Nem az Antarktisz az első hely, ami eszünkbe jut, ha a leveles zöldségek termesztéséről gondolkodunk. Ugyanakkor az itt dolgozó, ebből fakadóan itt élő emberek számára létfontosságú, hogy helyben tudják megtermelni az éltető zöldségnövényeket.
Az antarktiszi állomásokon rendszeresen friss, jó minőségű növénytermesztés technikai és technológiai lehetőségének biztosítása korunk sürgető feladata. Ezen munka során a „Vosztok” antarktiszi állomáson és az Agrofizikai Kutatóintézet (AFI) agrobiopolygonjában található fitotechnikai komplexum üvegházaiban termesztett leveles zöldségnövények növekedésének és fejlődésének, valamint ehető részeik főbb minőségi mutatóinak vizsgálatával foglalkoznak a kutatók.
A 9 fajta leveles zöldségnövényt (rukkola, kerti zsázsa, káposzta, mustár, levélretek, levélsaláta, amaránt, kapor, petrezselyemlevél) öt tenyészidőszak alatt vizsgálták a „Vostok” állomáson és az AFI agrobiopolygon ellenőrzött körülmények között (kontroll).
A kapott kísérleti adatok azt szerint a növénytermesztési komplexum a legtöbb vizsgált növény esetében egységnyi termelésre vetített alacsonyabb villamosenergia- és vízfogyasztási költségek mellett a funkcionális területegységre vetítve magas termelékenységet mutat, összehasonlítva a külföldi antarktiszi állomásokon található számos üvegházzal és más kontinenseken található, ellenőrzött körülmények között működő üvegház komplexumokkal.
A „Vosztok” antarktiszi állomáson a saláta növények alkalmazkodtak leginkább a termesztési körülményekhez.
Értékelt tulajdonságaikban nem különböztek a kontrolltól. Az összes többi vizsgált növény, bár fejlődési ütemükben és minőségükben nem különbözött, statisztikailag szignifikáns (16-61%) csökkenést mutatott az 1 m2-re és évre jutó termésmennyiségükben.
Ez a „genotípus-környezet” kölcsönhatás különbségét mutathatja az antarktiszi állomáson és az AFI agrobiopolygon termesztett növényeknél, ami valószínűleg a két helyszín eltérő barometrikus nyomásának és oxigén parciális nyomásának köszönhető. Az üvegházak pozitív pszichológiai hatásait a növények táplálkozási és egyéb tulajdonságaival együtt azonosították.
(Fotó: Pixabay)