Zöldség-Gyümölcs

Drónok az ültetvény fölött? Avagy mi az a precíziós gyümölcstermesztés?

Agrofórum Online

A nagy kérdés az, hogy hogyan tudjuk a precíziós gazdálkodás nyújtotta lehetőségeket a gyümölcstermesztésben alkalmazni?

Egyre többet hallunk manapság a precíziós gazdálkodásról. Ezt a kifejezést azonban sokan helytelenül használják (esetenként még szakkönyvekben is!), hiszen ez nem azonos a „precíz” gazdálkodással. A precíziós, más néven helyspecifikus gazdálkodás, amely elsősorban a szántóföldi növénytermesztésben hódít egyre nagyobb teret, azt jelenti, hogy műholdas helymeghatározást és korszerű technikai, valamint informatikai eszközöket alkalmazunk a munka során.

Ha ezzel tartósan sikerül a hozamokat és a minőséget javítani, a környezet állapotának rombolása nélkül, akkor megtérül a beruházás és érdemes vele foglalkozni, ha nem, akkor csak egy drága játékszerünk van, amivel lehet dicsekedni. Az Agrofórum korábbi cikkeiből részletesen értesülhettünk a precíziós szántóföldi gazdálkodás kezdeti nehézségeiről, fejlődési tendenciáiról és mai helyzetéről. A nagy kérdés az, hogy hogyan tudjuk a precíziós gazdálkodás nyújtotta lehetőségeket a gyümölcstermesztésben alkalmazni?

Precíziós technika alkalmazása a gyümölcstermesztés egyes munkafolyamataiban

A gyümölcsültetvények sokban különböznek a szántóföldi kultúráktól, nem tudjuk az ott kidolgozott módszereket „egy az egyben” átvenni. Maguk az ültetvények is nagyon sokfélék, és különböző problémákat vetnek föl. Egy kifejlett fákból álló dióültetvényben például a fák koronája alatt haladó traktor nem tudja a GPS jeleket megbízhatóan fogni, míg egy ribiszke vagy szamóca ültetvényben ez nem probléma.

Telepítés előkészítésében

Ültetvényünk akkor hasonlít legjobban a szántóföldre, amikor még nincsenek ott a fák, illetve cserjék. A telepítés előkészítése során tehát jól alkalmazhatjuk a precíziós gazdálkodás eszközeit. A talaj-előkésztés és tápanyagfeltöltés tervezéséhez részletes adatokat gyűjthetünk a terület állapotáról a pilóta nélküli kis repülő szerkezetekkel, a drónokkal, valamint a talaj felszínén haladó, traktorral vontatott eszközökkel. A műholdas helymeghatározással összekötve a területünk pontosan feltérképezhető. Egy előzetes szántás után a talaj színét fotózással, vízállapotát, pH-értékét, legfontosabb paramétereit elektromágneses indukcióval, tápanyagtartalmát infravörös szenzorokkal tudjuk felvételezni. Néhány jellemző pontról kell csak talajmintát venni a laboratóriumi vizsgálathoz a tápanyagtartalom és a talajszerkezet pontosabb meghatározásához. Az adatok alapján pontos képet kapunk arról, hogy az ültetvény különböző részein milyen a talaj szerkezete, minősége, tápanyagtartalma, vízmegtartó képessége.

Gyümölcstermesztők 21 évvel ezelőtt Amerikában használták először a precíziós technikát az almaültetvények telepítése előtt a tápanyagfeltöltés tervezéséhez. Jim Fleming Washington Államban 1994-ben telepítendő ültetvényeinek területére helyenként eltérő mennyiségű és összetételű tápanyagot juttatott ki, amivel elérte, hogy a heterogén területen is egységes volt a fák növekedése és terméshozama. Ehhez persze kiváló minőségű faiskolai anyag is kellett. Ezt a technikát azóta egyre többfelé alkalmazzák. Az ezzel kapcsolatos kutatások is megkezdődtek 1994-ben, elsőként az Oregoni Állami Egyetemen, Dr. Tom Righetti vezetésével, segítve a fejlesztéseket.

