19℃ 11℃
május 20. Bernát, Bernardin, Felícia
Növényvédelem

A dión károsító gubacsatkák, I. rész

Agrofórum Online

Gyümölcstermő növényeink közül a dió, gesztenye, mandula és mogyoró a héjasok csoportjába tartoznak. Közös jellemzőjük, hogy gyümölcsként minden esetben a magbelet hasznosítjuk. Rendszertani besorolásuk, termőhelyi igényeik, hasznosításuk és termesztési sajátosságaik szempontból azonban jelentős különbségek vannak közöttük.

A felsorolt gyümölcsfélék közül Magyarországon legnagyobb állománya a diónak van, amely az elmúlt években folyamatosan növekedett. Országosan már több mint 9000 ha-on intenzív ültetvényeken termesztik. Ezen felül vannak a szórványültetvények, a házikertekbe ültetett és a vadon növő diófák. Utóbbiak elterjesztésében a diót fogyasztó madaraknak és emlősöknek is jelentős szerepük van.

A dión nagy fajszámú életközösségek alakulhatnak ki. Károsíthatják vírusok, baktériumok, gombák, ízeltlábú és gerinces állatok is. Európai irodalmi források alapján ezek együttes száma meghaladja a 150-et. Az egyes kártevők előfordulása, egyedszáma és növényegészségügyi-növényvédelmi jelentősége a helyi körülmények függvényében jelentősen változhat.

Magyarországon a diót gazdasági kárral fenyegető szervezetek száma 8-10 körül van. A sikeres növényvédelmet nehezíti az idegenhonos kártevők megjelenése. Jelenleg a legsúlyosabb növényvédelmi problémát Magyarországon a 2011-ben megjelent, észak-amerikai származású dióburok-fúrólégy jelenti.

A dolgozatban a dió levelein különös elváltozásokat okozó, de gazdasági szempontból nem jelentős, hazai gubacsatkákat mutatjuk be. 

Megjegyzés: A diónak páratlanul szárnyalt összetett levele van. A hajtáshoz kapcsolódó levélnyél a levélgerincben folytatódik, ez hordozza az egyes levélkéket. A levél említésekor minden esetben a levélgerincen elhelyezkedő egyes levélkéket értjük. 

Néhány gondolat a gubacsokról: a különböző állatok pl.: rovarok, atkák, fonálférgek, stb, egyes mikroorganizmusok okozta gubacsokkal külön tudományág a cecidológia foglalkozik. A gubacsokat ezeknek a szervezeteknek a növénybe juttatott biológiailag aktív anyagai okozzák. Ezekre az anyagokra a növények speciális választ adnak a sejtek számának és/vagy méretének növekedésével. A gubacsatkák ezt a biológiailag aktív kémiai anyagot a táplálkozás során a nyálukkal juttatják a növénybe.

Vannak olyan gubacsosodást okozó rovarfajok, amelyeknél már a peterakás elindítja a gazdanövényen gubacsképződést. A gubacsok az atkák által a növényen indukált zárt élettér, amely biztosítja a számukra szükséges életfeltételeket, az élelmet és a védelmet is. 

A gubacsoknak a növényen történő elhelyezkedése, alakja, szerkezete, színe az egyes fajokra jellemző. A gazdanövény és a gubacsképlet ismerete ezért gyakran elégséges az okozó faj meghatározásához. Ez megkönnyíti az azonosítást, különösen az olyan kicsi szervezeteknél, mint a gubacsatkáknál. 

A gubacsatkák a növényparazita atkák második legjelentősebb csoportját alkotják. A gubacsatkák teste hosszan megnyúlt, többnyire hengeres alakú, 2 pár előreálló lábuk van. Szúró-szívó szájszervükkel gazdanövényük szövetnedveit fogyasztják. A kifejlett egyedek hossza 0,1-0,2 mm így szabad szemmel nem láthatók és csak kellő nagyítású fény-, ill. elektronmikroszkóppal vizsgálhatók. 

A gubacsatkák váltivarúak, évente több nemzedékben fejlődnek, szaporodási folyamatuk bonyolult. A petékből – két lárvastádiumon át – a kifejlett alakok eléréséig 10-14 napra van szükség. Csak a nőstények képesek áttelelni.

Világviszonylatban a közönséges dión 14 gubacsatka-faj írtak le. Ezek közül Magyarországon 3 faj él.

A nemezes gubacsatka (Aceria erinea)

A faj világszerte elterjedt, Magyarországon is mindenhol megtalálható, ahol gazdanövénye, a dió előfordul. 

Az általa okozott tünetek legjellemzőbb vonása tükröződik a faj magyar és latin nevében. A táplálkozásuk következtében rendellenes nemezszerű növényi szőrzet (erineum) fejlődik a levelek fonákán, a felső oldalon pedig – az elsőrendű mellékerek között – kissé kiemelkedő gubacsot formáz. A gubacs hossza 4-20 mm, szélessége igazodik az erek távolságához. A nemezes területen lévő apró erek, és a domborulatot oldalról határoló mellékerek a szőrképletek fejlődésével egyidejűleg folyamatosan vastagodnak.

A nemezes gubacsatka kárképeit bemutató felvételek Budapesten és Mosonmagyaróváron, 2016-2023 között készültek. 

