Tápanyag-utánpótlás

Lombtrágyázás, aminosavak – Tápanyag-gazdálkodási szakmai nap (III. rész)

Agrofórum Online

A Magyar Növényorvosi Kamara Pest megyei Szervezete és a résztvevő 11 cég a II. Pest megyei szakmai nap a tápanyag-gazdálkodásról című szemináriumra várta a Szent István Egyetemen az érdeklődőket 2018. február 15-én. Az elhangzott előadások e szakmai terület számos részletére kiterjedtek. Szakmai beszámolónk harmadik része.

Lombtrágyázás

Az álló kultúrák lombon keresztül történő tápanyagellátásáról Téglás-Kovács Zoltán, a FitoHorm Kft. szaktanácsadója beszélt. A lombtrágyázás másodlagos tápanyag-utánpótlási lehetőség, de olyan helyzet is adódhat, ahol ez az egyetlen trágyázási mód. Mikroelemek pótlására a levélen keresztül történő kijuttatás a leggyorsabb, leggazdaságosabb. Az utóbbi időben olyan makroelemes készítmények is megjelennek, amelyekkel – főként az ültetvények vonatkozásában – nagyon jó irányba lehet befolyásolni a növények életét.

A lombon csak a növény számára kész tápelemek tudnak hasznosulni, nincs egyéb feltáródási lehetőség. Fontos a beállított tápanyagtartalom és azok aránya. Lombtrágyázást megelőzően levélanalízist célszerű végezni, amelynek során figyelembe kell venni a termőhely jellegzetességeit, a fajtát, a fejlődési fázist és a klimatikus tényezőket is. Az évenként azonos fázisban szedett minták értékváltozásának tendenciája döntő abban, hogy az ellátás a felvétel körülményeinek megfelelő-e.

A FitoHorm Turbo Foszfor és Turbo Makro a legjobb indító és stresszhatásleküzdő műtrágya a vegetációban. Beindítja a növények védekezőképességét a gombás fertőzések és a környezeti stresszek ellen. Új termék a FitoHorm Turbo Réz, amely a benne található speciális és stabil formulációnak köszönhetően nagyon magas rézpótlásra ad lehetőséget. Extra magas réztartalmú készítmény, növeli az asszimilációs tevékenységet, segíti a nitrogénfelvételt. Használata során UAN oldatokkal is keverhető. FitoHorm Turbo Kalcium a kalciumot, a magnéziumot és a káliumot a növények számára a legkedvezőbb arányban tartalmazza. Az előadó felhívta a figyelmet a MikroMax-ra is, amely egy összetett mikroelemes lombtrágya. A növények „Béres-cseppje” egy valóságos „mikroelembomba”. Végül a termékcsomagok ismertetésére került sor.

Aminosavak

Sándor Zsombor a Pro-Feed Kft. régióvezetője a legfontosabb aminosavakról és azok növényélettani szerepéről tartott előadást. Kiemelte, hogy az aminosavak jelentősége – amellett, hogy a fehérjék építőkövei –, hogy fontos prekurzorok különböző anyagcsere-folyamatokban, különösen nagy a szerepük a növényekben előforduló, több ezer speciális anyag szintézisében. Példaként említhető, hogy hormonok, aromák íz- és színanyagok elővegyületei közé tartoznak.

Az aminosavak biostimulátor hatással is rendelkeznek, így képesek befolyásolni a gázcserenyílások működését, ezáltal fokozhatják más felszívódó szerek hatását. Mivel, mint kelátképző vegyületek, részt vesznek a mikro/makroelemek szállításában a növényen belül, ezért javítják a lombtrágyák hatékonyságát. Az aminosavakat a növény levélen és gyökéren keresztül is képes felvenni. Az aminosav-előállítási technológiák (kémiai szintézissel, fermentációval, szövetből történő extrakcióval) ismertetésekor az előadó kitért az enzimatikus hidrolízis módszerére, amelynek az a jelentősége, hogy ép L-aminosavak létrehozását eredményezi. Fontos tudni, hogy kizárólag ez az optikai izomer aktív.

Végül az aminosav-tartalmú Terra-Sorb® és AminoQuelant® termékcsaládot, illetve az Armurox készítményt ismerhették meg a hallgatók. A Terra-Sorb® termékek közé tartozik a többek között stresszoldásban, felszívódásban és szállításban, illetve virágzás során segítséget jelentő, biogazdálkodásban is felhasználható TerraSorb Foliar, valamint a TerraSorb Radicular. Az AminoQuelant® termékcsalád tagjai között szerepel az AminoQuelant-B, az AminoQuelant-Zn, az AminoQuelant-Ca és az AminoQuelant-K. Az Armurox kettős védelmet biztosít a növény számára, egyrészt fizikai védelmet nyújt a felületi réteg a kórokozók, kártevők és stresszhatások ellen, másrészt biológiai védelmet jelent a növényi védekezési mechanizmus aktiválása, a sejtfal megvastagodása révén.

Folytatás következik!

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A nitrogén-műtrágyázás hatása a szója hozamára és táplálóanyag-tartalmára

2024. november 15. 14:40

Számos kísérlet igazolja, hogy a szója terméshozama – csakúgy, mint a termés fehérje- és olajtartalma – nem mutat összefüggést a N-műtrágyázással. Ugyanakkor hasonló számban találkozhatunk olyan kutatási eredményekkel, amelyek a N-műtrágyázás eredményességét bizonyították.

Hektáronként több mint 800 adat precíziós talajszkenneléssel a megfelelő tápanyagellátásért

2024. november 7. 11:10

Az elmúlt évtizedekben sokat romlott a talaj szerkezete, ami talajvesztéshez - deflációhoz és erózióhoz - vezethetett, és csökkent vízmegtartó képessége is.

A giliszták: a talaj elfeledett ápolói

2024. november 5. 17:10

Sokan óckodnak a gilisztáktól, jóllehet a talajélet fenntartásában betöltött szerepük, élettevékenységük nyomán hátramaradó anyagcsere-termékeik a talaj szervesanyag-tartalmát gazdagítva a sikeres növénytermesztés ,,alapköveivé" kellene, hogy emeljék őket.

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024. október 31. 09:40

Fontos, hogy a mintavétel szakszerű legyen. Hiszen a helytelenül kivitelezett talajmintavételből származó adatok felhasználása nem eredményezhet helyes döntést.

Olajos növények tápanyag-utánpótlása

2018. február 26. 09:52

A kéntrágyázás fontosságát jelzi az a tény, hogy a növények által a vegetációs időszakban a talajból felvett kén mennyisége alig marad el a foszforétól.

Kukoricatermesztés: van hova fejlődni

2019. augusztus 26. 09:07

Ha augusztus, akkor FarmerExpo és természetesen Növénytermesztési Konferencia is. Az idei rendezvény előadásai a fenntartható kukoricatermesztés témája köré rendeződtek.

Nitrogént a búzának…, de mikor és mennyit?

2018. március 19. 09:34

A növények nitrogénigénye nem állandó, az a tenyészidőszak során folyamatosan változik. Mikorra is érdemes időzíteni a kijuttatást?

Miért fontos a kálium és a magnézium esetében a harmonikus tápanyagellátás?

2018. október 5. 06:01

A harmonikus tápanyagellátás fogalmán azt értjük, hogy a termesztett növény számára olyan mennyiségben és arányban biztosítjuk a létfontosságú tápelemeket.