Növényvédelmi előrejelzés

Növényvédelmi előrejelzés: Virágoznak a csonthéjasok

Agrofórum Online

Igen, itt a tavasz annak minden szépségével, kizöldülő fákkal, bokrokkal, a sárga és lila színben játszó crocusokkal, a teljes hosszában virágzó aranyvesszőkkel. Ehhez társulnak – és még szebbé teszik az előző képet – a korán virágzó csonthéjasok. Elsősorban a kajszi fákra gondolok, amelyek délvidéken már március 20-22. táján megmutatták virágaikat, majd az ország középső részén is szirmot bontottak 2-3 nappal később. Ez a szépség a növényvédős szakembereket nemcsak gyönyörködteti, hanem figyelmeztetést is ad – munkára fel.

Teli szép virágokkal

Egy kitartóan kemény tél után, február végétől indult meg a tavaszodás, majd ez a folyamat márciusban újabb lendületet kapott, és a kiteljesedés március 21-étől következett be, amely időszakban gyakran és több helyen lehetett 20 Co feletti (vagy közeli) hőmérsékletnek örülni. Aztán egy átmeneti lehűlés törte meg a melegedést március 25-27-én, de a meteorológiai előrejelzés ismét nyár eleji időjárással kecsegtet bennünket néhány nap múlva.

Csapadék igen kevés hullott eddig márciusban, és az előrejelzés sem ígér esős napokat. A száraz tél után jól jönne egy kis nedvesség utánpótlás, de a virágzó fákra tekintve mégsem gondoljuk ezt nagyon komolyan.

A kajszi fák jól teleltek, fagykár nem sújtotta az ültetvényeket. A metszéskor már látszott, hogy a veszők általánosan berakódtak virágrügyekkel, ígéretes képet mutatnak. Amint a bevezetőben említettem, a virágzás már általánosan megkezdődött, a tájegységtől, kitettségtől függően a virágzás kezdetén, többségükben a fővirágzásban találjuk a fákat.

Aki lemosó permetezéssel adott egy általános, megalapozó védelmet a fáinak, az most kissé nyugodtabban figyelheti fái virágzását. Akinél ez elmaradt, az már ezt a kezelést nem tudja pótolni, sokkal inkább a monília elleni kezelésre kell koncentrálnia.

Az igaz, hogy a száraz, kellemesen meleg, napsütéses időjárás nem kedvez a monília fertőzésének, de mégis van egy emlék tavalyról, ami óvatosságra int bennünket. Ha valaki még emlékszik a megelőző tenyészidőszak virágzására, akkor eszébe jut, hogy a virágzáskor száraz, napos és meleg időjárásnak örülhettünk. Nem is jött elő a monília tünete rögtön, de kicsit később, a kórokozó fertőzését gátló körülmények ellenére mégis megjelentek az elhalt virágok, hajtások.


Ezt ne várjuk meg (tavalyi fotó)

Nos, ez az emlék int arra, hogy ne feledkezzünk meg a monília elleni védekezésről. Normális esetben a virágzás kezdetén, majd a fővirágzásban ajánlott a kezelés. Csapadékos időszakban egy harmadik kezelés, a sziromhullásra, virágzás végére időzítve is szükséges lehet. Aki eddig megcsúszott ezzel, annak érdemes pótolni a kezeléseket, az időjárás adta szükség és a fenológiai állapot adta lehetőség szerint.

A kártevők még kevésbé mozgolódnak kajszi ültetvényben, így azokkal még nem kell foglalkozni.

Ez a hirtelen bekövetkező, határozott felmelegedés ismét olyan helyzetet teremthet – minden arra mutat, hogy ez be is következik -, hogy a csonthéjas fafajok virágzása összetorlódik. Az őszibarack virágzása később kezdődik általában, de most láttam feslő bimbót őszibarack fán, március 25-én. Természetesen ez még nem általános virágzás, valószínűleg ez a fajta ilyen korai nyílású.

Az őszibaracknál maradva nem feledkezhetünk meg a tafrinás levélfodrosodásról. Tavaly is erősen fertőzte fáinkat, és sokáig kitartott. Ennek a betegségnek is kedvez az esős időjárás, ilyenkor nehezen megfékezhető, gyorsan terjed. Az érzékenységben fajta különbségeket lehet tapasztalni. A kórokozó a rügy pikkelylevelei alatt telel, gyakorlatilag a kihajtó, megjelenő kis leveleken már ott van, így a tüneteket is megtalálhatjuk már az egészen kis leveleken is. A terjedéshez egy kisebb lehűlés (ami mindig előfordul) és egy páralecsapódás már elegendő. Minél teljesebb a lombozat fertőzöttsége, annál nagyobb mértékű a fa leromlása. A beteg levelek lehullanak, de a lombozat megújulása sok erőt kivesz a fából. Sajnos a kórokozónak kedvező időjárásban ez az új lombozat is megfertőződhet, így tovább romlik a fa állapota. A védekezés első lépése a rezes lemosó permetezés – ezen már túl kell lenni. A folytatásban felszívódó készítmények jelenthetnek megoldást.


Szép, szép, de jobb lenne megelőzni

Az őszibarackot is károsítja a monília, a virágzáskor is megtámadja, majd a gyümölcs érésekor, azt megtámadva teszi tönkre egész éves munkánkat. A monília elleni védekezés módszerei megegyeznek a kajszinál alkalmazottal.

