Talajélet

Növényvédő szerek hatása a talajban élő, nem célzott mikroorganizmusokra és férgekre

Agrofórum Online

Természetes körülmények között, külső beavatkozás hatására, gyakran előfordul a talajban élő mikroorganizmus-populáció lényeges megváltozása, amely azonban a talaj termőképességére nincs hátrányos hatással. Ez azért lehetséges, mert a talajmikroflóra egy komponensének lényeges változását más komponensek kiegyenlítik, így annak egészére jellemző funkciók nem szenvednek lényeges zavart.

Általánosan elfogadott vélemény, hogy a növényvédő szerek talajmikroorganizmusokra gyakorolt hatását nem az egyes szervezetekre gyakorolt hatás, hanem a talajfunkciók változása révén célszerű tanulmányozni. A növényvédő szerek talajmikroorganizmusokra gyakorolt hatásának vizsgálatát az EU tagállamaiban kötelező jelleggel el kell végezni. A vizsgálatot rendszerint laboratóriumban végzik, célja a növényvédő szer hatására bekövetkező légzési sebesség (C-ciklus) és a N-asszimiláció változásának tanulmányozása. A talajmikroflóra funkcióinak vizsgálatára szolgáló módszerek leírását összefoglaló munka tartalmazza, amely egyben irányelveket is ad az eredmények értékelésére vonatkozóan.

Néhány hatósághoz a talajlakó férgekre vonatkozó hatástanulmányokat is be kell nyújtani, amely laboratóriumi toxicitási vizsgálatból, esetenként szántóföldi körülmények között végzett vizsgálatból áll. A növényvédő szerek talajlakó férgekre gyakorolt hatásának vizsgálata során alkalmazható, laboratóriumban is tenyészthető faj az Eisenia foetida. A vizsgálati módszert és a féregpopulációra gyakorolt hatás kiértékelésére szolgáló eljárásokat a szakirodalom ismerteti.

Egy tanulmány minden eddiginél részletesebben mutatta be a növényvédő szerek hatását a talaj mikroorganizmusaira. A kutatók 400 tanulmányból gyűjtöttek adatokat, igazolva, hogy a növényvédő szerek alapvető fontosságú, talajban élő gerinctelen állatokat károsítottak, köztük földigilisztákat, hangyákat, bogarakat és talajban fészkelő méheket, amiről 71%-ban érkeztek visszajelzések.

Forrás:

Konda L. (2003): Agrokémia és Talajtan (52) 1-2: 195-210

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Tényleg növeli a pocokkártétel kockázatát és súlyosságát a talajbolygatás elhagyása?

2025. április 5. 08:10

A csökkentett mértékű talajbolygatás legnyilvánvalóbb előnyei mellett, a károsítók fennmaradásának megnövekedett kockázata mindig felmerül.

Tudományos érdekességek a növények és a mikrobák kapcsolatáról

2025. március 27. 16:10

Már a magokban is ott vannak a hasznos mikrobák, amik kulcsszerepet játszanak a csírázásban, a tápanyagfelvételben és a stressztűrésben.

A baktériumos talajoltásról

2025. március 4. 08:10

Egyes kutatások szerint a talajbaktériumok száma mintegy ezerszer kevesebb, mint az optimális állapot.

A talajkímélő gazdálkodásról készült hasznos videósorozat, gyakorlati tapasztalatokkal

2025. február 26. 16:10

A fenntartható talajkezelési módszerek segítenek megőrizni a biodiverzitást, csökkenteni a szén-dioxid-kibocsátást és javítani a vízgazdálkodást.

Növényvédő szerek: két hatóanyagot betilthat az Európai Unió

2024. december 12. 09:10

Az Európai Bizottság visszavonhatja két hatóanyag, a flufenacet és a flutolanil növényvédelmi engedélyét. Egyelőre javaslattervezetekről van szó.

Támad a fuzárium!

2019. július 16. 11:33

A fuzárium kialakulására fokozottan hajlamosít a gomba számára kedvező időjárás, valamint a stresszes, legyengült növényállomány.

Kritikus időszak a repcében: így előzze meg a fénybogár okozta károkat!

2025. március 24. 16:10

Ha a hazánkban csökkenő területen ma repcetermesztésre vállalkozik valaki, akkor növényét nehezített pályán kell megvédenie.

A gabonafélék virágzásakor is nagyon fontos a méhkímélő technológia 

2022. május 17. 12:41

Gabonafélékben is figyelmet kell fordítani, hogy virágzáskor a növényvédő szeres kezeléseket méhkímélő technológia szerint végezzük.