Zöldség

A kén – fontos növényi tápanyag a zöldségtermesztésben is

Agrofórum Online

A zöldségtermesztők a ként leginkább növényvédő szerként ismerik, növénytáplálási vonatkozásaival kevésbé vannak tisztában.

A kén a növényi szövetekben felhalmozott tömege alapján (szárazanyagra számítva 0,2-0,7%) a makroelemek közé sorolható, mennyisége nagyjából azonos a foszforéval. Hiányával először a ’70-es években találkoztak, nagyobb felületen csak a ’80-as évek végén, a ’90-es évek elején figyelték meg a kénhiány jelenségét.

Joggal felvetődő kérdés: miért csak napjainkban, és miért nem korábban jelentkeztek a kénhiánnyal összefüggésbe hozható fejlődési rendellenességek?

– A légkörben a kénvegyületek (kéndioxid) koncentrációja jelentősen csökkent a széntüzelés visszaszorulása következtében.
– A terméseredmények növekedése mellett maradt az egyoldalú (kénmentes illetve kénszegény) NPK műtrágyázás.

A ként az agrokémia a hatodik legfontosabb tápelemként említi, a három fő makroelem, valamint a kalcium és a magnézium után. Vannak kifejezetten kénigényes zöldségfélék, ilyenek a keresztesvirágúak és a hagymafélék. (A szakirodalom legnagyobb kénigényű növénynek a teát jelöli meg.) A zöldségfélék kénigénye fajtól, termésmennyiségtől függően 15-60 kg/ha között változik. Tápoldatos és vízkultúrás zöldségtermesztésben (kimagasló termés esetén) a tápoldatból felvett kén mennyisége meghaladja a 100-120 kg/ha-t is!

A kénhiányban szenvedő növény fejletlenebb, gátolt a sejtosztódása és a fehérje szintézise. A hiánytünete – mivel nehezen mobilizálódik a növényben – a fiatalabb leveleken jelentkezik először. A kezdeti tünetek könnyen összetéveszthetők a nitrogénhiányéval, attól abban térnek el lényegesen, hogy a hajtásokon jelennek meg először (a nitrogénhiány kezdeti tünetei mindig az alsó leveleken mutatkoznak meg). A levéllemez kisárgul, először az erek közötti szövetek mutatnak világosabb elszíneződést, majd idővel a vékonyabb erek is megsárgulnak, csak a főér és közvetlen környéke marad zöld. A színkülönbség (főér és szövet között) nem olyan pregnáns, mint a kálium vagy a magnézium esetében. Idővel a hajtásnövekedés lelassul, leáll. Maga a növény durva, kemény tapintású. Súlyos esetben a fonáki oldalon enyhén vöröses elszíneződést is mutat. A fiatal levelekre a merevtartás és a kanalasodás, a levélszélek pödrődése jellemző. Súlyos kénhiány esetén a leveleken, a vastagabb erek között összefüggő, beszáradt foltok is képződhetnek, ez utóbbi tünet a termesztési gyakorlatban ritkán fordul elő.


Kénhiány uborkán. A tünetek emlékeztetnek a nitrogén hiányára, de azzal ellentétben nem az idősebb, hanem a fiatalabb leveleken mutatkoznak először. (Fotó: Terbe István)

A zöldségfélék esetében a kénhiány-tünetek megjelenése akkor várható, amikor a levelek kéntartalma (S) nem éri el 0,03%-t. Optimális esetben a nitrogén (N) : kén (S) aránya 30-40:1 között változik, beteg növényeknél meghaladja a 70-80:1-et.

A talajban szerves és szervetlen formában fordul elő, magas humusztartalmú talajok (podzolos talajok, csernozjomok, láptalajok) jelentős kéntartalékkal rendelkeznek, míg a humuszszegény, lazább szerkezetű, durva szövetű talajok kénben szegényebbek, ezekben a szervetlen kénformák dominálnak, amelyek kimosódása jelentős.

