Állattenyésztés

Ausztráliában csaknem rekordszinten van a marhahús-előállítás

Agrofórum Online

Ausztráliában a szarvasmarha-tenyésztés a 2023/24-es pénzügyi évben érte el a csúcsot, mintegy 7,7 millió állatot vágtak le, ami 2020, a hosszú aszályos időszak vége óta nem látott szint. Ez 22%-os növekedésnek felel meg az előző évhez képest.

Nemcsak mennyiségben, vágósúlyban is jelentős előrelépést tudtak elérni. A szarvasmarhákat átlagosan 310 kilogrammal vágták, ami 9%-os növekedést jelent az elmúlt három év átlagsúlyához képest. A Meat and Livestock Australia (MLA) szerint ezek a számok elsősorban az állattenyésztésben való minőségi előrelépésnek és a nagyobb állományú gazdaságok növekedésének köszönhetőek.

A tehenek levágásában is jelentős növekedést tapasztaltak, de ez inkább az idősebb tenyészállatok lecserélésének eredménye, és nem az aszály miatti állománycsökkenéssel függ össze.

Bárányvágásban megdőlt a rekord

Ugyanakkor Ausztráliában a juhhús-előállításban is javulásnak örülhetnek. Ennek oka, hogy egyre több húsjuhot tenyésztenek, a tenyésztési módszerek egyre kifinomultabbak és mindezzel párhuzamosan a tenyészjuhállomány is fokozatosan nő.

A 2023/24-es a gazdasági évben országszerte 27,5 millió bárányt vágtak le, ami 18%-os növekedést jelent a 2018/19-es, előző rekordévhez képest, és 31%-os növekedést a tízéves átlaghoz képest. A bárányok száma várhatóan a következő években is ezen a magas szinten marad.

Dupláztak a kecsketenyésztők

A kecskehústermelés szintén jelentős növekedést mutat. Az előző évhez képest közel 50%-os növekedést regisztráltak, ami 2,9 millió levágott kecskét jelent. Az MLA szerint ez a jelentős növekedés főként a kibővült feldolgozókapacitásoknak köszönhető az Ausztrália keleti részén található Bourke-ben.

Fotó: Pixabay

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Húsvéti bárányhús: hagyomány és exportkincs

2025. április 20. 08:10

Húsvétkor sok kultúrában hagyomány a bárányhús fogyasztása, Magyarországon azonban a szerepe visszafogottabb.

Véget ért a fertőzött RSZKF-telepek felszámolása

2025. április 15. 11:10

A ragadós száj- és körömfájás (RSZKF) legutóbbi két kitörésének helyszínein, Győr-Moson-Sopron vármegyében található Darnózselin és Dunakilitin, befejeződött a fertőzött szarvasmarhák leölése és ártalmatlanítása.

Kártalanítás és vis maior segíti az állattartókat

2025. április 14. 11:10

A ragadós száj- és körömfájás vírus miatt vis maior helyzetet hirdetett ki Nagy István agrárminiszter.

Segítség a száj- és körömfájás miatt károsult gazdálkodóknak

2025. április 1. 11:10

A ragadós száj- és körömfájás miatt nehéz helyzetbe került gazdálkodók anyagi támogatást igényelhetnek a Bérgarancia Alapból.

A madárinfluenza „tejcseppfertőzéssel” terjedhet tehénről tehénre

2024. május 8. 10:10

A madárinfluenza (H5N1) vírus a szarvasmarhák között a fejőházakban, tejjel terjedhet. A pasztörizálás viszont biztos védelmet nyújt ellene.

Hajdú-Biharban van a legtöbb szarvasmarha hazánkban

2021. április 30. 04:46

A 2020. december elsejei előzetes adatok szerint hazánkban összesen 932,9 ezer szarvasmarha volt, ebből pedig 413,8 ezer tehén.

Mélyponton a szarvasmarha-állomány Ausztriában

2021. február 25. 06:17

Miután Ausztriában a szarvasmarhák száma 2019-ben olyan alacsony szintre csökkent, amilyen alacsonyan a második világháború óta nem járt, a gazdák 2020-ban újabb csökkenést regisztráltak.

Mégsem korlátozzák a takarmányok nitrogéntartalmát

2020. augusztus 25. 14:02

Korlátozni akarták a tejelő szarvasmarha takarmányozásában használt, proteinben gazdag koncentrátumot az idén szeptember és december közötti időszakra.