Növényvédelem

Terjed paradicsomon és burgonyán a sztolbur fitoplazma, jelentős gazdasági károkat okozhat

Agrofórum Online

A hazai szabadföldi paradicsomtermesztést idén még az ág is húzza. A szélsőséges időjárási jellemzők, a következtükben kialakult növényélettani problémák és a különböző kártevők és kórokozók fellépése mind veszélyeztetik nemcsak a termesztés gazdaságosságát, hanem a növényállomány létét is.

Az elsődleges fontosságú, nagy károk előidézésére képes kórokozók, mint pl. a Phytophthora infestans árnyékában olyan kisebb jelentőségű kórokozók is szép számban felvonultak idén, amelyek általában nem túl gyakoriak és nem semmisítik meg teljesen a növényzetet, de azért képesek a paradicsomtermesztés jövedelmezőségét teljes mértékben eltüntetni.

Amit a sztolburról tudni kell

A növények kórokozói között a vírusok, baktériumok és gombák mellett előfordulnak fitoplazmák is, amelyek ellen direkt módon – akárcsak a vírusok esetében – nem lehet védekezni.

A fitoplazmák vírusokra emlékeztető tüneteket idéznek elő a növényeken, ugyanakkor rendszertanilag a baktériumok közé tartoznak. Közös tulajdonságuk, hogy vektorszervezeteik általában különböző kabócafajok, de parazita növények, mint pl. az aranka is képes lehet átvitelükre. Ezek a kórokozók teljes mértékben obligát paraziták.

Nagyon sok növényfajnak van fitoplazmás betegsége. A burgonyaféléket alapvetően a sztolbur fitoplazma fertőzi meg, amely a burgonyán és a paradicsomon jelenik meg leggyakrabban.

Közös tünet e két növényfajon a levelek enyhe lilás elszíneződése és kanalasodása.

A burgonyánál általánosan megfigyelhető a lombozat és a hajtásrendszer elseprűsödése, mivel szinte valamennyi levélhónaljból másodlagos hajtásokat fejleszt a megfertőzött növény. Ezek alján hagymaszerű megvastagodás, úgynevezett léggumóképződés is gyakorta megfigyelhető.

Sztolburfertőzés tünetei paradicsomon
Sztolburfertőzés tünetei paradicsomon

Paradicsomon a levelek lilulása és kanalasodása mellett főleg a virágzat akár szélsőséges mértékű poliferációja alakul ki, de a rengeteg virágból egyetlen termés sem fejlődik ki. A virágok is sok esetben zöldes színűek.

A sztolbur fitoplazma vektorai a kabócák. Hazánkban leginkább a nagyon gyakori sárgalábú recéskabóca (Hyalesthes obsoletus) felelős a betegség terjesztéséért, de más kabócafajokról is kimutatták már, hogy képesek vektorként szolgálni.

A vektor rovarban a bejutás után a kórokozó még szaporodni is képes, és a perzisztens vírusokhoz hasonlóan a felvétel után pár nappal a kabóca már képes továbbítani a fitoplazmát újabb tápnövényekre.

Védekezési lehetőségek

A jelenlegi időszakban már meglehetősen gyakran találkozhatunk mind a burgonya-, mind pedig a paradicsomállományokban fertőzött tövekkel. A burgonya esetében a gumók elméletileg fogyaszthatóak ugyan, de turgoruk alacsonyabb, mint az egészséges gumóké, így étkezési alapanyagnak kevésbé alkalmasak.

Vetőgumónak viszont ne használjuk ezeket a gumókat. Kihajtás során amúgy is sokszor csak „cérnacsírák” jelennek meg, ráadásul ezzel (a fertőzött gumók elültetésével) a fertőző anyagot már odaszállítjuk a földünkre.

Ugyanez érvényes a paradicsomra is. Ha egy később fertőződött növényen beérik néhány korábban kötődött termés, akkor azt el lehet fogyasztani, de magot ne fogjunk róla, mert igen jó eséllyel fertőzött lehet.

A sztolbur fitoplazma elleni védekezés nagyon hasonlít a növényi vírusok elleni védekezéshez. Mivel a kórokozó ellen növényvédő szerekkel közvetlen módon nem tudunk fellépni, így a vektorok és az áttelelést biztosító növények elleni hatékony védekezés lehet a siker kulcsa.

