31℃ 18℃
július 5. Emese, Sarolta, Lotti, Antal
Növényvédelmi előrejelzés

Gabonavetés: a csávázás mellett a vírusvektorok elleni védelemről is gondoskodni kell

Agrofórum Online

Szeptember első dekádjában az addig csapadékos időjárás szárazabbra fordult. Néhány fokkal a nappali hőmérséklet is csökkent, az éjszakai átlagok pedig hűvösebbre váltottak. A levegő magas páratartalma miatt igen erős az éjszakai harmatképződés. Most az őszi betakarítási és talaj előkészítési munkákat semmi sem akadályozza.

A talajok kedvező nedvességtartalma miatt igen erős gyomosodás figyelhető meg a tarlókon. Azokon a táblákon, ahol nem ápolták a repce és kalászos gabona tarlókat a magról kelő T4-es típusú egy-és kétszikű gyomok teljes skálája megtalálható, mellettük a nehezen irtható évelő fenyércirok már az 1-2 méteres nagyságot is eléri. Ekkora gyomtömeggel a tárcsás talajművelő eszközök csak előzetes szárzúzózás után képesek megbirkózni.

Külön ki kell emelni a különösen erős parlagfű fertőzöttséget, mely jelenleg nemcsak a szántóterületeken, hanem szinte minden létező helyen felbukkan, fejlettségben a kelő egyedektől a magot érlelő termetes növényekig minden fejlődési forma előfordul. Az időjárás ősziesre fordulásával a legkisebb méretű növények is virágoznak, illetve magot érlelnek az első fagyok beköszöntéig.

Az utóbbi években mind inkább tért hódító alacsony magnormával történő repce- és kalászos gabonavetés miatt fokozott a jelentősége annak, hogy lehetőleg minden elvetett magból termőképes növény fejlődjön. Az ilyen fajták és hibridek termőképessége a nagy egyedi produkción múlik, tehát a genetikai potenciál minél nagyobb mértékű kiaknázásához gondoskodni kell minden elvetett magról.

Őszi kalászos gabonák esetében a gombaölő szeres csávázás mellett, különösen korai vetéskor gondoskodni kell a vírusvektor levéltetvek és kabócák elleni védelemről. Az idén még utoljára van lehetőség ilyen csávázásra, de emellett a kártevőknek kedvező meleg és mérsékelten csapadékos ősz esetén csávázás mellett is előfordulhat a levéltetvek és kabócák betelepedése a táblákba. Ilyenkor a vírusátvitelt csak állománykezeléssel tudjuk megakadályozni. A későbbi vetésű kalászos vetésekbe a kártevők betelepedésére kisebb az esély.

Még van lehetőség a talajlakó kártevők, a pajorok és drótférgek felmérésére. A munka elvégzéséhez a búzacsomós csalogató módszer a legegyszerűbb, de a talajminták vizuális átvizsgálása is megbízható eredményt ad a termelő számára. Akkor indokolt a talajok fertőtlenítése, ha a talajlakó kártevők együttes fertőzöttsége négyzetméterenként meghaladja az 1-2 db-ot.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Kertészeti növényvédelmi előrejelzés: forróság és vízhiány

2025. június 29. 08:10

A tartósan aszályos, forró időjárás nemcsak a kártevőknek, de a kertészeti kultúrák érési és stresszfolyamataira is komoly hatással van.

Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés: aszály és betegségek

2025. június 28. 08:10

A forróság és a szárazság súlyos károkat okoz a szántóföldi kultúrákban. A betegségek és kártevők is szaporodnak – súlyos szezon elé nézünk.

Kertészeti növényvédelmi előrejelzés: támadnak a kártevők 

2025. június 24. 08:10

A meleg, párás időjárás kedvezett a kórokozóknak: a lisztharmattól a szőlőkabócáig sok a tennivaló a gyümölcsösökben.

Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés: felgyorsult érés, sárguló levelek

2025. június 23. 10:10

A hőség és a szárazság országszerte gyorsítja a gabonák érését, csökkenti a levéltetvek számát, de fokozza a gyomosodást és stresszt.

Minden, amit a termelő szeretne - Rugalmas megoldás, széles hatásspektrum, kedvező hektárköltség kukoricában

2019. május 17. 09:06

Néhány évtizeddel ezelőtt nem volt kérdés, hogy mikor végezzenek gyomirtást a kukoricában. A leggyakrabban alkalmazott technológia a kukorica preemergens gyomirtása volt, amivel arra a tenyészidőszakra – az évelő gyomokat leszámítva – nagyjából meg is lehetett oldani a problémát. De ahogy mondják, „azóta már sok víz lefolyt a Dunán” – rengeteg változás következett be a felhasználható hatóanyagok, termékek körében, éghajlatban, gyomflórában. Ehhez pedig a termelőknek, a szakembereknek is alkalmazkodniuk kellett.

Az amerikai bivalykabóca újra a figyelem középpontjában - Vírusvektor kabócák az amerikai szőlőültetvényekben

2018. május 7. 18:35

A Washington állam területén is előforduló vírusos betegség vektorainak kutatása során a figyelem két kabócafajra irányul.

Hogyan fertőtlenítsük a talajt?

2019. május 2. 11:29

A növényvédelem egyik legproblémásabb pontja a talajfertőtlenítés kérdése, ugyanis a talajfertőtlenítő beavatkozásunk hatása vizuálisan kevésbé követhető nyomon, nem látjuk közvetlenül a hatást, mint például egy permetezés esetén.

Az amerikai lepkekabóca: Inváziós kártevők

2018. november 6. 05:36

Az amerikai lepkekabóca Magyarországon általánosan előforduló rovarfaj. A sorozatunk következő részében e kártevő biológiájával az ellen való védekezési módokkal ismerkedhetnek meg Olvasóink. A kémiai növényvédelemben részesített ültetvényekben más kártevők ellen használt inszekticidek célzott kezelés nélkül megakadályozzák a kártétel kialakulását, viszont a zöldfelületeken az amerikai lepkekabóca évről évre visszatérő gondot jelent.