Zöldség-Gyümölcs

Körtetermesztés: fontos a fajtaválasztás a maximális haszon érdekében

Agrofórum Online

Korábbi cikkeimben a történelmi körtefajtákkal, azok jellemző tulajdonságaival foglalkoztam, de valljuk be, a modern termesztés nem feltétlenül róluk szól. A nagyüzemi körtetermesztés napjainkban a haszon maximalizálásáról szól, ehhez pedig fontos szabályokat kell betartani.

A modern körtetermesztő gazdák legfontosabb feladata, hogy a termesztési folyamat során a lehető legkisebb ráfordítás mellett a lehető legnagyobb bevételt produkálja vállalkozása. Nem mindegy tehát, hogyan választja meg a termeszteni kívánt fajtákat, ezen a szinten már nem elég szimpátia alapján dönteni. A fajtaválasztás során az egyik legfontosabb feladat a piackutatás elvégzése, ki kell deríteni, hogy a vásárlók milyen körtefajtát keresnek a boltok polcain, vagy éppen a feldolgozók milyen fajtákat vesznek át nagy tételben. A döntés azonban nem egyszerű, ugyanis a frissen telepített gyümölcsfa nem terem azonnal, így előre kell tekintenie néhány évvel a gazdálkodónak, ez pedig nagyon nehéz feladat.

A másik szempont, amely alapján a termelőnek ki kell választania a megfelelő fajtát, az a termőhely elhelyezkedése. Ha például az Alföldön van termőhelye a termelőnek, hiába ültet olyan fajtát, ami hűvösebb, csapadékosabb körülmények között érzi jól magát, a termésmennyiség el fog maradni az ideálistól. Persze ebben az esetben a fokozott öntözés részmegoldás lehet, de akkor a ráfordítás lesz jóval több, így a profit biztosan alacsony szinten marad.

A harmadik fontos szempont, amelynek figyelembevételével a költségeket csökkentheti a gazdálkodó, hogy olyan fajtát választ, amelyik a betegségekre kevésbé, vagy egyáltalán nem fogékony. Ebben az esetben a növényvédelemre fordított költség minimalizálható, több lesz a haszon.

Íme, néhány olyan körtefajta, melyekkel a termelők nem nagyon nyúlhatnak mellé, termesztésük jó eséllyel lehet gazdaságos.

Itt is van a talán leginkább ismert körtefajta, a Vilmos körte, melyet nagyon sokan szeretnek, így keresett árucikk a boltokban, piacokon, sőt, a feldolgozóipar is szereti használni ezt a fajtát. Ez az Anliából származó fajta jó választás lehet a gazdálkodóknak, ugyanis a betegségekkel szemben ellenálló, sőt, a termőhelyre sem igényes, szinte bárhol gazdaságosan termeszthető. Leveses, zamatos gyümölcse mind a piacokon, mind a feldolgozóiparban megállja a helyét, az intenzív termesztés egyik jolly jokere. Érés előtt egy héttel szokás szedni, fogyasztási időszaka augusztus vége – szeptember eleje.

Picivel későbbi érési idejű (szeptember vége) a Packhams Triumph fajta. Igencsak hasonlít ízében a Vilmos fajtához, gyümölcse azonban nagyobb méretű, továbbá jól tárolható és szállítható is. Fája bőségesen terem, gyümölcse elsősorban azonnali fogyasztásra, piaci értékesítésre ideális. Kicsit igényesebb mint a Vilmos, a homok- és a kötött talajokat nem kedveli, betegségekre viszont nem túl fogékony.

Említést érdemel még egy francia fajta, a Hardy vajkörte. Sárgás, kissé rozsdás fedőszínéről könnyen felismerhető a gyümölcse, amely fűszeres ízzel bír és kifejezetten lédús. Tárolásra és szállításra megfelelő odafigyelés esetén nem érzékeny, nyomódásra azonban hajlamos. Betegségekkel szemben ellenálló, viszont a termőhelyre érzékeny. Megfelelő termésmennyiséget kizárólag minőségi, nedves talajon lehet elérni ezzel a fajtával. Szedése szeptember közepére tehető, október végégig fogyasztható, piaci fajtaként tartják számon.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Torma: a húsvéti asztal elengedhetetlen kísérője

2025. április 20. 16:10

Magyarország a tormatermesztés egyik európai nagyhatalma. Évente mintegy 10-11 ezer tonna tormát takarítanak be közel 1250 hektárról​.

DélKerTÉSZ: klímavédelem technológiai fejlesztésekkel

2025. április 4. 11:10

A klímaváltozás hatása már közvetlenül érezhető a magyar zöldségtermesztésben, derül ki a DélKerTÉSZ 2024-es beszámolójából.

Március 25. – Magyar gyümölcs tájfajták napja

2025. március 21. 12:00

Gyümölcsoltó Boldogasszony ünnepe alkalmából a hazai őshonos gyümölcsfajták megőrzésének fontosságárára hívják fel a figyelmet.

Kilónként 72 forint a sárgarépa termelői ára Hollandiában

2025. február 28. 11:10

A domináns termelői árszint 17-18 eurócent körül van, és ez a szint az elmúlt hetekben meglehetősen stabil maradt.

Fogyasszunk szezonális zöldségeket és gyümölcsöket! - Augusztus

2023. augusztus 20. 06:40

Ebben a hónapban is roskadoznak a polcok és a növények a sok idényzöldségtől és -gyümölcstől. Ha a fűszerkertbe visz az utunk, onnan is csipegethetünk kedvünkre. Lássuk, milyen növények szezonálisak augusztusban!

Ellenáll a fagynak, és szinte korlátlanul értékesíthető

2020. május 28. 10:12

A som egy ősi növényünk, a magyar tájkultúra része, amit számos hazai településnév is bizonyít - többek között a festői szépségű Somogy megyében. Az utóbbi években ráadásul egyre népszerűbb a gyümölcse és az abból készített termékek is hódítanak a piacon.

Gyümölcs Videó

Félmillió tonna gyümölcs teremhet az idén

2020. június 8. 09:02

Az idei év felemás lesz, hiszen a várható gyümölcsterméssel minőségileg nem lesz gond, mennyiségileg viszont annál inkább. Becslések szerint ugyanis mintegy 500 ezer tonnára lehet számítani az évi, átlagos 800-900 ezer tonnával szemben.

A károsító helyzet alakulása 2019-ben és várható következményei (9. rész)

2020. január 8. 11:34

Az almatermésű gyümölcsfélék (alma, körte, birs) betegségei és kártevői 2019-ben is számtalan problémát okoztak.