Melyik két növény együttes termesztése oldható meg egy üvegházban úgy, hogy a fosszilis energiafelhasználás nem haladja meg az évi 100 kWh/négyzetmétert?
A Kas als Energiebron innovációs programban ezt a kérdést tették fel a Wageningeni Egyetem és Kutatási Központ üvegházi kertészet és virághagymák üzletága munkatársainak. Úgy tűnik, hogy ez a felső határérték érhető el paprikával, amelyet 7 hónapig és cserepes zöld növényekkel, amelyeket 4,5 hónapig termesztenek.
Új nézőpont
A kutatást vezető Arca Kromwijk (WUR) érdekesnek találta a célt. „Nagyon izgalmas, hogy a rendelkezésre álló energiából indulunk ki, és onnan vizsgáljuk meg a különböző növények legoptimálisabb kombinációit.”
Két növény termesztése esetén az évi 100 kWh/m2 villamosenergia-fogyasztás igen alacsonynak tekinthető. A kutatás első alanya a paprika volt. Ezt a növényt március közepétől október végéig termesztik, nyáron azonban kevés energiára van hozzá szükség. A téli hónapokban pedig még „marad” energia egy másik, a paprikánál nagyobb értékű növényre (amely általában lassabb növekedésű).
Mivel ebben az időszakban kevesebb a napfény, a cserépben nevelt zöld növények ideálisak. Árnyékos környezethez szoktak, ezért gyengébb fényviszonyok között is tudnak növekedni.
A projekt célkitűzése a fosszilis és emissziómentes termesztés és a fenntartható növényvédelem volt. Az üvegházban, ahol a megfigyelést végezték, nem használnak fosszilis tüzelőanyagokat. Télen a LED-világítás által termelt hővel, a (párátlanításból származó) rejtett hővel fűtik, nyáron pedig napfénnyel és lehetőség szerint hőszivattyúval.
Paprika és cserepes zöld növények kombinációja
A kutatásokból az derült ki, hogy a paprika és a cserepes zöld növények kombinációja jól működhet, és energiaszükséglete a maximálisként kitűzött értéken belül maradhat. Mindkét növény jó termést hoz. Ráadásul az üvegházat úgy tervezték meg, hogy könnyen át lehet alakítani egy másik növénykultúra számára.
A kutatást felügyelő paprika- és cserepesnövény-termesztők le voltak nyűgözve az eredménytől: a két növénykultúra kombinálása számos előnnyel jár, az egyikről a másikra való átállás pedig viszonylag egyszerű.
„Ez a kutatás azt bizonyítja, hogy az energiát más szemmel is lehet nézni – folytatta a szakember. – Pontosan erre a másfajta szemléletre van szükségünk a jövőben. Jövőre más növénykombinációt fogunk megvizsgálni: nyáron dinnyét, télen pedig egy másik kiegészítő növényt.”
Forrás: https://www.hortidaily.com/article/9620893/which-two-crops-can-be-grown-energy-efficient-together/
Fotó: Pixabay