A kabócák elleni inszekticides védekezés meggátolhatja, hogy a vektor rovarok nagy létszámban lehessenek jelen a növényállományban.

Fontos az áttelelő gócok felszámolása is. A sztolbur fitoplazma kedvelt tápnövénye az apró szulák (Convolvulus arvensis), amelynek etiolált, sárga, megnyúlt levelei jól láthatóan jelzik a kórokozó hordozását. A szulák elleni hatékony gyomirtással hatékonyan kiegészíthetjük a vektor kabócák elleni védekezést.

Az apró szulák a sztolbur fitoplazma fertőzési forrása
Az apró szulák a sztolbur fitoplazma fertőzési forrása

Bár az egyes paradicsom- és burgonyafajták, hibridek között jelentős fogékonyságbeli különbségek észlelhetőek, ugyanakkor egyik növényfaj esetében sincs egyetlen, teljesen rezisztens fajta sem.

A bemutatók során észlelhető fertőzésbeli különbségek sokszor abból adódnak, hogy ami a számunkra fajtakísérlet, az a vektorok számára táplálékválasztási kísérlet. Ha lehetőségük van rá, ezek a rovarok is a számukra ízletesebb növényeken táplálkoznak. Ha viszont nincs választási lehetőség, akkor a területet uraló, esetleg kevésbé ízletes fajtán fognak csak táplálkozni.

A sztolbur fitoplazma elleni védekezés egyáltalán nem megoldhatatlan probléma, de mindenképpen igényli mind a kórokozó biztos felismerését, mind pedig a vegetációs időszak teljes ideje alatt a gyomok és rovarok elleni védekezésre történő fokozott odafigyelést.

Hertelendy Péter
Her – Ba Kft.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A repce szervesanyag-összetételének jelentősége

2024. november 13. 16:10

A repce eredményes magyarországi termesztése megköveteli a gyomirtást, a kórokozók elleni őszi és tavaszi védelmet.

Évente 3 millió tonna növényvédő szert juttatunk ki a földekre

2024. november 13. 11:10

A művelhető területek mintegy 75 százalékát lefedő gabonafélékben történik a legnagyobb felhasználás, bár arányait tekintve az e kultúrákban használt növényvédő szerek összesített mennyisége csupán a felhasználás 31 százaléka.

A hagymalégy velünk van a hidegebb hónapokban is

2024. november 10. 08:10

Bár hűvösebb időben a kártevő aktivitása csökken, a lárvák a talajban átvészelhetik a telet, és tavasszal újra támadásba lendülhetnek.

Az árvakelés növényvédelmi kockázatai

2024. november 9. 15:10

Azok az árvakelések, melyek ,,gazdátlanul" maradnak, növényvédelmi szempontból nem ígérnek túl sok jót a környező, hasonló, és emiatt fogékony kultúrát termesztő gazdálkodók számára.

Tudja-e Ön? - Hogyan alakultak ki napjaink óriási kombájnjai? (IV. rész)

2020. július 22. 04:36

A nagy területen gazdálkodó farmerek, a termelési körülmények változásához igazodva a közeljövőben várhatóan növelik keresletüket az önjáró burgonyakombájnok iránt.

A burgonya környezeti igénye

2020. április 14. 11:13

Nyakunkon a burgonya ültetése, de többen kihasználták már a hétvégi jóidőt erre a célra. Géppel, vagy kézzel, különböző eszközökkel akár családi program is lehet, bátran vonjuk be a gyerekeket a munkába. Friss levegő, napsütés, testmozgás, és egy újabb értékes nap zárása. A mai cikkben egy kis szakmaiságot viszünk a kikapcsolódásba, hisz ha már csináljuk, csináljuk jól!

Mega aeroponikus üvegház szaporítja a vetőburgonyát Ruandában

2022. november 7. 08:46

A ruandai SDGP Burgonya Értéklánc Projektet azért indították el, hogy támogassák a ruandai burgonyaellátási lánc teljes folyamatát a vetőmagtól az asztalig.

A tavalyinál magasabb hozamot értek el a paradicsom és a fűszerpaprika termelők

2019. november 28. 10:17

A napraforgó betakarítása novemberre befejeződött, a vetésterület 100 százalékát learatták, összesen 561,7 ezer hektárról 1,7 millió tonna napraforgót takarítottak be.