A tavalyinál csakis jobb éve lehetett a magyarországi almatermesztőknek 2023-ban, és valóban így is történt, május óta közel optimálisan alakul az időjárás a fák számára.
Magyarországon 2011-ben volt utoljára olyan rossz almatermés, mint tavaly. Egészen pontosan 12 esztendeje még a 300 ezer tonnát sem érte el a hozam, míg a rendkívül aszályos 2022-ben 350 ezer tonnát takaríthattak be a termelők.
Előtte 400 ezer és közel 780 ezer tonna között ingadozó termésmennyiségeknek örülhettünk, vagyis a tavalyi visszaesés valódi hidegzuhanyként érte az ágazatot. Idén a prognózis szerint ismét jobb lesz a helyzet, 500–550 ezer tonna közötti almatermés várható, amelyből mintegy 400–430 ezer tonna lehet ipari alma, és 100–120 ezer tonna étkezési alma – tudta meg a Pénzcentrum Apáti Ferenctől, a FruitVeB – Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet elnökétől.
Az almánál a szeszélyes időjárás és a termőterületek folyamatos, trendszerű csökkenése okozza a legtöbb fejfájást. A július közepén végzett felmérés alapján a jelentősebb tavaszi fagyok a Dunántúlon és az ország középső térségében (Zala és Bács-Kiskun vármegyékben mint jelentősebb termesztőkörzeteinkben) éreztetik hatásukat a termés mennyiségében.
Az időjárás május óta közel optimálisan alakul: bőséges a csapadékellátottság és összességében kevés, illetve rövid a kánikulai időszakkal járó hő- és sugárzási stressz. A fajták között kirívóan gyengén vagy jól teljesítő fajtát nem látunk, nagyobbrészt a fajták összehasonlításában is kiegyensúlyozottnak látszik a termés. A nagyobb hozam előrevetíti, hogy a magyarok egyik kedvenc gyümölcsének számító almánál idén nem kell nagyobb drágulásra számítani.
(Fotó: Pixabay)