Igazán bombasztikus megoldással álltak elő angol kutatók: innovatív permetbevonatot fejlesztettek ki üvegházak számára.
Lehet, hogy nem néz ki a legjobban, de elősegíti a növények növekedését és fokozza a terméshozamot az az innovatív bevonat, amely lakkszerűen fedi be a már meglévő üvegházakat.
Optimalizált hullámhossz a fotoszintézishez
A permetbevonat különleges tulajdonsága, hogy optimalizálja a növényeket érő fény hullámhosszát. Elnyeli a napfény kék hullámhosszú részét, és vörös fénnyé alakítja át. A vörös fény pedig a leghatékonyabb a fotoszintézishez. Ez a folyamat tehát plusz energiabefektetés nélkül növeli a növények számára elérhető vörös fény arányát, ily módon fokozva a növekedésüket és terméshozamukat.
A bevonat olyan molekulákat tartalmaz, amelyek elnyelik a napból az UV-fényt, és annak mintegy 80-90%-át vörös fénnyé alakítják át. Ez a folyamat hasonlít arra, ami például a tonik üdítőkben is megtalálható kininnel történik, amely elnyeli az UV-fényt, és látható fényként bocsátja ki – tehát a tonik kinintartalma UV-fényben fluoreszkál. A kinin érzékenysége az UV-fényre olyan erős, hogy közvetlen napsütésben is látható a hatás.
Ez a folyamat hatékonyabbá teszi a fotoszintézist, így a növények kevesebb fényben is jobban tudnak ejlődni.
Kevesebb energiával nagyobb hozam
Természetesen az egész nem csak egy szép trükk. A technológia célja, hogy csökkentse az üvegházak energiaigényes mesterséges világítástól való függőségét. Ez különösen fonts a kevésbé napos országokban, nem csoda, hogy a technológiát az Egyesült Királyságban fejlesztették ki. A természetes napfény hatékonyabb kihasználásával meghosszabbíthatják a vegetációs időszakot és csökkenthetik az ezzel járó szén-dioxid-kibocsátást, miközben rengeteg energiát megspórolnak. Ezáltal például az Egyesült Királyság kevésbé függhetne az EU-ból származó zöldségimporttól.
Még az íz is javul
A szántóföldi kísérletek azt mutatták, hogy az új permetbevonattal kezelt üvegházakban a bazsalikom terméshozama 9%-kal nőtt. Arra is van bizonyíték, hogy a technológia a termés cukortartalmának növelésével javítja a növények ízét.
A korábbi technológiákkal ellentétben, amelyekben ritkaföldfémeket, például indiumot használtak, ez a bevonat egy olcsóbb és nagyobb mennyiségben előforduló anyagot tartalmaz. Hogy ez micsoda, azt azonban nem árulták el a kutatók. A terméket szabadalom fogja védeni, és a fejlesztők remélik, hogy a következő néhány évben a gazdák számára kereskedelmi forgalomban is elérhetővé tehetik.