A búza, durum és a pelyvás búzafélék (tönköly, tönke, alakor) számára az idei esztendő ismét hozott egy régi – új problémát, a sárgarozsda megjelenését.
A tavasz folyamán a búzák állományaiban döntően az előző év őszi időjárásának köszönhetően a lisztharmat (Blumeria graminis f. sp. tritici), illetve a szeptóriás levélfoltosság (Zymoseptoria tritici) jelenléte volt domináns az ország valamennyi régiójában. A sárgarozsda (Puccinia striiformis) sikeresen áttelelt ugyan az országban, de ez az áttelelő populáció rendkívül kis méretű volt.
Az áttelelési gócokban viszont a kórokozó a számára kedvező tavaszi időjárás során folyamatosan növelte a fertőzőanyag mennyiségét, és április 3. dekádjában már megjelentek a kórokozó tipikus, csíkos tünetei a búzaállományok levelein. A kórokozó számára egészen május első dekádjának közepéig kedvező volt az időjárás, így a sárgarozsda valamilyen mértékben szinte az egész országban megjelent a búza és rokon növényfajok levelein.
Mi várható az idei évben? Megismétlődik a 2014. évi sárgarozsda-járvány?
A válasz döntő mértékben a soron következő hetek időjárásában keresendő. A kórokozó országos szinten elterjedt ugyan és a rendelkezésre álló fertőzőanyag mennyisége is bőségesen elegendő egy nagyobb mértékű járvány kialakításához. Ugyanakkor a kórokozó igen nagy valószínűséggel már nem lesz képes megismételni a 2014. évben tapasztalt járványos terjedését. Ennek okai a következőkben foglalhatók össze:
1. A 2014. évi járvány során az áttelelt sárgarozsda-populáció sokkal nagyobb volt, mint az idei, és a kórokozó már április folyamán sokkalta nagyobb felületen kolonizálta a búza állományait, mint ez évben május második dekádjának elején.
2. A gabonatermesztéssel foglalkozó gazdákban még élénken élnek a 2014. évi járvány képei, és a kórokozó ellen nagyon sok gazda a financiális nehézségek ellenére is kellő időben, az első tipikus levéltünetek észlelésének idején végrehajtotta a fungicides állományvédelmet.
3. A jelenlegi időszakban a búzaállományok egy része már kikalászolt, a döntő többség pedig vélhetően május közepén szintén kalászolni fog. A jelenlegi csapadékos időjárás ugyanakkor arra kényszeríti a gazdálkodókat, hogy a kalászfuzáriózis ellen mielőbb végrehajtsák a szükséges fungicides beavatkozásokat. A kalászvédelem egyben lombvédelem is, hiszen a kalászt „el nem találó” permetlécseppek valahol a felső levelek valamelyikén landolnak majd. Pont ott, ahol a sárgarozsda fertőzése a legnagyobb gondot okozhatná. A sárgarozsda messze nem olyan nehezen leküzdhető kórokozó, mint a Fusarium fajok, így a fuzáriózis ellen alkalmazott fungicidek hatékonyan védenek a sárgarozsda ellen is!
4. A sárgarozsda esetében már a korábbi években is megfigyelhető volt, hogy a rendkívül gyors terjedésre képes, tipikus csíkos tüneteket okozó alakja a kórokozónak egyre rövidebb ideig észlelhető a búza állományaiban. Korábbiakban a szénfekete színű, teleutospórás alak megjelenésére május hónapban nem nagyon volt példa. Az idei évben ugyanakkor már május 10-én észlelni lehetett a búzára és rokonaira már nem veszélyes teleutospórás tünetek megjelenését. A jelenlegi csapadékban dúsabb időszak vélhetően egy időre megállítja a teleutospórák képződését, de csak idő kérdése, hogy a búzát már nem fertőző teleutospórás tünetek ismét megjelenjenek a búzaállományok levelein. Ettől kezdve a kórokozó szaporodásának érzékelhető csökkenésére kell számítani.
Természetesen a fentebb leírtak nem jelentik azt, hogy a sárgarozsda ellen most már semmiféle teendőnk nincs. Továbbra is erősen ajánlott a kalászosok állományainak fokozott intenzitású szemlézése.
Hosszú tenyészidejű búzafajták (valamint a pelyvás „ősgabonák”) termesztése esetén előfordulhat, hogy a korábbi, sárgarozsda elleni fungicidkezelés hatása már elmúlik, mire a megvédendő állomány kikalászolna. Így esetlegesen szükség lehet a fuzáriózis elleni kezelés előtt még egy fungicides lombvédelemre. Ennek eldöntése csak az állományok növény egészségügyi helyzetének napra kész ismeretében lehetséges. A „napra kész” kifejezés nem túlzás, mivel a sárgarozsda a számára kedvező időjárás esetén rendkívül gyorsan és igen nagy intenzitással képes terjedni. Figyeljünk erre a veszélyes kórokozóra!
Hertelendy Péter
Her – Ba Kft.