Zöldség-Gyümölcs

Körtetermesztés: fontos a fajtaválasztás a maximális haszon érdekében

Agrofórum Online

Korábbi cikkeimben a történelmi körtefajtákkal, azok jellemző tulajdonságaival foglalkoztam, de valljuk be, a modern termesztés nem feltétlenül róluk szól. A nagyüzemi körtetermesztés napjainkban a haszon maximalizálásáról szól, ehhez pedig fontos szabályokat kell betartani.

A modern körtetermesztő gazdák legfontosabb feladata, hogy a termesztési folyamat során a lehető legkisebb ráfordítás mellett a lehető legnagyobb bevételt produkálja vállalkozása. Nem mindegy tehát, hogyan választja meg a termeszteni kívánt fajtákat, ezen a szinten már nem elég szimpátia alapján dönteni. A fajtaválasztás során az egyik legfontosabb feladat a piackutatás elvégzése, ki kell deríteni, hogy a vásárlók milyen körtefajtát keresnek a boltok polcain, vagy éppen a feldolgozók milyen fajtákat vesznek át nagy tételben. A döntés azonban nem egyszerű, ugyanis a frissen telepített gyümölcsfa nem terem azonnal, így előre kell tekintenie néhány évvel a gazdálkodónak, ez pedig nagyon nehéz feladat.

A másik szempont, amely alapján a termelőnek ki kell választania a megfelelő fajtát, az a termőhely elhelyezkedése. Ha például az Alföldön van termőhelye a termelőnek, hiába ültet olyan fajtát, ami hűvösebb, csapadékosabb körülmények között érzi jól magát, a termésmennyiség el fog maradni az ideálistól. Persze ebben az esetben a fokozott öntözés részmegoldás lehet, de akkor a ráfordítás lesz jóval több, így a profit biztosan alacsony szinten marad.

A harmadik fontos szempont, amelynek figyelembevételével a költségeket csökkentheti a gazdálkodó, hogy olyan fajtát választ, amelyik a betegségekre kevésbé, vagy egyáltalán nem fogékony. Ebben az esetben a növényvédelemre fordított költség minimalizálható, több lesz a haszon.

Íme, néhány olyan körtefajta, melyekkel a termelők nem nagyon nyúlhatnak mellé, termesztésük jó eséllyel lehet gazdaságos.

Itt is van a talán leginkább ismert körtefajta, a Vilmos körte, melyet nagyon sokan szeretnek, így keresett árucikk a boltokban, piacokon, sőt, a feldolgozóipar is szereti használni ezt a fajtát. Ez az Anliából származó fajta jó választás lehet a gazdálkodóknak, ugyanis a betegségekkel szemben ellenálló, sőt, a termőhelyre sem igényes, szinte bárhol gazdaságosan termeszthető. Leveses, zamatos gyümölcse mind a piacokon, mind a feldolgozóiparban megállja a helyét, az intenzív termesztés egyik jolly jokere. Érés előtt egy héttel szokás szedni, fogyasztási időszaka augusztus vége – szeptember eleje.

Picivel későbbi érési idejű (szeptember vége) a Packhams Triumph fajta. Igencsak hasonlít ízében a Vilmos fajtához, gyümölcse azonban nagyobb méretű, továbbá jól tárolható és szállítható is. Fája bőségesen terem, gyümölcse elsősorban azonnali fogyasztásra, piaci értékesítésre ideális. Kicsit igényesebb mint a Vilmos, a homok- és a kötött talajokat nem kedveli, betegségekre viszont nem túl fogékony.

Említést érdemel még egy francia fajta, a Hardy vajkörte. Sárgás, kissé rozsdás fedőszínéről könnyen felismerhető a gyümölcse, amely fűszeres ízzel bír és kifejezetten lédús. Tárolásra és szállításra megfelelő odafigyelés esetén nem érzékeny, nyomódásra azonban hajlamos. Betegségekkel szemben ellenálló, viszont a termőhelyre érzékeny. Megfelelő termésmennyiséget kizárólag minőségi, nedves talajon lehet elérni ezzel a fajtával. Szedése szeptember közepére tehető, október végégig fogyasztható, piaci fajtaként tartják számon.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Fekete retek: epeproblémákkal nem javallott!

2024. november 5. 13:10

A fekete retek a modern étrendben ugyan kevésbé jelentős zöldségként szerepel, ám az emésztési panaszok és a köhögés elleni gyógyhatása miatt mindmáig népszerű.

Ettől különleges az elefántfokhagyma

2024. november 4. 07:10

Az elefántfokhagyma sokkal lágyabb ízű és lédúsabb, ezért nem tudja kiváltani teljes mértékben sütés-főzés során az intenzív ízű fokhagymát.

Édesburgonyából is készíthetünk szeszes italt

2024. október 30. 06:40

A Juranggae 60% rizst és 40% lila édesburgonyát tartalmaz, és hagyományos lepárlási módszerrel készítik, mesterséges adalékanyagok nélkül.

Ültetőgödör: hogyan alakítsuk ki megfelelően?

2024. október 29. 17:10

Megtörtént a facsemete kiválasztása, és most hazavisszük az ültetésre kiszemelt növényt. Ahogy az egészséges facsemete kiválasztása sem egyszerű művelet, úgy a fa gyökérzetét befogadó ültetőgödör kialakítása is körültekintést igényel. Videónkban Sipos József szaktanácsadó javaslatait mutatjuk be nézőinknek.

Új Monilia faj fertőz a gyümölcsöskertekben?

2021. január 26. 13:52

Meggyfánkon, miután lehullottak ősszel a levelei, az tűnt fel, hogy sok aszalódott termés maradt rajta. Ez egy koros fa, korábbi években ilyet nem észleltünk. A fa alatt talált terméseken mind barnás-szürke színű bevonat látszik. Mi okozhatta ezt a betegséget?

Termesztett növényeink népi elnevezései

2023. március 21. 05:38

Mi fán terem a majombarack? Melyik gyümölcsünk a Boldogasszony csipkéje? Melyik fűszernövényre gondol az, aki Szent Antal füvéről beszél? A földialmának melyik részét fogyasztjuk, és kell-e a lestyános tyúkhúslevesbe löböstököt tenni?

Mitől szárad a barackfa hajtásvége?

2019. május 1. 08:53

B. Krisztina kérdése: Őszibarack fáimon száradó hajtásvégeket figyeltem meg. Lehetséges, hogy valami rovar okozta? Hogyan védekezzek?

Gyümölcsöző volt az idei év? - évértékelés dr. Apáti Ferenccel, a FruitVeb alelnökével

2018. október 25. 03:48

Magyarországon a 2018. évi gyümölcstermés fajonként változóan, de mennyiségileg összességében jól alakult: a jelentősebb gyümölcsfajok közül jó vagy kifejezetten jó termést realizáltunk a cseresznye, meggy, szilva, bodza, alma és körte esetében