Nem feledkezhetünk meg a meggyről és a cseresznyéről. A meggy a fogékonyabb, gyakorlatilag a monília tipikus fertőzése, tünete, kártétele ezen a fafajon követhető. E fafajnál is a rügyduzzadás állapotát lehet észlelni, de a felmelegedéssel a fejlődési folyamatok felgyorsulnak, és a fák gyorsan elérik a bimbózás, majd a virágzás állapotát. A meggy esetében – az előbbiekben elmondottak miatt – különösen fel kell készülni a virágzás kezdetére. Itt minden körülmények között el kell végezni az első kezelést a virágzás kezdetén. A folytatásban jön a második permetezés a fővirágzásban, és szükség esetén akár harmadik kezelésre is sor kerülhet. Ezt a legutolsó permetezést csapadékos, hűvös időjárásban, elhúzódó virágzásban javasolt elvégezni.

Főképpen cseresznye fákon, de meggyen is előfordul a levéltetű tojások telelése. Ahol az őszi vizsgálatok ezt erősítették meg, ott érdemes – még virágzás előtt – olajos készítménnyel lemosó permetezést végezni.

A védekezés alapelvei

Ez a tavaszi időszak alapjaiban határozza meg a szezon indulását, majd ezen keresztül az egész tenyészidőszak lefolyását. Érdemes ilyenkor megadni mindazt a növényeinknek, ami a biztonságos védelemhez kell – kezelés szám, dózis, hatékony készítmény.


Már majdnem kifeslett

A tafrinás levélfodrosodás kezelésére alkalmazhatunk réz hatóanyagú készítményeket, ezekből nagy a választék. Lemosó permetezésként gyakorlatilag bármelyiket bekeverhetjük. Megjelentek a finom szemcsés rézkészítmények, amelyek az őszibarack fakadása után is alkalmazhatók. Ilyen pl. a Cuproxat FW, a Funguran OH-50 WP.

A felszívódó készítmények alkalmazásakor figyelemmel kell lennünk arra, hogy zöld felület szükséges ahhoz, hogy a hatóanyag felszívódhasson, tehát fakadás után alkalmazhatók.

Alkalmas hatóanyag a difenokonazol, amely egész sor termékben megtalálható. Hagyományosan a Score 250 EC tartalmazta, de napjainkban már Alfa Solo néven is megkapható (ami őszibarackban engedélyezett).

Ajánlott a klórtalonil hatóanyagú Bravo 500, Mycostar és Topp 500, vagy a dodin hatóanyagú Syllit400 SC készítmény is.

Monília ellen az egyik legjobban bevált hatóanyag a tebuconazol, amelyet egész sor termékben megtalálhatunk. Hagyományosan a Folicur Solo termék tartalmazta, de napjainkban megvehetjük Mystic 250 EC, Orius 20 EW, Riza 250 EW, Tebucon F 250 EW, Tubosan néven is. Ajánlott a fluopiram+tebuconazol hatóanyag kombinációt tartalmazó Luna Experience, a boszkalid+piraklostrobim hatóanyagot tartalmazó Signum WG.

Ne felejtsük el, hogy e betegségek ellen a védekezés egy összetett folyamat, beletartozik a beteg részek eltávolítása is.

Növényorvos

(Agrofórum Online)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Kertészeti növényvédelmi előrejelzés: forróság és vízhiány

2025. június 29. 08:10

A tartósan aszályos, forró időjárás nemcsak a kártevőknek, de a kertészeti kultúrák érési és stresszfolyamataira is komoly hatással van.

Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés: aszály és betegségek

2025. június 28. 08:10

A forróság és a szárazság súlyos károkat okoz a szántóföldi kultúrákban. A betegségek és kártevők is szaporodnak – súlyos szezon elé nézünk.

Kertészeti növényvédelmi előrejelzés: támadnak a kártevők 

2025. június 24. 08:10

A meleg, párás időjárás kedvezett a kórokozóknak: a lisztharmattól a szőlőkabócáig sok a tennivaló a gyümölcsösökben.

Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés: felgyorsult érés, sárguló levelek

2025. június 23. 10:10

A hőség és a szárazság országszerte gyorsítja a gabonák érését, csökkenti a levéltetvek számát, de fokozza a gyomosodást és stresszt.

Kihívást jelent az almamoly és a vértetű fertőzése az almásokban

2019. augusztus 14. 09:19

Az almásokban most elsősorban a lisztharmat fertőzés terjedésének kedvez az időjárás. Az almamoly változatlanul nagy tömegben fogható a csapdákkal, az almafa vértetű terjedése is országosan komoly kihívást jelent.

Miért és milyen meszezőanyagot juttassunk ki?

2022. június 20. 05:34

A kalcium nemcsak a talajok vázát alkotja, hanem fontos tápanyag, és mint kicserélhető kation, segíti más tápanyagok felvételét.

Na habozzon! – Válassza az eredetit – Reglone Air

2019. június 18. 10:23

Magyarország napraforgó termesztése világviszonylatban kiemelkedő. A magas terméshozam egyik kulcsfontosságú eleme a megfelelő hibrid kiválasztása, ehhez a Syngenta Kft. 2019-ben 12 hibridből álló portfóliójával járul hozzá. Emellett kiemelten fontos minden olyan agrotechnikai vagy növényvédelmi művelet, ami akár egy kilogramm hektáronkénti termést is képes megmenteni.

Biogazdálkodók számára fejlesztettek ki „illatos” növényvédelmi megoldást

2023. november 13. 17:10

Biogazdálkodók számára fejlesztett uniós támogatással kártevő rovarokkal szemben alkalmazható növényvédelmi megoldást a szegedi Chili Produkt Kft. - tájékoztatta a vállalkozás az MTI-t.