Növényvédelmi előrejelzés

Már számítani lehet a kártevők, kórokozók megjelenésére a bogyós gyümölcsű növényeken

Agrofórum Online

Március utolsó napjaiban lehullott bőséges csapadék ismét akadályozza a mezőgazdasági munkákat. Nem halad a korai vetésű növények alá a vetőágy készítés és nagy a lemaradás a tavaszi kalászos növények és a borsó vetésében. Az ősszel szántott területek simítózásához sem lehetett hozzáfogni.

A bogyós gyümölcsű növények fejlődését viszont nem gátolta a változékony időjárás. Növekedésben legelöl a köszméte jár, de csak kevéssel van lemaradva tőle a ribiszke. A szabadföldi szamóca ugyan fázik még, viszont fátyolfóliás termesztésben vagy fólia alatt intenzíven hajtja leveleit.

Az elsőként megjelenő hajtászsugorító levéltetű tünetei látványosan teszik tönkre a ribiszke fiatal hajtásait, ezért az első levéltetű egyedek megjelenésekor haladéktalanul védekezni kell.

Hajtászsugorító levéltetű tünetei

Ha a ribiszke bokrokban elhalt vesszőket találunk, akkor feltételezhetően a szitaszárnyú ribiszkelepke károsít a vesszők belsejében. A kártevő jobban kedveli a fekete ribiszkét, ezért itt gyakoribb a kártétele. A köszméte levelein majd később a terméskezdeményeken főként az amerikai lisztharmat károsít, ezért most a levélkezdeményeket érdemes figyelni.

Szitaszárnyú ribiszkelepke hernyója

A szamóca áttelelt idős levelein jelentkezik először a mikoszferellás levélfoltosság tünete, majd innen terjed át a fiatal levelekre.

Mikoszferellás levélfoltosság tünete szamócán

Ezért érdemes a tövek tisztogatása során a tavalyi leveleket leszedni, ezzel ugyanis megelőzhető az átfertőződés. Hajtatásban már most is jelentkezhet a lisztharmat és a szamóca levéltetű. Figyeljünk az első tünetekre, mert gyorsan elhatalmasodhat az egész állományban.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Metszhetünk is a lemosó permetezés előtt – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. október 30. 16:10

A lemosó permetezés megkezdése előtt már most érdemes eltávolítani az év során elpusztult, megsérült ágrészeket, sőt egyes fafajokon (pl. dió) a metszést elvégezni.

Ideálisak a feltételek a mezei pocok szaporodásához – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2024. október 30. 08:10

Látványosabb kártételt a mezei pocok okoz, a területek mintegy 20%-án, de a lakott járatok száma a veszélyességi küszöbérték határán mozog (3-4 db/100 nm).

Itt az ideje a gyepszellőztetésnek – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. október 23. 11:10

Magunk sem gondolnánk, mekkora elhalt fűtömeg távolítható el a szellőztetés során, de a lehullott faleveleket is gyűjtsük össze!

Figyeljünk a levéltetvekre és a kabócákra! – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2024. október 22. 17:10

A vetéseket a fejletlenség miatt betegségek, kártevők nem veszélyeztetik, de az árvakeléseken, gyepterületeken megtalálhatók a fertőzési források.

Mitől lesz hólyagos, deformált, piros színű a ribiszke levele?

2023. április 14. 04:36

Hólyagos, deformált, helyenként piros színű levelek jelentek meg a ribiszkebokraimon. Mi okozza? Nem látok rajtuk semmit a tüneteken kívül. Mivel védekezhetek ellene?

Aggódhatnak a hazai bogyós gyümölcs kedvelők

2018. június 11. 07:12

Míg néhány évtizeddel korábban még hétezer hektáron termesztettek málnát a hazai gazdálkodók, napjainkban alig száz hektárról takarítják be a nyár kedvelt gyümölcsét a termelők.

Ribizli metszése hogyan történik?

2022. április 3. 07:59

A ribiszkék esetében a metszés célja az erőteljes növekedésű, nagy termőfelületű, kellően ritka, jól megvilágított, egészséges, hosszú életű bokor vagy fácska kialakítása, valamint termőegyensúlyának fenntartása.

Védekezzünk a levéltetvek ellen a gyümölcsösökben!

2020. március 31. 11:32

Az alig kifeslett levelű almafákon és ribiszkén máris jelentkeznek az első levéltetű szívogatás tünetei.