18℃ 14℃
július 9. Lukrécia, Veronika, Hajnalka
Zöldség

Zöld marad a paradicsom? Nem mindig a napfény hibás

Agrofórum Online

A paradicsom még mindig zöld bogyókat nevel? Sokan elsőre a napfényhiányt gyanítják – de valójában számos más tényező is hátráltathatja az érési folyamatot. A paradicsom beérését finom hormonális szabályozás irányítja, amit a külső körülmények könnyen megzavarhatnak.

A paradicsom optimális színeződéséhez 21-29 °C közötti nappali hőmérséklet az ideális. Ha azonban a nappali csúcshőmérséklet tartósan 32 °C fölé emelkedik, az érési folyamat lelassul vagy teljesen leáll. Ennek oka, hogy a piros színért felelős likopin nevű pigment képződése gátlódik hőstressz hatására.

Ilyenkor segíthet, ha a növényeket árnyékoljuk a legforróbb órákban, például hálóval vagy más növénnyel. A megfelelő öntözés is kulcsfontosságú – de ne locsoljunk túl sokat, mert az is gátolhatja az érési folyamatot!

Túl sok nitrogén: növekedés van, termés nincs

A túlzott nitrogéntrágya hatására a paradicsom inkább növekedik, mintsem beérik. A levelek dúsak és egészségesnek tűnnek, a bogyók viszont zölden stagnálnak. Ilyenkor érdemes visszafogni a nitrogéntartalmú tápanyagokat, és inkább káliumban gazdag trágyát alkalmazni, ami segíti az érési folyamatot.

Bár a napfény fontos tényező, nem a legfőbb oka a lassú beérésnek
Bár a napfény fontos tényező, nem a legfőbb oka a lassú beérésnek

Fényhiány: tényleg számít, de nem egyedüli ok

Bár a napfény fontos tényező, nem a legfőbb oka a lassú beérésnek. A bogyók színesedéséhez nem is közvetlen napfény, hanem a megfelelő hőmérséklet és belső hormonális állapot szükséges. Az árnyékosabb helyen termő paradicsomok is beérnek – csak lassabban. A levelek eltávolítása a termések körül nem gyorsítja érdemben az érést, viszont csökkentheti a növény védelmét és hozamát.

Túl sok termés, kevés energia

A paradicsom egyszerre sok termést nevel, így ha túlterhelt a növény, nem jut elég „energiája” a beérésre. Ilyenkor segíthet, ha megszabadulunk néhány kisebb, torz, későn fejlődött bogyótól, hogy a többi be tudjon érni. Ugyanez igaz a túl sűrű ültetésre is – ha kevés a szabad levegő és a tér, lelassul a növény teljes működése.

Színváltás után leáll az érés?

Sokan megfigyelik, hogy a paradicsom sárgás vagy narancssárga árnyalatban „beragad”, de nem pirosodik tovább. Ez gyakran fajtatulajdonság, de lehet ásványianyag-hiány is (pl. kálium, magnézium), illetve a hirtelen hőingadozás is okozhatja. Egyes kiskertesek az utóérlelésre esküsznek: leszedve, meleg, párás helyen a zöld paradicsom is beérhet.

Képek: Pixabay

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Miért reped meg a paradicsom, és hogyan előzze meg?

2025. június 28. 16:10

A paradicsom héjrepedése sok kiskertben előforduló gond. Nemcsak esztétikailag zavaró, hanem a termés élettartamát is csökkenti.

Szaporítási módok a szabadföldi zöldségtermesztésben

2025. június 27. 14:10

A zöldségpalánták szaporításának módja alapvetően meghatározza a termesztés sikerét – tudatos választással hozam is nyerhető.

Megkóstolták, megmérték – ez a retek lett a győztes

2025. június 26. 08:10

A Nébih kísérletében nemcsak vetőmagként, hanem konyhakertben és laborban is vizsgálták a hónapos retkeket – meglepő eredmények születtek.

Karó nélkül nem terem? A paradicsom titka

2025. június 24. 11:10

A karózott paradicsom nemcsak szebben terem, de ellenállóbb is a betegségekkel szemben. Mutatjuk a legjobb támasztási módszereket és a leggyakoribb hibákat.

Hajtatott paradicsom fitotechnikai munkái II. - Levelezés, tetejezés, kocsánytartó klipszek elhelyezése

2021. június 10. 04:38

A javuló termésátlagokban nagy szerepe van az egyre pontosabban és szakszerűbben végzett fitotechnikai munkáknak, így a szárrögzítésnek és elfektetésnek, a kacsozásnak, a levelezésnek, a fürtszabályozásnak.

Hogyan tartósítsuk el: ha túl sok paradicsom és paprika terem

2021. szeptember 5. 08:00

Előfordul még a kezdő kertészekkel is, hogy hirtelen sok termény keletkezik és pont a paprika és a paradicsom az, amit nehezebb hosszútávon betárolni. Ilyenkor jönnek a tartósítási megoldások!

Mást mond a botanika a paradicsomról, mint amit az iskolában tanultunk róla

2019. július 18. 04:36

Amennyiben botanikai szempontból közelítjük meg a témát, a paradicsom valójában nem zöldség, hanem gyümölcs. Másfelől viszont, ha a konyhai felhasználás szerint próbáljuk besorolni a paradicsomot, mindenképp a zöldségek közé kell helyeznünk.

Mely zöldségfajok magjaiból érdemes előzetesen palántát nevelni?

2024. február 8. 04:40

Kezdő kertészkedő vagyok, ezért fordulok Önökhöz egy kérdéssel. Mely zöldségfajok azok, melyek magjából érdemes, szükséges előzetesen palántát nevelni?