Növényvédelem
Fizetett tartalom

Két évtizedes tapasztalattal a kukorica gyomirtásban

Bayer Crop Science

A Monsoon története csaknem 20 éves múltra tekint vissza. Első engedélyokirata az akkori Aventis Cropscience számára íródott, ez volt az első, széfenerrel kombinált szulfonil-karbamid hatóanyagú készítmény, mely igazi innovációt jelentett a kukorica gyomnövényei elleni védekezésben.

Megjelenésekor formulációja igazi újdonságnak számított. Az olajos diszperzió egyedi, gyors felszívódást biztosít a terméknek, a hazai piacon az első, 2 órás esőállósággal rendelkező gyomirtó szer lett. A kijuttatás során feleslegessé vált külső adjuváns, vagy egyéb tapadásfokozó hozzáadása. A gyors felszívódás eredményeként a kezelt gyomnövények növekedése leáll, a szercsoportra jellemző tünetek napokon belül megjelennek, a gyomnövények teljes pusztulásához időjárástól függően 10-14 nap szükséges.

Hatásspektrumát tekintve, az egy hatóanyagú készítmény megfelelő adagban kijuttatva mindmáig megőrizte versenyképességét. Kombinációs partner nélkül eredményesen használható az általánosan elterjedt kukorica gyomnövények ellen. Kiemelkedő az egyszikű gyomok elleni hatékonysága, legyenek akár magról kelő, akár évelő fajok. A magról kelő fajok ellen általában a legtöbb hasonló hatásspektrumú készítmény azok gyökérváltásának kezdetéig ad megfelelő hatékonyságot. A Monsoon esetében azonban átléphetők ezek a fenológiai korlátok, megfelelő adagban kijuttatva a gyökeret váltott egyszikűek ellen is sikeresen alkalmazható. Az utóbbi időben kialakult ALS rezisztens fenyércirok kivételével rugalmasan alkalmazható kakaslábfű, köles fajok, mohar fajok ellen egyaránt. Az elmúlt évtizedek felhasználása azt mutatja, hogy tarackbúza ellen, kukoricában azóta sem találtak hatékonyabb készítményt. Külön előnye, hogy széles kétszikűirtó spektrummal is rendelkezik, néhány kivételtől eltekintve nem igényel kombinációs partnert a nehezen irtható fajok ellen sem, mint a csattanó maszlag, szerbtövis fajok, parlagfű vagy selyemmályva. Felhasználói tapasztalatok alapján még a közepesnél nem erősebb acatfertőzéssel is megküzd.

A Monsoonban található széfener, az izoxadifen-etil nem csak a szulfonil-karbamidok detoxikációját gyorsítja nagyságrendekkel, hanem akár HPPD-gátlók, de még a dikamba káros hatásaitól is képes megvédeni a kukoricát. Gyakorlatilag a „legtovább” kijuttatható termék ebben a szegmensben fitoxikus kockázat nélkül.

A készítmény kijuttatható áru- és silókukorica poszt gyomirtására a kultúrnövény 3-7 leveles kora közötti fejlődési stádiumában. Átlagos körülmények között, 2 l/ha adagban megbízható hatékonysággal irtja a legtöbb magról kelő egy- és kétszikű gyomnövényt. Kombinációs partnerre a szulfonil-arbamidokra kevésbé érzékeny gyomnövények miatt lehet szükség. Ugari szulákpohánka és varjúmák fertőzés estén a Bayer az Aspect T-t ajánlja a hatásspektrum kiegészítésére. Az Aspect T nem csak a hatásspektrum-kiegészítést szolgálja, mivel a Monsoon hatástartammal nem rendelkezik, a kombinációs partner megfelelő hatástartamot is ad, különösen öntözött körülmények között. Jól alkalmazható szekvenciális gyomirtási technológiákban. Érzékeny fenyércirokkal fertőzött területen javasoljuk a Merlin Flexx vagy Adengo alkalmazását, így kiiktatva a táblán előforduló magról kelő gyomnövényeket, hogy a speciális egyszikű irtó készítménynek már csak célzottan a fenyércirokkal kelljen megbirkózni. Azért fontos ideje korán megszabadulni a többi gyomtól, mert egyrészt addig sem konkurálnak a kukoricával, másrészt tömegükkel nem árnyékolják a kijutattás idején a megcélzott évelő fenyércirok növényeket. Erős évelő kétszikű fertőzés esetében acat, szulákfélék irtására elsősorban a dikamba hatóanyagú termékek kombinációját javasoljuk kijuttatni.

További információ: agro.bayer.co.hu

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Veszélyes raktári kártevők: a zsizsikek

2024. december 16. 07:10

A zsizsikek alapvetően a szemes termények károsítói, a fő kártételt a lárvák okozzák, amelyek a szemek belsejében élnek és táplálkoznak.

A napraforgó olajtartalmát befolyásoló poloskafajok jelentősége

2024. december 10. 16:10

Számos poloskafaj jelenléte kíséri végig a napraforgó szikleveles állapotától egészen a kaszatérésig a növény fejlődését.

Vetőmagvédelem a kezdetektől – Interjú Monika Joss-sal, Corteva Agriscience

2024. december 9. 12:40

A gazdálkodó számára kiemelkedően fontos, hogy a csírázás és a kezdet fejlődési fázisában megvédje a növényt a kedvezőtlen hatásoktól.

Visszatekintő: megjelent a parlagfű-olajosbogár Magyarországon! Áldás vagy átok a napraforgó-termesztésben?

2024. december 9. 09:40

Az országos szántóföldi gyomfelvételezések a kapás kultúrákban a parlagfüvet jelölik meg hazánk legelterjedtebb, legtöbb gondot okozó gyomnövényeként.

Jelenleg még kevés a kórokozó és a kártevő a növényállományokban

2020. március 9. 11:52

Jelenleg számottevő mennyiségű kórokozó vagy kártevő nem fertőzi az állományokat, de az idősebb leveleken azért megtalálhatóak az őszi fertőzés tünetei.

Ez már igazi növényvédelmi szezon a szántókon és a gyümölcsösökben is

2018. április 20. 06:54

A meleg idő országszerte robbanásszerűen virágba borította az őszi káposztarepce táblákat és a gyümölcsös kerteket. A természet igyekszik behozni lemaradását.

Amikor nem ott és úgy jelentkezik….Tünetek alapján történő tápanyaghiány-diagnózis előnyei és hátrányai a zöldségtermesztésben

2022. szeptember 21. 14:22

A tápanyagellátással kapcsolatos fejlődési rendellenességek tünetei a legtöbb esetben megkülönböztethetők a fertőző betegségek szimptómáitól, de más abiotikus tényező okozta növekedési zavaroktól is (pl. növény toxikus anyagok hatása, klimatikus tényezőkkel összefüggő tünetek, stb.).

A rhizopuszos rothadás és következményei

2019. szeptember 4. 14:38

A Rhizopus gombák fertőzése a növény víztartalmától és az időjárási tényezőktől függően okozhat nedves rothadást vagy száraz korhadást is. A rhizopuszos rothadás során alapvetően alkoholos erjedés megy végbe a behatolt kórokozó tevékenységének következtében.