Növényvédelem

Lassan vége a sárgarozsdának

Agrofórum Online

Az idei vegetációs időszak a gabonatermesztők számára sokkalta több növénykórtani problémát hozott, mint az elmúlt évi száraz, aszályos időszak. A tavaszi szeptóriás, majd lisztharmatos időszak után az idei év negatív slágere sajnos a sárgarozsda (Puccinia striiformis) lett.

A sárgarozsda kórokozója alapvetően a hűvösebb időszakokat kedveli, bár igazán gyorsan, látványosan terjedni a 20-25 fokos léghőmérsékletű környezetben tud. Ugyanakkor a kórokozó jelen van Egyiptomban, Izraelben és Szíriában is, ahol ezek a hőmérsékleti értékek messze nem szokványosak. Sajnos a kórokozó ökológiai tűrőképessége rendkívül nagy, de ennek ellenére igazán gyorsan felszaporodni és járványos mértékben elterjedni a búzaállományokban hazánkban leginkább a mérsékelten meleg időszakban tud.

A fiatal tünetek egyre ritkábbak és inkább a hosszú tenyészidejű fajtákon jelentkeznek

Hazánkban a sárgarozsda gond nélkül vészelte át a telet, bár az áttelelő populáció meglehetősen kicsi volt. Ennek oka sokkal inkább a szélsőségesen száraz előző évi időjárásban keresendő, amikor is eltűntek a búza árvakelések és ez a biotróf életvitelű kórokozó csak rendkívül szerencsés esetekben tudta átvészelni a 2022. évi nyarat. A sárgarozsda hidegtűrése meglehetősen nagy, hiszen a 2017. év januárjában a hótakaró nélküli mínusz 20 oC alatti hőmérsékleteket is gond nélkül túlélte. Idén télen viszont ilyen hideg sehol sem volt az országban. A kórokozó a tavasz folyamán fokozatosan növelte inokulummennyiségét, és döntően az április 22-23-i hétvége időszakában kezdett egyre gyorsuló terjedésbe.

A korábban megfertőzött levelek jelentős hányada leszáradt

A kórokozó eleinte töretlen szaporodását a gazdálkodók fungicides beavatkozásai mellett a május közepén bekövetkezett hatalmas esőzések állították meg először, amikor a kórokozó terjedéséhez szükséges uredospórák döntő többsége lemosódott a csapadék miatt. Utána egy rövidebb, gyors felszaporodást felmutató időszak után beköszöntött május utolsó dekádjában a szinte nyárias meleg. Ezzel együtt a búza is meglehetősen gyorsan fejlődött, ért, így lassacskán már nem igazán tudta kielégíteni a kórokozó vele szemben támasztott követelményeit.

Az ilyen intenzíven sporuláló sárgarozsda tünetek egyre ritkábbak

A környezet kedvezőtlenebbé válása, valamint a búza öregedése és élettani felszáradása együttesen nagyon kedvezőtlenül érintette a kórokozót, amely több helyen az országban már teleutospórák fejlesztésével is jelezte, hogy részéről már vége az idei szezonnak.

A sárgarozsda helyét egyre inkább a meleg és szárazság iránt toleránsabb vörösrozsda veszi át

Ha körülnézünk szerte az országban a búzaföldeken, akkor láthatjuk, hogy a korábban megfertőzött levelek jelentékeny hányada már felsült, elszáradt. Ami még zöld, azon is alig találni uredospórás, tehát további fertőzésre kész telepeket. Árnyalja ugyanakkor a képet, hogy búza és búza között sok esetben hatalmas különbségek is találhatók. A hosszú tenyészidejű kenyérbúza-fajták, illetve a közismerten hosszú tenyészidejű, esetenként csak augusztusban aratható pelyvás búzafajok (alakor, tönke, tönköly) esetében a növények élettani öregedése még messze nem annyira előrehaladott, mint a kenyérbúzák esetében. Az ilyen gabonaállományokban kedvezőbb időjárás esetén a sárgarozsda még okozhat gondokat. Ugyanakkor a kenyérbúzák esetében a sárgarozsdát kezdi egyre inkább felváltani a levélrozsda, vagy vörösrozsda (Puccinia recondita), amely számára jelenleg szinte ideálisak a feltételek egy tömeges felszaporodáshoz.

