Házikert

Így téliesítsük a kertet egyszerűen!

Agrofórum Online

Vajon egy kertet mennyire kell téliesíteni? Kell-e egyáltalán ezzel foglalkozni? Nézzük sorra a téli kerti teendőket!

A kert téliesítése elsősorban a növények téli védelméről szól. Ebbe többféle téma is beletartozik, mint akár a mostani hóhelyzet is, ami bár tél van, régóta nem volt ennyire meglepően sok talán. Sok feladatot is ró a házikertészekre és ránk szakemberekre is.

Mit jelent a kert téliesítése?

Amióta így téliesítjük a kertet, azóta sokkal kevesebb növényünk szenvedett fagykárt, mint előtte. A mi szemléletünkben is történtek változások és kicsit szembe is megyünk a trendekkel. Korábbi cikkemben már írtam, hogy az elszáradt növényi részeket meghagyjuk az ágyásokban, ez csak egy szelete a télre való felkészülésnek.

A kert téliesítése szinte bármikor megtörténhet. Személy szerint idén én nagyon meg vagyok csúszva, mea culpa, mi szakemberek is néha “elhavazódhatunk”.

Az ágyásokba sokszor nemcsak a mulcsréteget gazdagítjuk, de például most is kerülnek az ágyásokba takarásként örökzöld gallyak, hajtások.

Ez egy régi trükk egyébként, még nagypapám védte így a hagymás növényeit a kertjében, minden kertben akad annyi örökzöld levágandó gally, amivel az ágyásokat téliesíteni lehet.

Elszáradt növényi részek télen
Az elszáradt növényi részeket meghagyhatjuk az ágyásokban (fotó: https://www.pexels.com/hu-hu/foto/eghajlat-megfazas-ho-termeszet-6118718/)

A fákat is takarni kell?

A friss telepítésű díszfákat és gyümölcsfákat érdemes takarni. Ehhez fátyolfóliát vagy speciális téliesítésre ajánlott szöveteket használhatunk.

Ugyanígy a gyökerek védelme érdekében is a fa törzse köré (de nem rákupacolva) húzhatunk egy nagy körbe lombot. A mulcsozás sokat segít a fagyvédelemben.

Emellett természetesen minden fagyérzékeny növényt érdemes takarni. A takarás lehet mulcsozással is, de többnyire fagyvédelmi hálóval vagy fátyolfóliával szokták megoldani.

Mi a helyzet egy biodinamikus, fenntartható kertben?

Bár azt gondolnánk, hogy egy tökéletesen összerakott, alaposan megtervezett kertnél nem kell gondolni a növények téliesítésére, attól még rendkívül fontos, hogy első évben vagy években itt is odafigyeljünk a növényekre a tél során.

Attól, hogy valami tökéletesen illeszkedik a természetes rendszerbe, manapság lehetnek olyan meglepetések az időjárásban, ami miatt elkél a kert adott növényeinek téliesítése.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Érdemes megszabadulni a madársóskától

2024. november 17. 14:10

Ha a kertünkben bukkan fel, érdemes mielőbb intézkedni, mert rendkívül szívós és gyorsan terjedhet, ellepve az ágyásokat és elnyomva a többi növényt.

Nehezen nevelhető szobanövények, profiknak

2024. november 17. 08:10

Ezek a növények megfelelő körülmények híján nem tudnak fejlődni, így hamar megbetegednek, kiszáradnak, elsárgulnak, elhalnak.

Neveljünk otthon kávécserjét!

2024. november 16. 08:10

Természetes élőhelyén (Afrikában) a kávécserje közepes méretű fává nő, beltérben azonban alacsony szobanövény méretű.

Megoldások az új-zélandi teafa teleltetésére

2024. november 15. 08:10

Ez az Új-Zélandon és Ausztráliában őshonos növény érzékeny a téli hidegekre, különös figyelmet kell fordítani tehát a fagyvédelemre.

Mintegy 14 milliárd forint kárenyhítő juttatást fizetnek a termelőknek

2020. március 19. 08:02

A gazdálkodóknak a 2019-es kárenyhítési évben is számos elemi káreseménnyel kellett megküzdeniük, amelynek következményeként több mint 16.000 termelői kárbejelentés érkezett közel 300.000 hektárra.

Hogyan enyhíthetem a gyümölcsfáim virágainak fagykárosodását?

2022. április 8. 15:15

Az éjszakai fagyok a korán virágzó gyümölcsfajoknál szemmel látható elfagyást okoztak sok helyen az országban.

Jönnek az éjszakai fagyok – így lehet védekezni a gyümölcsösökben

2021. március 4. 09:27

Sajnos a következő időszakban országosan is fagyos, fagyveszélyes éjszakákat mutatnak az előrejelzések, viszont vannak már bimbózó, virágzó gyümölcsfajták az országban. Korai kajszik, korai cseresznye fajták már károsodhatnak a huzamosabb ideig fennálló mínuszok miatt. Ellenben vannak jól bevált technikák a fagyvédelemre, amelyekkel külön-külön vagy együttes alkalmazásukkal csökkenthető a fagykár mértéke.

A barackfák szenvedték el a legnagyobb fagykárt márciusban

2020. március 31. 08:47

A korai kajszibarack fajták már március közepére kivirágoztak, a fagyok idején már közel teljes virágzásban volt az összes kajszifajta, az őszibarackok virágzása 40-60 százalékosra tehető.