Növényvédelem

Megkezdődött a növényvédelmi szezon – Óvjuk a méheket!

Agrofórum Online

Nem csak a gyümölcsfák, de számos gyomnövény és árvakelés is megkezdte virágzását, így látogatják őket a beporzó szervezetek.

Elkezdődött a tavasz, éled a természet, megkezdődtek a növényvédelmi munkák. Nem csak a gyümölcsfák, de számos gyomnövény és árvakelés is megkezdte virágzását, így látogatják őket a beporzó szervezetek. A virágzó gyomnövénnyel szegélyezett, fertőzött területek növényvédelme nagyobb odafigyelést igényel a gazdálkodók részéről.

A Nemzeti Élelmiszerlánc Biztonsági Hivatal (NÉBIH) felhívja a növénytermesztők és növényvédelmi szakemberek figyelmét, hogy az enyhe időjárási körülmények miatt az ország bizonyos területein elkezdődött a táblákon a gyomnövények és árvakelések virágzása. Tekintettel arra, hogy a beporzó szervezetek, köztük a házi méhek látogathatják a virágzó területet, a gazdálkodók növényvédelmi tevékenysége ilyenkor környezettudatosabb szemléletet igényel. Az alkalmazott rovarölőszeres-kezelések kockázatot jelenthetnek a környezetre, amennyiben nem követik a felhasznált készítmény engedélyokiratának előírásait.

A termesztett- vagy gyomnövények virágzásakor a károsítók ellen csak méhekre nem jelölésköteles vagy mérsékelten veszélyes / kockázatos besorolású rovarölő szerrel szabad védekezni. Amennyiben méhekre mérsékelten veszélyes / kockázatos besorolású növényvédő szer kerül kijuttatásra, az kizárólag méhkímélő technológiával alkalmazható. A méhkímélő kijuttatás a házi méhek napi aktív repülését követően, legkorábban a csillagászati naplemente előtt egy órával kezdhető el és legkésőbb 23 óráig tarthat.

A NÉBIH felhívja a figyelmet, hogy a házi méhek és más beporzó szervezetek védelme érdekében a növényvédelmi tevékenységről szóló 43/2010. (IV. 23.) FVM rendelet és a növényvédő szerek engedélyokiratainak előírásainak betartása szükséges. Ennek megfelelően a gazdálkodóknak körültekintően kell eljárniuk a növényvédőszeres-kezelések során, így ellenőrizniük kell azt is, hogy a kezelendő területen vannak-e virágzó gazdasági, vagy akár gyomnövények.

(NÉBIH)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Az éghajlatváltozás csökkenti a gyomirtó szerek hatékonyságát

2024. november 22. 16:10

A gyomirtó szerek maximális hatékonyságához optimális körülmények a klímaváltozás miatt egyre ritkábbak. Mire kell felkészülnünk?

Tasakospatkányok 24 óra alatt ástak életet a St. Helens-hegyen

2024. november 19. 16:10

Pontosabban: a tasakospatkányok a felszínre hozták a mikorrhiza gombákat, amelyek pedig a növények fejlődését gyorsították fel.

Átverés: nem mérgeznek a növényvédő szerek évi 385 millió embert

2024. november 18. 08:10

Egy tanulmányról, amely hivatkozási alap lett az egész világon, kiderült, hogy hamis állításokat fogalmaz meg a növényvédő szerekről.

Ezért érdemes kombinálni a biológiai és a hagyományos növényvédő szereket

2024. október 22. 18:10

Sok biológiai készítmény olyan folyamatokat támogat, amelyeket a növények természetes módon végeznek. Segíthetnek a teljesítmény fokozásában, az abiotikus stresszel, például a kedvezőtlen időjárással szembeni ellenállóképesség kialakításában.

Frisspiaci cseresznye termesztése „kompakt váza” koronán

2019. március 24. 06:18

Hazánkban egyre több termelő kacérkodik a cseresznyetermesztés gondolatával. Vonzó az érésidejéből adódó korai árbevétel, a viszonylagos magas eladási ár, valamint a régmúltra visszanyúló termesztési hagyomány.

Tavaszi rózsa-növényvédelem

2021. április 28. 06:37

Akár biokertészkedés, akár vegyszeres: tavasszal a rózsákon mindig van tennivaló, amivel megalapozzuk a dús virágzást a nyári és késő őszig tartó virágzáshoz. Bevállt tippjeink, ahogyan évek óta neveljük díszkerti rózsáinkat fajtától függetlenül.

Ritkább, de veszélyes betegségek az árpában

2022. május 30. 07:38

Az őszi árpa kalászolása után, de főleg a virágzást követően rosszabb esetben néhány olyan kórokozó károsításával is lehet találkozni, amelyek eddig is jelen voltak a növényekben, de most látványos tünetekkel jelzik jelenlétüket.

Az árpa gombás eredetű betegségei és a védekezés lehetőségei

2019. március 30. 04:47

Az árpa gombás eredetű betegségei között megtaláljuk az üszögbetegségeket, a lisztharmatot, a szártőbetegségeket, a levélfoltosság okozókat és a rozsdagombákat.