárható ki az sem, hogy van közvetlen összefüggés a két folyamat között, sőt a constantai kikötőből magyar származású áru is elhajózhat – bát ez szerintem inkább csak elmélet és kiegészítheti csak a román származású áru mennyiségét.

A kukorica piacán még mindig fontos a betakarítás előrehaladásának alakulása. Az utóbbi napokban az USA-ban a hirtelen nagy hideg, Európában a csapadékos idő hátráltatta a betakarítást. Ukrajnában ez nem így volt, ott kedvező maradt az idő és a legutóbbi jelentések a vártnál is jobb termést jeleznek. Itt megintcsak véleményeltérés van az USDA és a magántermésbecslő cégek között – az utóbbiak pesszimistábbak és 34 millió tonnás termést várnak csak, szemben az USDA 35,5 millió tonnás előrejelzésével. A számok alakulása itt azt is eredményezheti, hogy az export volumene 30 millió tonna alá csökken és így a 2018/19-es szezonban exportált mennyiségnél kisebb lehet. Ez csökkentheti a kínálati nyomást és ez tovább segítheti az árak tartott jellegét, de nem eredményez áremelkedést, mert még mindig drámaian nagy mennyiséget jelent!

A RÉSZLETES ÁRAKAT IDE KATTINTVA TEKINTHETI MEG!

Az olajosmagvaknál nem tudok egyértelmű és határozott tendenciát felfedezni, továbbra is folyik a verseny az olajok között – az egyes termelési és kínálati információk között egymással ellentétes eredményt hozók is vannak. A pálmaolaj szárnyalása vagy csökkenése áll szemben az ukrán napraforgóolaj növekvő kínálatával, miközben Európában hiány van repcéből, de Kanadában meg jelentős a többlet. Ezek eredőjét megtalálni szinte szerencsejátékkal ér fel.

Bidló Gábor
Budagabona/PrudensCeres

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Az aratás végéhez közeledve esett a búza ára

2025. július 26. 11:10

Amerikában és Európában is inkább csökkentek a főbb terményárak a héten. Chicagóban a búza 1,5 százalékkal, a kukorica 2,1 százalékkal, a szójabab pedig 2,8 százalékkal lett olcsóbb, igaz a repce ára 0,1 százalékkal feljebb kúszott.

Befűtött a búza piacán a közelgő hőhullám

2025. július 19. 11:10

Amerikában és Európában is emelkedtek a főbb terményárak a héten. Chicagóban a búza 4 százalékkal, a kukorica 7,9 százalékkal, a szójabab 1,7 százalékkal, a repce pedig 4,5 százalékkal drágult.

Nagyobb lehet a vártnál az amerikai búzatermés

2025. július 12. 11:10

Amerikában inkább csökkentek, míg Európában inkább emelkedtek a főbb terményárak a héten.

Jó időjárást áraztak be a chicagói piacon

2025. július 5. 11:10

Európában a malmi búza ára 0,1 százalékkal, a repce kurzusa 1,8 százalékkal csökkent, a kukorica 2,9 százalékkal drágult, a takarmánybúza ára stagnált.

Fagy érte a repcéket! Mire számítsunk?

2021. április 14. 11:04

Nem várt fejlemény, a szokatlanul erős április eleji lehűlés komoly fagyokat, sőt helyenként havazást hozott, amely érintette a zöld- vagy már sárgabimbós, sőt, akár virágzásnak indult repcetáblákat is. Minden repcetermesztőnek eszébe jut ilyenkor, hogy vajon milyen hatással lesz ez a növényeire, a várható terméseredményre. Vegyük sorra, milyen következményei lehetek ennek a fagyhatásnak.

Terményárak: korrekció és várakozás az eredményre

2020. november 9. 06:33

Itthon is tartott árakra számíthatunk, a kukorica áránál azonban még jöhet árcsökkenés elsősorban a kínálat növekedése, a betakarítási nyomás miatt, ahogy lassan az aratás végéhez közelítünk.

Áradások miatt drágult a kukorica és a szójabab

2024. június 25. 07:10

Amerikában inkább emelkedtek, míg Európában inkább csökkentek az árak a hétfői kereskedési napon a terménypiacokon.

Repcében jártunk: mit fog a sárga ragacslap télvíz idején?

2025. február 15. 09:10

Télen sem alszanak a repce kártevői. A melegebb napokon már februárban elkezdődött a rovarok betelepedése. Fókuszban az ormányosok.