Magyarországi körülmények között fokozott jelentősége lehet ennek a technológiának, hiszen rendkívül heterogén területeken is létesülnek ültetvények, van ahol egy 10 hektáros táblában négy talaj főcsoport is megtalálható. Ezeken a területeken kizárólag a talajfoltokhoz alkalmazkodó tápanyag-utánpótlással és öntözéssel lehet megfelelő és egységes minőségű gyümölcsöt előállítani. Ez nemcsak a telepítés előtti tápanyagfeltöltést jelenti, hanem az ültetvény teljes élettartama alatt figyelembe kell vennünk a talajfoltokból adódó eltérő tápanyag- és vízigényt. Tovább bonyolítja a helyzetet, ha általunk nem befolyásolható körülmények miatt nagy különbség van a fáink terméshozamában. Például egy lejtős ültetvényben az alsó részen lévő fák fagykárt szenvednek, a fölső részen pedig nem.

A telepítés során

A telepítés során is nagy segítségünkre lehet a precíziós technika. Nem kell hagyományos eszközökkel kitűzést végezni, hanem az oltványok a műholdas helymeghatározás segítségével kerülhetnek a végleges helyükre. A korszerű technika ma már 2 cm pontosságú helymeghatározást is lehetővé tesz. Nemcsak a fák, hanem a támrendszer és a jéghálók tartóoszlopainak helyét is pontosan és gyorsan meg tudjuk határozni GPS segítségével. Ezt már sok hazai ültetvény létesítésekor használták a szakemberek (1. kép).


1. kép: Ebben a hazai ültetvényben a jégeső elleni hálók tartóoszlopait műholdas helymeghatározással tűzték ki

Mint már utaltunk rá, az ültetvény működése során a precíziós technológia lehetőséget nyújt számunkra a tápanyag-gazdálkodás és az öntözés helyhez kötött alkalmazására a telepítés előtti adatok fölhasználásával, folyamatosan frissítve azokat a drónok és a földfelszíni szenzorok segítségével. Ez különösen ott előnyös, ahol a területünkön nem egységesek a talajadottságok. A legkorszerűbb precíziós szántóföldi gazdálkodásban ezt összekötik a gazdaságossági számításokkal is, és nem feltétlenül a maximális terméshozamra törekszenek, hanem arra, hogy a terület maximális nyereséget biztosítson. A gyümölcstermesztés egy kicsit másképp működik, de az mindenképpen közös a két területen, hogy nekünk sem a maximális termésmennyiségre, inkább a kiváló minőségre kell törekednünk. A precíziós technológia fontosságát hangsúlyozza, hogy a nagyobb ráfordítással előállított, jobb gyümölcsminőség mellett, lehetőségünk van a legjobb termőhelyi adottságú talajfoltokon a csökkentett tápanyag- és vízellátásra, ami nemcsak a költségek csökkentését, de a kisebb környezeti terhelést is lehetővé teszi.

Állományban

Az ültetvény állapotának folyamatos figyelésére és a problémák gyors felderítésére kiváló lehetőséget nyújtanak a drónok. A magasból jól látható, hogy hol vannak rossz kondícióban lévő, vagy rosszul termő részek az ültetvényben, hol jelentek meg eltérő lombszínű foltok, jelezve valamilyen tápanyaghiány vagy stresszhatás tüneteit. A kórokozók és kártevők megjelenésére utaló jelek is észrevehetők a magasból. A drónok természetesen nem helyettesíthetik a szakembert, aki rendszeresen nyitott szemmel jár az ültetvényben. Minden esetre a növényvédelem hatékonyabbá tételében is hasznunkra lehet a precíziós technika. A drónokkal nagyon sok információ gyűjthető, a kérdés az, hogy hogyan tudjuk ezeket fölhasználni ésszerűen és hasznosan. A drónok segíthetnek a termésbecslésben is.

Vannak olyan részei a termesztéstechnológiának, amiket a precíziós technika nem tud megoldani, ne is várjuk tőle. A metszés, a gyümölcsritkítás, az optimális gyümölcsterhelés beállítása, valamint a szüret, mind olyan munkafolyamatok, amelyek során a technika nem helyettesítheti az embert.

Európában a holland gyümölcstermesztők járnak az élen a precíziós technikák alkalmazásában. Magyarországon még csak elvétve és csak egyes elemeit alkalmazzák az ültetvényekben. Ugyanez a helyzet a környező országokban is. Ugyanakkor azt látjuk, hogy ebben a térségben is növekszik az igény a minél magasabb szintű automatizálhatóságra és távirányíthatóságra, különösen az olyan tulajdonosok részéről, akik befektetési céllal több száz hektáros ültetvényblokkokat hoztak létre. (Esetenként ezzel a szakmai alapokat próbálják pótolni, ami persze lehetetlen.)

