Zöldség-Gyümölcs

Van élet a Germersdorfin túl is

Agrofórum Online

Hazánkban a nyár egyik legkedveltebb gyümölcse a cseresznye, amely szépen lassan ellepi a piacok és a boltok polcait. Számtalan fajta közül választhatnak a termelők, érdemes viszont olyan fajta termesztésébe fogni, amely igen keresett a vásárlók által. Jöjjön néhány népszerű cseresznyefajta, melyek termesztésével nem foghatnak mellé a gazdák.

Az egyik legnagyobb kedvencnek a vásárlók körében a német származású Germersdorfi cseresznye számít, sokan keresik ezt a fajtát, így termesztése jó döntés lehet. Népszerűsége a gyümölcs nagyságában rejlik, sötét pirossá érő termése igen nagy méretűre növekszik, valamint íze is finom, édes. Önmeddő fajta révén megfelelő porzópárt kell ültetni a Germersdorfi fajta közelébe. Ez lehet például Linda, vagy éppen a Solymári gömbölyű fajtájú cseresznyefa is. A gyümölcsök érési ideje június közepére tehető, a jellemzően bőséges termés friss fogyasztásra és tartósításra egyaránt alkalmas.

Szintén Németországból eredeztethető a Heldelfingeni óriás cseresznye is, amely nem véletlenül kapta nevét. Sötétvörös termései igen nagyra növekednek, emellett pedig az íze is igazán finom, kissé fűszeres. Jó minőségű talajon a termésmennyiségre sem lesz panasz, a gyümölcsfa pedig ki tudja hozni magából a maximumot és gyors növekedés mellett korán termést adhat. Gyümölcse – hasonlóan a Germersdorfihoz – piacra, friss fogyasztásra, befőttnek és fagyasztásra is kiválóan alkalmas.

Híres magyar cseresznyefajta a Szomolyai fekete, amelynek gyümölcsei június első hetétől kezdik elérni igazán érett állapotukat, ekkortól válnak fekete színűvé. A gyümölcsök mérete kicsi, ízük viszont annál ízletesebb, jellemzően édes, gyümölcshúsa pedig lédús. Piacos fajtának számít, a szállítást megfelelő odafigyelés mellett jól tűri. Termesztését megkönnyíti az éghajlattal szembeni igénytelensége, a talajok közül viszont elsősorban a kötött talajokat kedveli.

Magyar nemesítők munkájának gyümölcse a Katalin cseresznye, amelyet a Germersdorfi óriás és a Podjebrad fajta keresztezéséből hoztak létre. A két fajta legjobb tulajdonságai adódtak össze a Katalin fajtában, amely kifejezetten bőtermő, de kései érésű. Ropogós gyümölcsei rendkívül ízletesek, nagy méretűek és sokoldalúan felhasználhatóak. A fajta egyik legnagyobb erénye, hogy a sztigminiás levélbetegségekkel szemben ellenálló, így a növényvédelme leegyszerűsödik.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Paradicsompüré kényszermunkával? Kínai lehet az olasz paradicsom

2024. december 15. 14:10

A ZDF és a BBC televíziók kutatása szerint kényszermunkával készülhet Kínában a paradicsompüré, nem Olaszországból származik.

Hogyan védjük meg a szabadföldi növényeket a fagytól?

2024. december 8. 10:10

Az éjszakai fagy nagy mértékben képes károsítani a növényeket. Minél alacsonyabb a hőmérséklet, annál nagyobb pusztítást végezhet.

Üvegházakra felvitt bevonat növelheti a termelés hatékonyságát

2024. november 30. 16:10

Az üvegházakat vonnák be azzal a rejtélyes bevonattal, amely az UV-fényt vörössé alakítja, amely jobban elősegíti a növények fejlődését.

Hihetetlen, a görögök most kezdik a szamóca betakarítását

2024. november 27. 14:40

A görög szamócatermesztők helyzete továbbra sem fenékig tejfel: a legnagyobb gondot – ahogy az előző években is – a munkaerő jelenti.

Élelmiszer-pazarlás megelőzése szüretkor

2023. szeptember 26. 11:40

A zöldségek és gyümölcsök feldolgozása nemcsak az öngondoskodást teszi lehetővé, de csökkenti a kidobni való alapanyag mennyiségét is.

Óriásberuházás valósulhat meg Mosonmagyaróvár térségében

2019. május 20. 08:17

Ha a beruházás a tervek szerint elkészül, s jelentősen megnő a paprika-, paradicsom- és az uborkatermelés, az nemcsak a magyar piacot látja el egész évben, de magas hozzáadott értékű áruként jóval jövedelmezőbb, mint a gabonanövények értékesítése.

Mit tehetek a fagyban kinn maradt citromfával?

2023. április 5. 04:36

Kinn maradt a fagyban a citromfám az elmúlt napokban. Mit tegyek vele? Levágjam az elhalt leveleket, visszametsszem a koronáját?

5 hihetetlenül ritka gyümölcs a világ minden tájáról

2023. szeptember 1. 10:10

Valószínűleg mindannyian hétről-hétre a hazai gyümölcsök után nyúlunk: almát, körtét, barackot vásárolunk magunknak és a családnak, miközben a világ túlsó felén az emberek nap mint nap olyan gyümölcsöket fogyasztanak, amelyeket mi meglehet, nem hogy nem kóstoltunk, de nem is láttunk még!