Zöldség-Gyümölcs

Melyik két növényt lehet energiahatékonyan együtt termeszteni?

Agrofórum Online

Melyik két növény együttes termesztése oldható meg egy üvegházban úgy, hogy a fosszilis energiafelhasználás nem haladja meg az évi 100 kWh/négyzetmétert?

A Kas als Energiebron innovációs programban ezt a kérdést tették fel a Wageningeni Egyetem és Kutatási Központ üvegházi kertészet és virághagymák üzletága munkatársainak. Úgy tűnik, hogy ez a felső határérték érhető el paprikával, amelyet 7 hónapig és cserepes zöld növényekkel, amelyeket 4,5 hónapig termesztenek.

Új nézőpont

A kutatást vezető Arca Kromwijk (WUR) érdekesnek találta a célt. „Nagyon izgalmas, hogy a rendelkezésre álló energiából indulunk ki, és onnan vizsgáljuk meg a különböző növények legoptimálisabb kombinációit.”

Két növény termesztése esetén az évi 100 kWh/m2 villamosenergia-fogyasztás igen alacsonynak tekinthető. A kutatás első alanya a paprika volt. Ezt a növényt március közepétől október végéig termesztik, nyáron azonban kevés energiára van hozzá szükség. A téli hónapokban pedig még „marad” energia egy másik, a paprikánál nagyobb értékű növényre (amely általában lassabb növekedésű).

Mivel ebben az időszakban kevesebb a napfény, a cserépben nevelt zöld növények ideálisak. Árnyékos környezethez szoktak, ezért gyengébb fényviszonyok között is tudnak növekedni.

A projekt célkitűzése a fosszilis és emissziómentes termesztés és a fenntartható növényvédelem volt. Az üvegházban, ahol a megfigyelést végezték, nem használnak fosszilis tüzelőanyagokat. Télen a LED-világítás által termelt hővel, a (párátlanításból származó) rejtett hővel fűtik, nyáron pedig napfénnyel és lehetőség szerint hőszivattyúval.

Paprika és cserepes zöld növények kombinációja

A kutatásokból az derült ki, hogy a paprika és a cserepes zöld növények kombinációja jól működhet, és energiaszükséglete a maximálisként kitűzött értéken belül maradhat. Mindkét növény jó termést hoz. Ráadásul az üvegházat úgy tervezték meg, hogy könnyen át lehet alakítani egy másik növénykultúra számára.

A kutatást felügyelő paprika- és cserepesnövény-termesztők le voltak nyűgözve az eredménytől: a két növénykultúra kombinálása számos előnnyel jár, az egyikről a másikra való átállás pedig viszonylag egyszerű.

„Ez a kutatás azt bizonyítja, hogy az energiát más szemmel is lehet nézni – folytatta a szakember. – Pontosan erre a másfajta szemléletre van szükségünk a jövőben. Jövőre más növénykombinációt fogunk megvizsgálni: nyáron dinnyét, télen pedig egy másik kiegészítő növényt.”

Forrás: https://www.hortidaily.com/article/9620893/which-two-crops-can-be-grown-energy-efficient-together/

Fotó: Pixabay

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Hogy a bio tényleg bio legyen: ellenőrizzük a minősítést!

2024. október 10. 12:10

Minden biotermelőnek rendelkeznie kell hivatalos minősítést igazoló okmánnyal. Aki ezt meg tudja mutatni, annak a termékében megbízhatunk.

Ne hagyjuk a gyümölcsöt a földön!

2024. október 10. 09:40

A már emberi fogyasztásra alkalmatlan gyümölcsben található szerves anyag remekül komposztálható, de néhány állat is szívesen csemegéz belőle.

Mi is termeszthetünk pak choit, sőt, el is tehetjük télire

2024. október 6. 08:10

A pak choi vagy bordáskel egy izgalmas leveleszöldség-alternatíva, amelyet érdemes megkóstolni, sőt, a termesztése is egyszerű.

Mihez kezdjünk a megmaradt sütőtökmagokkal?

2024. október 4. 14:40

A sütőtök húsát ezerféleképpen hasznosíthatjuk, azt viszont talán kevesebben tudják, hogy a mag is fogyasztható, és extra egészséges.

Bajban van a hazai szabadföldi zöldségtermesztés?

2020. június 9. 10:06

A csökkenő növényvédő szer paletta, az egyre nagyobb munkaerőhiány, a növekvő előállítási árak miatt eddig is többen feladták már a termesztés ezen formáját. Idén a fagyos, szeles tavasz, valamint a berobbanó COVID-járvány még több termelőt bizonytalanított el. Vajon van még jövő ebben az ágazatban?

Zöldség-palántanevelés és buktatói (II.)

2019. november 3. 04:36

Kétségtelen, hogy a legtöbb vita a palántanevelés kapcsán a földkeverékek minősége és használhatósága körül zajlik. A fertőzöttség veszélye minden olyan közeg esetében fennáll, amelyet már növénytermesztésre használtak.

Palántanevelésben nélkülözhetetlenek a tőzegek

2020. január 24. 04:36

Palántanevelésre számos mesterséges és természetes, szerves és szervetlen anyagot használnak a világon, de a szaporítóföldeknek döntő többsége tőzeg vagy tőzegből készült földkeverék.

Idén több hajtatott zöldséget takaríthatnak be a termelők

2018. április 23. 11:53

A magyar primőráru több szempontból jobb az importnál: a frissesség mellett a belföldön termelt fajták döntő többsége megfelel a magyar fogyasztói elvárásoknak és élelmiszerbiztonsági szempontból is megbízhatóbbak