Növényvédelem
Növényvédelem

Áttelelés a kukoricásban? – A kukoricabogár imágók elleni védelemről

Áttelelés a kukoricásban? – A kukoricabogár imágók elleni védelemről

Agrofórum Online

Az aratási időszak sajnos, most eltereli a szakemberek figyelmét más fontos problémákról. Éppen ezért szeretnénk felhívni a termelők figyelmét a szinte észrevétlenül erősödő, de nagyon fontos és aktuális növényvédelmi tennivalóra – nevezetesen a kukoricabogár imágók elleni védelem fontosságára.

Szakértők szerint az idei közvetlen károk megakadályozása mellett, a most elvégzett kezelések a leghatékonyabbak a következő évi lárvakártétel csökkentésére. Már rövid-középtávon a hozamstabilizált kukoricatermesztés elengedhetetlen eleme az imágók elleni védelem, vagy pedig a kártevő egyedsűrűsége miatt szükséges lesz egy-egy tájegységben az átállás más kultúrára. (Pl. a grazi medencében a kukoricát egyre több helyen váltja ezen probléma miatt a cirok).

A probléma súlyát jelzi, hogy ezen védekezések mellőzésével a kukorica termesztése az adott évi átvételi ártól függetlenül fog igen gyorsan ellehetetlenülni a leginkább fertőzött területeken. Ez pedig azt jelenti, hogy az erősen kifeszített és redukált vetésszerkezetű mezőgazdaság sérülékenysége és jövedelemtermelő képessége ezeken a területeken radikálisan lecsökken és az új növények beillesztéséhez pedig új piacokra és stratégiákra van szükség; ami pedig nem alakítható ki egyik pillanatról a másikra.

Ezért tartjuk szakmailag indokoltnak azon eljárások integrációját, amelyekről van tudomásunk, engedélyezettek és hatékonyak.

A fenti probléma megelőzése érdekében a Sumi Agro szakemberei két rovarölő szer alkalmazására hívják fel a termelők figyelmét:

1.

INAZUMA – két hatóanyag kombinációja, taglózó és tartamhatás is egyben. Kijuttatásakor a méhkímélő technológia betartása kötelező. 
Dózisa 0,2 kg/ha. Igen hatékony és gazdaságos megoldás.

2.

MOSPILAN 20 SG – a felszívódó acetamiprid hatóanyag a záloga a biztos és hosszantartó hatásnak. A most virágzó szomszédos   kultúrák közvetlen szomszédságában és a méhek által látogatott táblákban is engedélyezett a nappali kezelés. Javasolt dózisa 0,15 kg/ha.

További információk:
www.sumiagro.hu

 

 

 

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Gubacsot okozó atkák a körtén, II. rész

2024. július 26. 14:10

A minden földrészen elterjedt és rendszeresen előforduló körte-gubacsatkáról (Eriophyes pyri) gyűjtöttünk össze ismereteket.

A gyomok nem mindig ellenségek

2024. július 26. 11:10

Hasznos, ha olyan ruderáliás, azaz különféle gyomnövények által uralt növényi együttes alakul ki, amely rengeteg állatfaj számára is kiváló élőhelyet biztosít.

Napraforgó-peronoszpóra: továbbra is fejtörést okoz a növényvédelemben

2024. július 24. 10:40

Manapság a jelentősége visszaszorulóban van, de az idei év csapadékviszonyai kedveztek a kórokozó fellépésének.

A forróság a kórokozókat is gyéríti, de...

2024. július 23. 09:40

Úgy látszik, hogy ez az időjárás már a károsítóknak sem tetszik. A varasodás, a peronoszpóra és a fitoftóra, de a csonthéjasok levélbetegségei sem robbantak be. A páramentes szárazság a lisztharmat gyors terjedését is gátolta. De nem tűnt el, csak csendben várakozik a jobb időkre, a többi kórokozóval együtt…

Repce helyzetkép és aktualitások október végén

2018. október 31. 11:08

Az őszi regulátoros kezelés mellé érdemes levéltrágyát is keverni. Nehéz fejlődési körülmények esetén ősszel kimondottan ajánlott a kén, a bór, a cink, a mangán és a molibdén kijuttatása

Fontos információk a növényvédelmi gépek kötelező időszakos műszaki felülvizsgálatáról!

2019. augusztus 2. 08:11

A növényvédelmi hatóság ellenőrzései során figyelembe veszi, hogy minden gép azonnali felülvizsgálata nem lehetséges.

A 9,5 millió dolláros támogatásból finanszírozott kutatás tovább erősíti az ausztrál termények jó hírét

2023. május 22. 11:31

A minőségi termékek előállításáról ismert Ausztrália jó híre még erősebbé válhat, hiszen 9,5 millió dolláros támogatást kapott a kártevők és betegségek elleni kockázatkezelésre irányuló, biztonságos kereskedelmet szolgáló intézkedésekre.

A károsító helyzet alakulása 2019-ben és várható következményei (2. rész)

2019. november 20. 12:07

2019-ben a száraz és enyhe tél kedvezett a mezei pocok szaporodásának. Az Alföld és a Dunántúl túlnyomó többségén a fertőzöttség elérte a veszélyes mértékű, 2 darab/100 négyzetméter szintet.