Kertészeti és szántóföldi növénytermesztő üzemek a növekvő termésátlagok miatt a talajból kivont ként – a szerves trágyák hiányából is adódóan – a hagyományos műtrágyák már nem tudták pótolni, a korszerű fűtési módszerek elterjedésével a levegő kéntartalma jelentősen csökkent, továbbá a kéntartalmú növényvédő szerek használata is visszaszorult. Magában ként trágya formájában nem adunk, a növény ilyen igényét más tápelemek (műtrágyák) kísérőanyagaként visszük a talajba (tápoldatba). Ként legnagyobb mennyiségben tartalmazó műtrágyák a kálium trágyák (pl. kénsavas káli, káliumszulfát, Patentkáli), amelyek elsősorban a kertészeti kultúrákban használatosak a zöldségfélék, a gyümölcsfélék és a szőlő klórérzékenysége miatt.

A másik jelentős mennyiségben ként tartalmazó műtrágya az ammóniumszulfát (kéntartalma meghaladja a 23%-ot), ami erős, savanyító hatása miatt csak mészben gazdag talajon javasolható. Tápoldatozásnál a kén pótlása mellett a tápoldat pH értékének beállítására is használják. Szántóföldi és kertészeti kultúrák esetében széles körben használt kéntartalmú lombtrágya a keserűsó (magnéziumszulfát), amit elsősorban magnéziumtartalma miatt kevernek növényvédő szerekkel, kéntartalma gyorsan hasznosul.

A foszfortrágyázásra általánosan használt szuperfoszfát is tartalmaz 12-14% ként, ami abból adódik, hogy a gyártás során a nyersfoszfát foszfortartalmát kénsavval tárják fel. Kevés kén (0,5-1,5%) a klorid tartalmú káliumműtrágyákban is van, kén pótlására kertészeti kultúrákban kevésbé ajánlottak klórtartalmuk miatt.

(Terbe István – Agrofórum Online)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A zöldhagyma hajtatása: fólia alatt a fagyot is elviseli

2024. december 11. 11:10

Vannak, akik már ősszel talajba duggatják, és a tél folyamán fóliát húznak rá, a hideg, nagyobb fagyok beállta előtt fóliával betakarják.

Növénytermesztés egész évben: így építsünk walipinit!

2024. december 11. 06:40

A hagyományos, felszín feletti üvegházakkal ellentétben a walipini üvegház a föld természetes szigetelését és a napenergiát használja.

16 zöldség, amit télen is termeszthetünk

2024. december 5. 06:40

A tartós hideg hatására a növények anyagcseréje lelassul, és a cukor, valamint más ízanyagok a levelekben, gyökerekben és gumókban halmozódnak fel.

Fóliasátrak saját célú zöldségellátásra, II. rész – Fóliatípusok, tartozékaik, építésük és üzemeltetésük

2024. december 4. 11:40

Építésnél ügyeljünk arra, hogy a széllel, viharokkal szembeni biztonságot csak a tökéletesen megfeszített fólia adja!

Hogyan tudunk 4800 forintból 84 000 forintot csinálni hektáronként?

2018. március 17. 15:37

A Dr. Szabó Agrokémiai Kft. standján Dr. Szabó Balázs válaszolt erre a nem mindennapi kérdésre. A válasz kiderül az AGROmashEXPO-n készített videónkból.

Jó termés kedvezőtlen évjáratban is? Meghatározó a tápanyagellátás szerepe!

2020. április 7. 08:46

Az időjárás – különösen az utóbbi években – egyre melegebb és szélsőségesebb, a csapadékeloszlás egyre kiszámíthatatlanabb, és ez újabb és újabb kihívások elé állítja a mezőgazdaságot is. Különösen a kukorica sínyli meg a forró, aszályos időszakokat.

Olajos növények tápanyag-utánpótlása

2018. február 26. 09:52

A kéntrágyázás fontosságát jelzi az a tény, hogy a növények által a vegetációs időszakban a talajból felvett kén mennyisége alig marad el a foszforétól.

Levélminták

2018. október 17. 03:48

Az ültetvényünk tápanyag-gazdálkodásának tervezéséhez nagyon fontos, hogy rendszeresen meggyőződjünk arról, hogy milyen tápelemek vannak a talajban és milyenek a növényekben. A levélanalízishez az optimális mintavételi időpont július végén – augusztus elején van, ugyanis ilyenkor a legkiegyensúlyozottabb a levelek tápanyagkészlete.