Növénytermesztés

Burgonyaültetés és csepegtetőtömlők lehelyezése egy menetben

Agrofórum Online

A burgonya sekély gyökérzetű növény, gyökerei legfeljebb 40 cm hosszúak. Emiatt nem tudja felvenni a vizet és a tápanyagokat, ha azok ezen a távolságon túl vannak. A hagyományos öntözési módok esetén az öntözővíz 30-40%-a elvész, mivel a gyökérzónán túli területekre kerül. Ez nemcsak gazdaságtalan és felesleges, hanem egyenes káros, mivel a túlzott víz tömöríti a talajt és a gyomnövényeket táplálja.

Egy münsterlandi cég csepegtető öntözéssel végez kísérleteket, és erre a célra egy Grimme ültetőgépet alakított át. Így a burgonya ültetését egy menetben tudják elvégezni. Az eljárást kifundáló testvérpár öntözési kísérleteket is végez. Az egyik megoldás, hogy az ültetés után minden barázdába kerül csepegtetőtömlő, a másik esetben pedig minden második barázdába.

Speciális berendezéssel felszerelt ültetőgép

Az utóbbihoz egyikük átalakított egy Grimme ültetőgépet, és egy olyan csoroszlyát épített, amely a második és a negyedik sor után helyezi le a tömlőket. A saját maguk kreálta szerkezet teljesen mechanikus működésű, nincsenek benne „okos” eszközök, de nagyon ötletes. Az ültetés folyamatáról egy videót is készítettek (német nyelvű, de a szerkezet kialakítása jól látszik), amely itt megnézhető.

Az ültetőgépre a gazdálkodók egy tartót erősítettek a csepegtetőtömlő-tekercsek számára. A tömlőket egy lyukon keresztül vezetik egyfajta csoroszlyához, amely egy terelőhengerrel és egy nyomógörgővel van felszerelve, hogy a tömlőt a talajba fektesse. Ez azért fontos, hogy a rágcsálók vagy madarak ne károsíthassák a tömlőket. A nyomógörgővel a csoroszlya mélységállítása is szabályozható.

Kamerával figyelik a munkát

A nyomógörgő azt is biztosítja, hogy a tömlő végei induláskor a talajba nyomódjanak, így a tömlő magától kitekeredik. A hátul elhelyezett kamera lehetővé teszi, hogy figyelemmel kísérjék a csepegtetőtömlő-tekercseket, és leállítsák az ültetést, ha a tömlők elfogynak. A tekercsek cserélhetők (ezekből kettő van, így ha az egyikről elfogy a tömlő, a másik még rendelkezésre áll a munka folytatásához), és a tömlővégek egy csatlakozón keresztül rögzíthetők egymáshoz. A sorok végéhez érve abba kell hagyni a munkát és le kell vágni a tömlőket.

A cég teszteli a két változatot, hogy kiderüljön, minden második sorban is elegendő-e az öntözés ahhoz, hogy a bakhát egyenletesen nedves maradjon.

Fotó: Pixabay

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Kényelmetlenné vált a brazil szójabab a gigacég számára

2024. november 8. 12:10

Brazília vezet a világon az esőerdők pusztításában, bár az erdőirtások aránya az Amazonas dzsungelében több mint felére esett vissza.

Új módszer a drénvízzel kimosódó foszfor újrafelhasználására

2024. november 7. 09:40

Fenntartható, megfizethető bioszénpellettel csökkenthető a mezőgazdasági üzemek foszforszennyezése. Sőt, a foszfor visszajuttatható a földekre.

Holdtalajban termesztett mustárnövények hoztak életképes magokat

2024. november 1. 14:10

Szenzáció a MATE kutatóitól: nemcsak egészséges mustárnövényt, hanem egészséges magokat is termesztettek a Holdról származó talajban.

Több mint 100 ezer euró egy hektár földért

2024. október 30. 13:10

Hollandiában 2024 3. negyedévére tovább emelkedtek a termőföldárak, és meghaladják a 100 ezer eurót (400 millió forint).

A tavalyinál magasabb hozamot értek el a paradicsom és a fűszerpaprika termelők

2019. november 28. 10:17

A napraforgó betakarítása novemberre befejeződött, a vetésterület 100 százalékát learatták, összesen 561,7 ezer hektárról 1,7 millió tonna napraforgót takarítottak be.

Nagyon sok a fertőzött burgonya

K. Dániel kérdése: Betakarítás során sok beteg burgonyagumóval találkoztam, mit tegyek jövőre, hogy elkerüljem ezt a betegséget?

Betiltják a kiskerti eper- és burgonyatermesztést? Drasztikus lépésen gondolkodik Németország

2023. július 19. 10:10

A vízigényes eper- és burgonyatermesztés részleges korlátozásának tervéről röppentek fel híresztelések Alsó-Szászországban. Valóban pazarolják a vizet a háztáji termesztők?

Zsenge burgonyagumók előállítására irányuló technológiai változatok

2018. november 6. 07:36

A burgonya jelenleg a világ harmadik legfontosabb élelmiszernövénye. A termelés volumenében csak a rizs és a búza előzi meg. Napjainkban több mint 100 országban, mintegy 20 millió hektáron 320-340 millió tonna nagyságrendben termesztik. A termelés felfutásával egyidejűleg a hasznosítás tekintetében is jelentős változások következtek be.