Összefoglalva a mai helyzetet, a szkepticizmustól, de a túlzott lelkesedéstől is szeretnénk óvni a gyümölcstermesztőket, ha a precíziós gazdálkodásról van szó. Hajlamosak vagyunk ugyanis arra, hogy azt mondjuk, ez nálunk úgysem fog működni. Meg kell találni az új technikai eszközök alkalmazásának azt a módját, ami ésszerűen segíti munkánkat és hozzájárul a gazdaságos, fenntartható gyümölcstermesztés minél jobb megvalósításához. Az eszközöket folyamatosan fejlesztik, figyelembe véve az ültetvények specialitásait is, így egyre jobban tudjuk majd ezeket használni. Ugyanakkor a technika öncélú alkalmazása nem biztos, hogy minden esetben segíti céljainak megvalósítását.

A kutatás és fejlesztés nemcsak az eszközök területén folyik, hanem a gyümölcstermesztés oldalán is. Amerikai kutatók most azt vizsgálják, hogy a vegyszeres gyümölcsritkítás, a metszés, a termőfelület-szabályozás és más technológiai műveletek során hogyan lehetne felhasználni a precíziós gazdálkodás eszköztárát. Ebben a munkában a Washingtoni Állami Egyetem jár az élen Dr. Stefano Musacchi és Dr. Jingjin Zhang vezetésével. A fák fényáteresztését, fényhasznosítását, a korona egyes részeinek fényellátottságát vizsgálják különböző fajoknál és művelési rendszerekben, a terméshozási és gyümölcsminőségi jellemzőkkel összefüggésben. Kutatásaik eredményeit várhatóan 8-10 éven belül lehet majd a gyakorlatban is hasznosítani.

Dr. Szalay László, Szentpéteri Tamás
BCE Gyümölcstermő Növények Tanszék, Fruttamas Kft.

A cikk az Agrofórum Szaklap februári számában olvasható! Fizessen elő nyomtatott vagy digitális formában!
Részletek >>>

(Agrofórum Oline)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Torma: a húsvéti asztal elengedhetetlen kísérője

2025. április 20. 16:10

Magyarország a tormatermesztés egyik európai nagyhatalma. Évente mintegy 10-11 ezer tonna tormát takarítanak be közel 1250 hektárról​.

DélKerTÉSZ: klímavédelem technológiai fejlesztésekkel

2025. április 4. 11:10

A klímaváltozás hatása már közvetlenül érezhető a magyar zöldségtermesztésben, derül ki a DélKerTÉSZ 2024-es beszámolójából.

Március 25. – Magyar gyümölcs tájfajták napja

2025. március 21. 12:00

Gyümölcsoltó Boldogasszony ünnepe alkalmából a hazai őshonos gyümölcsfajták megőrzésének fontosságárára hívják fel a figyelmet.

Kilónként 72 forint a sárgarépa termelői ára Hollandiában

2025. február 28. 11:10

A domináns termelői árszint 17-18 eurócent körül van, és ez a szint az elmúlt hetekben meglehetősen stabil maradt.

Precíziós konferencia: ahol a hagyomány és az újdonság kéz a kézben járnak

2019. január 14. 09:36

A mezőgazdaságban tért nyerő digitalizáció hatására - minden évben a KITE Zrt. növényvédelmi képzésének kiegészítő rendezvényeként – szervezik a precíziós konferenciát, melyre a modernizáció iránt érdeklődő gazdálkodókat várják.

Megmutatjuk a PREGA 2019 Konferencia részletes tematikáját!

2019. január 15. 07:49

A PREGA Konferencián, egy helyen találkozhat precíziós gazdálkodókkal, precíziós gazdálkodást oktató és kutató intézmények képviselőivel, állami döntéshozókkal, valamint agrárdigitalizációs termékeket forgalmazó, szolgáltatásokat nyújtó vállalkozások döntéshozóival.

Precíziós gazdálkodás nélkül nem megy!

2020. február 11. 11:02

A termelési, a feldolgozási és az értékesítési lánc digitalizációjával egy paradicsomról is lehet majd tudni, hogy hol, hogyan termesztették, hogyan jutott el a fogyasztóhoz.

Prémium kategóriás megoldásokkal várta a látogatókat a CHH Műszaki KFT az AGROmashEXPO-n

2018. január 30. 19:30

A CHH Műszaki KFT mezőgazdasági és élelmiszeripari gépforgalmazó, a dán Cimbria vállalatcsoport közvetlen hazai képviselete.