Növényvédelmi előrejelzés

Növényvédelmi előrejelzés: a hőség a kártevőknek kedvez

Agrofórum Online

A sok évre visszatekintő meteorológiai statisztikák alapján a július a legmelegebb hónap. Erre cáfolt rá az augusztus első dekádjára jellemző hőséghullám. A nappali legmagasabb hőmérséklet az utóbbi napokban 30 0C- alatt ritkán járt, az éjszaka pedig nem csökkent 20 0C alá. A hőséget csak ritkán enyhítették záporok, zivatarok.

A citromérésben levő napraforgó érési folyamatai felgyorsultak, lehet készülni a deszikkálásra. A jelenlegi hőség elsősorban a kártevőknek kedvez, kórokozók előfordulása ebben az időszakban csak néhány betegségre korlátozódik.

A napraforgó táblákon foltokban megjelenő elszáradást az egyik ilyen melegkedvelő kórokozó, a Macrophomina phaseolina okozza, mely a növények szárában a bélszövet korhadását okozza. A növények kifakulva száradnak el, innen a hamuszürke korhadás elnevezés. A bélszövetben apró fekete mikroszkleróciumok tömege látható, ami biztos identifikációs támpont lehet. Meleg években, napraforgóban a hamuszürke korhadás az elsődlegesen fellépő száron előforduló betegség. Védekezni a kórokozó polifág mivolta miatt csak a növények jó kondícióban tartásával lehetséges, ugyanis a vetésváltás szinte lehetetlen- több száz gazdanövénye van-, közöttük a kukorica is. A kórokozó terméscsökkentő hatása erősen függ a megjelenés időpontjától, tehát a 6-8 leveles állapotban végzett fungicides kezelés kitolhatja a fertőzés idejét.

A gyapottok bagolylepke hernyók számára kifejezetten kedvező a hőség. A csuhélevelek védelmében a tejes érésben levő szemeket időnként több, különböző fejlettségű hernyó is rágja. A károsított csövek fuzáriumos penészesedése csak a száraz idő miatt nem következett be idáig. A hűvösebb és csapadékosabb napok eljöttével számolni kell a csőpenész megjelenésével is.

A szárazság és a meleg miatt a repcetarlók árvakeléseit tömegesen látogatják a keresztesvirágúak földibolhái táplálkozás céljából. Ez most a túlélést jelenti a bolhák számára, tehát a tarlók ápolásával megszakítható a táplálkozási lánc, így csökkenthető az őszi repcevetéseket támadó bolhák tömege.

Az nyári hőség kertészeti kultúráinkban különösen kedvez a zöld vándorpoloskák számára. A kártevő néhány évvel ezelőtti megjelenése óta teljességgel beépült a hazai rovarfaunába, különösen a közterületeken és a házikertekben. Áttelelése teljességgel biztosított a hazai klímán, és a kitavaszodás első jeleire rendszeresen károsít. Most elsősorban a paprika, a paradicsom, a padlizsán termésein található meg, de rendszeresen felbukkan az érőfélben levő almán, körtén, őszibarackon és szilván is. A terméseken szívogató kártevő minden fejlődési alakja jelen van, a kifejlett alaktól a lárvákig egyaránt. A tápnövények sokfélesége miatt megnyugtató megoldást csak a kertek teljes kezelése adhat, természetesen csak az élelmezés egészségügyi várakozási idők messzemenő betartása mellett.

A július végi esők hatására a házikerteket a meztelen csigák – főként a spanyol – hada lepte el. A különböző fejlettségű kártevő nagy számban jelenik meg az esti órákban, és reggelre kedvenc tápnövényeiket képesek tarra rágni. A védekezés a lehetőségek viszonylag bőséges tárháza mellett is csak korlátozott eredményt ad. A jelenleg károsító egyedek mellett a talajban már megtalálhatók a gyöngyszerűen lerakott friss tojások, tehát hosszú távon kell a kártevővel számolni.

A selyemfényű puszpángmoly lepkéit a feromon csapdák már július eleje óta fogják, kisebb- nagyobb rajzás intenzitással. A mintegy egy hónapja tartó rajzásból az első hernyók már kikeltek, és a bokrok rejtekén rágják a buxus leveleit. Az elhúzódó rajzás miatt többszöri védekezésre kell felkészülni a kertészeknek. Fontos, hogy a rovarölő szert a bokrok belsejébe juttassák, ellenkező esetben hatástalan marad a kezelés.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Törpül, sárgul az árpa?

2025. április 26. 13:10

Az árpa sárga törpülés vírus ellen, jobban mondva annak terjesztői ellen az őszi vetés után tudunk hatékonyan védekezni.

Házikerti teendők: fagykár, monília és szilvadarázs

2025. április 16. 13:10

A házikerti teendőket körvonalazza a monília, a poloskaszagú szilvadarázs megjelenése, valamint a fagykár is.

Levélfoltosság, őszi árpa: ideje elővenni a permetezőt + videó

2025. április 11. 14:30

A hálózatos levélfoltosság jelenlegi, korai stádiumában még lehetőséget ad a hatékony védekezésre az őszi árpában.

Növényvédelmi előrejelzés: fagykár és lappangó kártevők

2025. március 22. 08:10

Az esős napokkal egyidejűleg a hőmérsékleti értékek is csökkentek, az elmúlt napokban pedig visszatértek a fagyos éjszakák. A drasztikus lehűlés sajnos az idei évben is aggodalmat okozott a gyümölcstermesztők számára.

Franciaországban több alma, de kevesebb körte teremhet

2023. augusztus 7. 14:10

Az étkezési alma esetében jelenleg mintegy 1,6 millió tonna összmennyiséggel számolnak a statisztikusok; ez 9 százalékkal több, mint az előző évben.

Csökkent az európai almakészlet

2020. január 15. 09:02

Ez aggasztó csökkenésnek tűnhet, de a tavalyi év rendkívüli volt, hatalmas lengyelországi és olaszországi terméssel, és valójában a jelenlegi készlet magasabb, mint az elmúlt 14 év átlaga, ami 4,21 millió tonna volt.

Tíz százalékkal csökkent az alma ára

2020. október 16. 06:17

Összességében az élelmiszerek ára átlagosan 7,3 százalékkal nőtt az elmúlt egy évben és 0,4 százalékkal mérséklődött az elmúlt hónapban.

Magosz: az étkezési alma ára is „beszakadhat”

2018. augusztus 23. 08:30

Nemcsak az ipari, de az étkezési alma ára is „beszakadni látszik” - mondta Jakab István, a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetségének (Magosz) elnöke, az Országgyűlés alelnöke csütörtök reggel az M1 aktuális csatornán.