A komplex helyspecifikus gazdálkodás egyik legfontosabb eleme a precíziós vetés. Ehhez nyújt jelentős technológiai és technikai segítséget a néhány éve az AGCO égisze alá került Precision Planting, ami 1998 óta segíti a hazai termelők munkáját.
„A fő tevékenységünk a régi vetőgépek felújítása, legyen szó 3, 4, 5 vagy akár 12, 15 éves eszközökről. Főleg a nagy amerikai márkákkal foglalkozunk, mint például a John Deere, a Kinze, a White, a Case IH, a Harvest International vagy a Massey Fergusson. Ezeket a nehéz, 21×21 centiméteres vázzal rendelkező vetőgépeket modernizáljuk. A lánchajtást átalakítjuk elektromos hajtásra, a norton szekrényeket lecseréljük, szakaszvezéreltté tesszük az eszközöket, és szenzorokat is helyezünk azokra. Így a gazdálkodó láthatja, hogy mi történik a háta mögött. Az a hitvallásunk, hogy minden egyes magot oda kell tenni, ahova való, hogy az 100 százalékos potenciálját kihasználva keljen ki” – fogalmazott beszélgetésünk során Sebestyén Gergely, a Precision Planting közép-európai régióvezetője.
A fiatal szakemberrel a kukorica vetésekor Nagyrédén találkoztam, ahol eredetileg egy gépbemutatót terveztek. A koronavírus-járvány miatt azonban a rendezvény elmaradt, így a helyszínen interjút és videót készítettünk, hogy a termelők mégis megismerkedhessenek az amerikai vállalat legfejlettebb vetési megoldásaival.
Vetőgép-felújítás – a gazdálkodó igényei szerint
Egy vetőgép felújításának ára természetesen az igényektől függően tág határokon belül mozog, de az új vetőgépek beszerzési költségének akár a harmadából, feléből is kihozható egy XXI. századi, modern, helyspecifikus gazdálkodásra maradéktalanul alkalmas eszköz. Ehhez Sebestyén Gergely többek között az alábbi elemeket javasolta.
„Termékeink közül a zászlóshajó a vdrive és a vset. Előbbi egy elektromotor, ami kanyarkompenzációval és GPS vezérléssel is rendelkezik. Segítségével minden sort külön szabályozhatunk”.
A vDrive képes alkalmazkodni a kanyaroknál észlelhető eltérő helyzethez, mivel az egyes sorok tőszámát úgy állítja be, hogy az illeszkedjen a vetőkocsi sebességéhez. Így aztán csökkenthető az egyébként vizsgálatok által is bizonyított veszteség az ívek külső és belső részein, ahol a növények sűrűsége nem egyezik az egyenes szakaszokra beállítottal.
„A pontos és precíz vetőmag-lehelyezésért a maglehordóval, magkilökővel ellátott vSet vákuumos vetőtárcsa felel, aminek köszönhetően kukoricában 99 százalékos pontossággal vethetünk” – tudtam meg a régióvezetőtől. Mivel a rendszer kellően magas vákuumot és agresszív leválasztót használ, egyesével képes adagolni a különböző méretű és alakú magokat – legyen szó vastagon csávázott vagy nem megfelelően osztályozott anyagról.
A Precision Planting másik népszerű terméke a DeltaForce, ami soronként, automatikusan végzi el a nyomásszabályozást, így minden elvetett mag optimális talajnyomás mellett, egyenletes mélységben kerül a talajba. Alkalmazásával a már meglévő, használt vetőgépre talajnyomás-szenzor és hidraulikus munkahenger kerül.
„A 2019-es év új terméke a FurrowForce automata sorzáró, ami két szakaszban zárja a sort. Először betöri a talajt, majd be is tömöríti azt. Teljesen automata, és egy légdugattyú hajtja” – fogalmazott Sebestyén Gergely.
A no-till és a minimum till sem lehetetlen
A nagyrédei határban is működtetett bemutató gépet egy kabinból vezérelhető, légdugattyús sortisztítóval látták el, aminek vezérléséhez és beállításához nem kell kiszállni a traktorból. Ezzel a kiegészítővel a vetőgépek a no-till illetve a minimum till technológiára is felkészíthetők.
„A sortisztítóval, a talajnyomás-szabályozással, valamint az automata vagy a manuális sorzáróval ezek a gépek kifejezetten jók a no-till, a minimum till vagy éppen a sávos technológia alkalmazására. Ebből a szempontból a vetőgép súlya a kulcs, hiszen egy könnyű szerkezetű eszközt nem ajánlanék erre, egy nehéz váz viszont itthon is minden probléma nélkül alkalmas rá.”
Mesterkettes – KITE, Bugaci Aranykalász
A Precision Planting Magyarországon kereskedelmi hálózaton keresztül működik, így a gazdálkodók a hivatalos partnerek segítségével vásárolhatnak új vetőgépet vagy újíthatják fel a régit eszközüket.
„A kezdetektől partnerünk a KITE Zrt., ők érthető módon a John Deere vetőgépekben kifejezetten erősek. Mellettük a Bugaci Aranykalász Zrt.-től Börcsök András is kiemelt partnerünk. Fontos kiemelni, hogy termékeinkhez kizárólag az imént említett kereskedő partnereinknél lehet hozzájutni, akik szervizháttérrel, támogatói hattérrel is rendelkeznek” – emelte ki Sebestyén Gergely.
A Precision Planting tehát a teljesen új vetőkocsik kereskedelme mellett fő tevékenységként a régi, jól bevált vetőgépeket képes felújítani, azt modern köntösbe öltöztetni. Ha egy eszköz annyira bevált már a saját területén, hogy azt nem szívesen cserélné le, itt a megoldás, hogy azzal együtt lépjen be a XXI. századi technológia világába.