Súlyosan fertőzött búza, de a kórokozó már alig terjed rajta

Bár a sárgarozsda a legtöbb búzaállományra már nem jelent nagy veszélyt, még ne dőljünk hátra nyugodtan. A már intenzív terjedésben levő levélrozsda, vagy esetleg a szélsőségesen hőség kedvelő szárrozsda (Puccinia graminis f. sp. tritici) még okozhat olyan helyzetet a vegetációs időszak legvégén is, amikor szükség lehet akár fungicides beavatkozásra is.

Hertelendy Péter
Her – Ba Kft.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Beltéri dísznövényeink kártevője, a hosszúfarkú viaszospajzstetű - II. rész

2024. december 18. 11:10

Bemutatjuk a Viaszos pajzstetvek családját, a Pseudococcus nemet, majd részletesen ismertetjük a hosszúfarkú viaszos pajzstetű (Pseudococcus longispinus) fajt.

Veszélyes raktári kártevők: a zsizsikek

2024. december 16. 07:10

A zsizsikek alapvetően a szemes termények károsítói, a fő kártételt a lárvák okozzák, amelyek a szemek belsejében élnek és táplálkoznak.

A napraforgó olajtartalmát befolyásoló poloskafajok jelentősége

2024. december 10. 16:10

Számos poloskafaj jelenléte kíséri végig a napraforgó szikleveles állapotától egészen a kaszatérésig a növény fejlődését.

Vetőmagvédelem a kezdetektől – Interjú Monika Joss-sal, Corteva Agriscience

2024. december 9. 12:40

A gazdálkodó számára kiemelkedően fontos, hogy a csírázás és a kezdet fejlődési fázisában megvédje a növényt a kedvezőtlen hatásoktól.

Gyors, hatékony és gazdaságos megoldást keres a szívó és rágó kártevők ellen? Itt megtalálja!

2022. május 3. 14:37

A vetésfehérítő imágók tömeges jelenléte és a lárvák megjelenése esetén védekezni kell, melyhez a KITE Zrt. a Vantex CS készítményt javasolja.

Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés: kelnek a burgonyabogár lárvák, fuzáriózis veszély a kalászosokban

2022. május 24. 11:34

A száraz időjárás elsősorban a rovarkártevők szaporodásának kedvezett, a kórokozók terjedése mérsékelt szinten maradt.

A zöld őszibarack-levéltetű új törzse ellen agresszívabb rovarokat kell bevetnünk

2023. szeptember 14. 13:10

Bár a neve alapján azt hihetnénk, hogy a zöld őszibarack-levéltetű csak a barackot támadja meg, e kártevő előszeretettel teszi tönkre a gazdák szabadföldi és üvegházi termését, így az uborkát, a tököt, a görögdinnyét, a spárgát, répaféléket, babot, de a brokkoli, a káposzta, a zeller, a kukorica, a padlizsán, a salátafélék, a paprika, a burgonya és a paradicsom sem ússza meg a pusztítást.

Paradicsom foltos hervadás vírus – „szupervírus szupervektorral”

2019. január 31. 05:17

Ha a széles gazdanövénykör nagy patogenitással, gyors alkalmazkodóképességgel és nagy járványtani potenciállal párosul olyan „szupervírusok” üthetik fel a fejüket, melyek ellen nagyon nehezen és csak komplex stratégiát alkalmazva védekezhetünk. A paradicsom foltos hervadás vírus (Tomato spotted wilt orthotospovirus, TSWV) ezekhez a vírusokhoz sorolható.