 1. kép: Nem sokkal a lombfakadás után (áprilisban) megjelennek az első tünetek

A levél felső oldalán az elsőrendű mellékerek között pirosas domborulat látható. A piros részeket oldalról határoló és a domborulat felületén található kisebb erek is megduzzadtak

2. kép: Az előző gubacs fonáki oldala

Az erek megduzzadása a fonáki oldalon jobban látható (ezt a tünetet a korábbi leírások nem említik). A névadó tünet a nemez (erineum) kialakulása a fehéres (egyelőre még fejletlen) szőrképletek formájában a másodrendű mellékerek mentén megkezdődött. A szőrképletek mennyisége a gubacs „középtájékától” távolodva csökken.

3. kép: Később (június elejére) a felső oldali kiemelkedések pirosas színe eltűnik és zöldessárgára változik, a gubacs domborulatának magassága és az elsőrendű mellékerek között a gubacs hossza nagyobb lesz

A bal oldali gubacsnak (nagy kép) a főértől távolabbi (alsó) része még kevésbé domború és színe is sötétzöld. Ugyanennek a gubacsnak a másik (felső) vége sárgás színű és jobban kiemelkedik a környezetéből, a gubacsképződés folyamata ott „előbbre” tart.

 4. kép: Az előző gubacs fonáki oldala

A nyár közepére az erek vastagodása, duzzadása tovább folytatódik és a rajtuk képződő erineum is dúsabb. Az atkák tevékenysége a legfejlettebb szőrképletekkel fedett területeken kezdődött, majd attól távolodva folytatódott, vagyis a gubacs hosszanti irányban növekedett. 

 5. kép: Egy gubacsnak a levélsíkra és az elsőrendű mellékerekre merőleges metszete

A metszet helyét a piros vonal mutatja. A nagy kép két szélén láthatóak az elsőrendű megduzzadt mellékerek kör alakú metszetei. Ezekhez felülről csatlakozik – vékony zöld sáv formájában – a kidomborodó levéllemez. Alatta helyezkedik el a fehéres növényi szőrképletekből álló erineum, amely vastagabb mint a levéllemez. A vegetációs időszakban a fehéres-sárgás atkák a nemez szőrei között élnek és táplálkoznak. 

6. kép: Az erineum a levél fonákán

A képen látható, hogy a nemez szőrei jól fejlettek, fehéres színűek, nem ágaznak el, a végük pedig hegyes. Legnagyobb számban az elsőrendű mellékerek között harántirányban található másodrendű ereken erednek, kisebb számban az érközi területeken.

7. kép: Egy idős gubacs metszete

A kép október elején készült. A gubacs metszetén két fontos tünet látható. Az egyik az erineum színének fehérről okker színűre változása. A másik a elsőrendű mellékerek rendkívüli megvastagodása (lásd a 2. és 5. képet), amelyet az atkák több hónapos folyamatos szívogatása okozott.

8. kép: Az erős fertőzés hatására bekövetkező elhalás – Egy levél felülnézetben
9. kép: Az elhalt levélrész fonáki oldala

A fonáki oldalon az egymás melletti érközök gubacsaiban szívogató atkák mérgező nyála a levélcsúcs pusztulását okozta. A levél többi részén az egymástól távolabb elhelyezkedő gubacsokban élő atkák ilyen elhalást nem okoztak.

A II. részben a szemölcsös gubacsatkát mutatjuk be.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Szaktanácsok: házikerti növényvédelem májusban

2025. május 20. 15:10

A május is számos teendőt hoz a házikerti növényvédelem terén. Zsigó György növényorvossal ezeket járjuk körbe cikkünkben.

Nem csak légy támad: veszélyben a meggy és a cseresznye

2025. május 20. 11:10

Nemcsak a cseresznyelégy fenyeget: a cserebogár és az aknázómoly is súlyos kárt tehet a meggy- és cseresznyefákban.

Most kell védekezni a cseresznyelégy ellen!

2025. május 19. 13:10

A cseresznyelégy lárvái a gyümölcs belsejében fejlődnek. A rajzás idején történő permetezéssel elkerülhető a „kukacos” termés.

Drónok a növényvédelem eszköztárában

2025. május 19. 11:10

A permeteződrónok speciális felépítésüknek köszönhetően könnyen szállítható, telepíthető és kis beruházásigényű légi járművek, melyek legnagyobb előnye, hogy a talajállapottól, a növénymagasságtól és a terepviszonyoktól függetlenül használhatók.

Akna és sodrat a dió levelén – a diógöngyölő keskenymoly

2024. március 13. 14:10

A közösségi médiában a diófatulajdonosok a diógöngyölő keskenymoly hernyója által okozott tünetekkel kapcsolatosan tesznek fel kérdéseket. Az utóbbi években a dió növényvédelmével foglalkozó írásokban alig említik.

Külföldön is keresett a magyar dió

2022. december 20. 12:42

Az adventi időszakban sokan vásárolnak diót – elég, ha csak a bejglihez szükséges mennyiségre gondolunk.

Mire számíthat, aki diófát telepít?

2018. július 20. 05:38

S. László kérdése: Kertembe diófát ültetnénk, milyen növényvédelmi problémákra számíthatok?

A 2022-es diótermés meghaladta a 15 ezer tonnát

2023. február 17. 11:34

Magyarországon szakértők szerint a 2022. évi diótermés meghaladhatta a 15 ezer tonnát, ami 140 százalékos növekedést jelent az elmúlt öt év átlagához képest 0150 írja az Agrárközgazdasági Intézet (AKI).